WANTED: nebezpečný taipan!

Fotografie: Taipani
Zdroj: 123RF Premium / 123RF.com

Reklama

Nejjedovatější had na světě

Pozor! S taipany si není radno zahrávat. Zástupci tohoto druhu se řadí k nejjedovatějším a nejnebezpečnějším hadům světa. Příroda k nám byla přesto trošku milosrdná. Můžeme si oddechnout. Taipani nepatří mezi útočné a agresivní plazy.

Taipani žijí v Austrálii a loví savce

V současnosti jsou známy tři druhy – taipan velký, taipan středí a taipan menší. Taipani patří mezi hady z čeledi korálovcovitých. Tito velcí plazi jsou postrachem Australanů. Vyskytují se na celém kontinentu od pralesů po pouště. Měří v průměru kolem dvou metrů, konkrétně taipan velký dorůstá dvojnásobné velikosti. Zbarvení se liší podle druhu od béžové s tmavými vzory až po černou. Taipani si pochutnávají na menších savcích. Lahůdkou jsou jim hlodavci. Nejen že se jimi nasytí, ale nekompromisně osídlí i jejich obydlí, nory a skrýše.

Zdroj: Pawel Papis / 123RF.com

Po uštknutí taipanem nastává smrt

Produkovaný jed taipanů je velmi prudký. Působí během 45 sekund. Úmrtnost na následky uštknutí je téměř stoprocentní. Jed totiž obsahuje velké množství neurotoxinů. Právě tyto látky napadají nervový systém, ruší synapse a působí křeče. Jed z jediného uštknutí dokáže zabít až 100 lidí či 250 tisíc myší! Dalo by se říci, že taipan menší je dokonce nejagresivnějším zabijákem tohoto druhu. Jeho zbraň v podobě jedu je nejzákeřnější. Ale ani taipan velký není žádný svatoušek. Jeho jed je sice asi čtyřikrát slabší, ale díky velkým jedovým žlázám produkuje mnohem větší množství. Otázkou je, kterého se bát více.

Prvním lovcem taipana je Kevin Budden

Naším hrdinou přesto zůstává Kevin Budden. Ten se nebezpečného taipana a jeho výzbroje jen tak nezalekl. Nadšený herpetolog celý život zasvětil lovu taipanů. Pokoušel se extrahovat jeho jed s myšlenkou na vytvoření protilátky. Roku 1950 se mu to konečně podařilo. Stal se prvním lovcem hadů, který odchytil dospělého taipana velkého. Husarský kousek se nadšenému dobrodruhovi bohužel stal osudným. I přes okamžité ošetření pouze lehkého škrábnutí na ruce Kevin Budden, zarputilý přírodovědec, zemřel na následky uštknutí po 27 hodinách. Za jeho odkaz, v podobě života zachraňujícího séra, jsme vděční dodnes.

Tip: Podívejte se i na další hady a exotické živočichy.

Sdílet na Facebooku

Nutrivet

Reklama