Zajímavosti ze světa zvířat 4

Zdroj: Piotr Krześlak / 123RF.com

Reklama

Kdo je flegmatickým rodičem a nestará se o své děti? Kteří živočichové dolují jeskyně? Kdo láká kořist na světélkování? Každý má své starosti, ale ne každý je starostlivým. Od prazvláštních rodičovských pudech k ambiciózním rekordmanům, zpět na zem objevit tajemství ,,sloní“ jeskyně a odtud do vody. Pozor na světelné signály!

Kukačka obecná

Kukačka obecná (Cuculus canorus) je známý parazit hnízd. Z vybraného hnízda vyhodí vejce a záměrně nastrčí své. Vlastní vejce strká do hnízd těch druhů, u nichž byla sama odchována. Proto má vejce stejnou barvu jako ostatní v hnízdě. Praví rodiče tedy nemají šanci spatřit rozdíl. Kukačka se poté vylíhne dříve než ostatní. Její zákeřnost spočívá v tom, že vajíčka i mláďata hostitele nemilosrdně vyhodí z hnízda.

Krajta mřížkovaná

Krajta mřížkovaná (Python reticulatus) je označována za nejdelšího hada na světě. Může dosahovat délky až 12 metrů. Nejdelší krajta byla zaznamenána v roce 1912. Dosahovala délky 10 metrů. Této délky může dosahovat i anakonda velká (Eunectes murinus), jež krajtu předbíhá ve váhové kategorii.

Klokan rudý

Zdroj: bennymarty / 123RF.com

Klokan rudý (Macropus rufus) je největším vačnatcem na světě. Tělo klokana s ocasem měří téměř 3 m. Dospělý samec může vážit až 100 kg. Klokan disponuje rudým zbarvením, samice jsou většinou modrošedého odstínu. Klokani se pohybují malými skoky. Dokáží vyvinout rychlost 55–70 km/h. Jsou tak schopni doskočit i do dálky 10 metrů. Do výšky jim nedělá problém ani překážka vysoká 3 metry.

Slon africký

Slon africký (Loxodonta africana) má na svědomí záhadu vydolovaných jeskyní na hoře Elgon v Keni. Zdejší obři navštěvují jeskyně, aby si doplnili zásoby soli. Sůl je důležitou součástí jejich výživy. Pomocí klů přes noc odtrhávají kusy skály a drtí je mezi zuby. Otázkou zůstává, kolik tisíciletí mohlo trvat, než sloni vydolovali takové jeskyně?

Ďas mořský

Zdroj: Svetlana Mandrikova / 123RF.com

Ďas mořský (Lophius piscatorius) se umí velice dobře maskovat. Tato ryba s obrovskými ústy loví a láká zvědavou kořist na speciální světelnou návnadu. Maskovaný ďas nehybně leží při dně oceánu a vyčkává na úlovek. Ďas mořský se nachází především ve východním Atlantiku. Živí se převážně rybami, ale je schopen ulovit i mořského ptáka.

Share on facebook
Sdílet na Facebooku

Čas na zdraví

Reklama

Další zajímavé články

Jednorožec: Kůň nebo magický tvor?

Bájný živočich s jedním rohem Co vznikne po zkřížení narvala s koněm? Kůň s ploutvemi nebo… jednorožec!Již na pečetích pocházejících z Pákistánu

Zajímavosti ze světa zvířat 7

Čí lahodnou pochoutkou jsou mršiny? Kterou kočku nezastraší voda a předvádí akrobatické kousky v korunách stromů? Čím je zvláštní mořský plachetník atlantský?

Papoušci se chlubí svým peřím

Hluční a pestří společníci. Takoví jsou papoušci z řádu ptáků. Dnes známe asi 322 druhů. Obývají především tropické oblasti Austrálie, Tichomoří či

Zajímavosti ze světa zvířat 6

Které zvíře nespěchá a dává si neustále na čas? Kdo nemilosrdně vraždí vlastní příbuzné a krade jejich potomky? Který had je ve

Používáme cookies, abychom vám zajistili co nejsnadnější použití našeho webu. Více informací: Podrobnosti o cookies.