Zajímavosti ze světa zvířat 1

Zdroj: Marian Bauer / 123RF.com

Reklama

Nejrychlejší, největší či prudce jedovatí? Kdo vyniká v běhu, létání a ve schopnosti otrávit soka jedem? Může chtít zvířecí mládě od mámy 190 litrů mateřského mléka za den? Jak se projevuje láska mezi kudlankami? ,,Snědly“ by se láskou?

Gepard

Gepard (Acinonyx jubatus) je nejrychlejším suchozemským zvířetem. Dokáže vyvinout rychlost až 100 km/h. Touto rychlostí ovšem dokáže běžet pouze 20-60 sekund. Poté se přehřívá a musí nabrat nové síly. Gepard při běhu jedním skokem překonává vzdálenost až 7 metrů.

Plejtvák obrovský

Plejtvák obrovský (Balaenoptera musculus) je největší žijící živočich na Zemi. Dorůstá délky kolem 30 metrů a váží až 200 tun. Plejtvák je schopen spotřebovat až 4 tuny krilu denně. Mládě plejtváka vypije každý den 190 litrů mateřského mléka. Dožívá se až 110 let.

Kudlanky

Zdroj: Pavlenko Mykhailo / 123RF.com

Kudlanky (Mantodea) jsou známé především pro svůj neobvyklý způsob páření, kdy u některých druhů kudlanek samice ukousne samci hlavu. To umožňuje urychlení přenosu spermií a tělo samce pak slouží jako potrava pro potomky či kudlanku samotnou. Kudlanky se vyskytují v Austrálii, Severní Americe, jižní Africe nebo v jižní Evropě.

Kolibřík kubánský

Kolibřík (Mellisuga helenae) je nejmenší pták na světě. Dosahuje délky 5,5 cm a váží 1,6 g. Je to vynikající letec. Kolibřík je schopen během letu mávnout křídly až 200krát za sekundu. Jeho anatomická stavba těla mu umožňuje otočit křídla o 180°. Díky tomu dokáže couvat, letět do strany nebo náhle klesat a stoupat, což většina ptáků neovládá.

Pralesničky

Zdroj: Dirk Ercken / 123RF.com

Pralesničky (Dendrobatidae) neboli šípové žáby jsou známé pro svou jedovatost. Živí se mravenci, díky kterým získávají kyselinu mravenčí a mohou tak produkovat jed. Tímto jedovatým výměškem si domorodé kmeny potírají hroty šípů, proto se pralesničkám přezdívá šípové žáby. Jed způsobuje ochrnutí nebo smrt.

Share on facebook
Sdílet na Facebooku

Čas na zdraví

Reklama

Další zajímavé články

Jednorožec: Kůň nebo magický tvor?

Bájný živočich s jedním rohem Co vznikne po zkřížení narvala s koněm? Kůň s ploutvemi nebo… jednorožec!Již na pečetích pocházejících z Pákistánu

Zajímavosti ze světa zvířat 7

Čí lahodnou pochoutkou jsou mršiny? Kterou kočku nezastraší voda a předvádí akrobatické kousky v korunách stromů? Čím je zvláštní mořský plachetník atlantský?

Papoušci se chlubí svým peřím

Hluční a pestří společníci. Takoví jsou papoušci z řádu ptáků. Dnes známe asi 322 druhů. Obývají především tropické oblasti Austrálie, Tichomoří či

Zajímavosti ze světa zvířat 6

Které zvíře nespěchá a dává si neustále na čas? Kdo nemilosrdně vraždí vlastní příbuzné a krade jejich potomky? Který had je ve

Používáme cookies, abychom vám zajistili co nejsnadnější použití našeho webu. Více informací: Podrobnosti o cookies.