Nejrychlejší, největší či prudce jedovatí? Kdo vyniká v běhu, létání a ve schopnosti otrávit soka jedem? Může chtít zvířecí mládě od mámy 190 litrů mateřského mléka za den? Jak se projevuje láska mezi kudlankami? „Snědly“ by se láskou?
Gepard
Gepard (Acinonyx jubatus) je nejrychlejším suchozemským zvířetem. Dokáže vyvinout rychlost až 100 km/h. Touto rychlostí ovšem dokáže běžet pouze 20-60 sekund. Poté se přehřívá a musí nabrat nové síly. Gepard při běhu jedním skokem překonává vzdálenost až 7 metrů.
Plejtvák obrovský
Plejtvák obrovský (Balaenoptera musculus) je největší žijící živočich na Zemi. Dorůstá délky kolem 30 metrů a váží až 200 tun. Plejtvák je schopen spotřebovat až 4 tuny krilu denně. Mládě plejtváka vypije každý den 190 litrů mateřského mléka. Dožívá se až 110 let.
Kudlanky
Kudlanky (Mantodea) jsou známé především pro svůj neobvyklý způsob páření, kdy u některých druhů kudlanek samice ukousne samci hlavu. To umožňuje urychlení přenosu spermií a tělo samce pak slouží jako potrava pro potomky či kudlanku samotnou. Kudlanky se vyskytují v Austrálii, Severní Americe, jižní Africe nebo v jižní Evropě.
Kolibřík kubánský
Kolibřík (Mellisuga helenae) je nejmenší pták na světě. Dosahuje délky 5,5 cm a váží 1,6 g. Je to vynikající letec. Kolibřík je schopen během letu mávnout křídly až 200krát za sekundu. Jeho anatomická stavba těla mu umožňuje otočit křídla o 180°. Díky tomu dokáže couvat, letět do strany nebo náhle klesat a stoupat, což většina ptáků neovládá.
Pralesničky
Pralesničky (Dendrobatidae) neboli šípové žáby jsou známé pro svou jedovatost. Živí se mravenci, díky kterým získávají kyselinu mravenčí a mohou tak produkovat jed. Tímto jedovatým výměškem si domorodé kmeny potírají hroty šípů, proto se pralesničkám přezdívá šípové žáby. Jed způsobuje ochrnutí nebo smrt.