Výmarský ohař: nejstarší plemeno německých honičů

Výmarský ohař
Zdroj: Mikkel / 123RF.com

Reklama

Historie plemene

Výmarský ohař se zajímavým šedo-fialovým zbarvením a krásnýma zelenýma očima se objevil v první čtvrtině sedmnáctého století u jistého výmarského knížete, aniž by ale byl blíže objasněn jeho původ. Podobně to bylo také s jeho až mystickým zbarvením srsti.

Hovoří se o tom, že při chovu byli v minulosti použiti již vyhynulí šedí brakýři svatého Ludvíka, blízcí příbuzní vysokonohých honičů, především pak z oblasti Belgie a Francie. Tohle plemeno, které se výrazně podílelo na vývoji výmarského ohaře, je dnes označováno jako svatohubertský pes.

V krvi plemene výmarský ohař se velmi pravděpodobně nachází také stopy německých honičů střední velikosti a některé charakteristiky svědčí také o pointerovi nebo bracce de punta. Postupně bylo dosaženo upevnění charakteristických znaků výmarského ohaře a vyčlenily se dvě základní variety, tedy dlouhosrstá a krátkosrstá.

Stavba těla, popis

Tělo výmarského ohaře se vyznačuje kvalitními proporcemi, je svalnaté a pružné. Hruď není příliš široká, hřbet je rovný a svalnatý. Hrudní končetiny jsou postavené vysoko a vyznačují se silnými svaly a nevytočenými lokty. Pánevní končetiny jsou od kyčlí k hleznům delší a disponují správným zaúhlením.

Hlava výmarského ohaře je podobně proporční jako trup, u psů je širší než u fen. Čenichová partie je mohutná a dlouhá, z profilu se jeví skoro hranatá. Stop je nepatrný, nos má tmavě masové zbarvení. Oči těchto psů jsou tmavé až jantarové, kulaté a nepatrně šikmo posazené. Vyznačují se inteligentním výrazem.

Uši jsou široké a dlouhé, dosahují až k ústům. Zuby jsou mohutné a o chrupu můžeme říct, že je velmi kvalitní. Tlapy výmarských ohařů dorůstají do značné mohutnosti v nepoměru s tělem, nejsou vytočené dovnitř ani ven, prsty jsou klenuté. Ocas je nasazený pod úrovní hřbetu a nesený svěšeně, při vzrušení a akci se vztyčuje. Většinou se krátí.

Srst u krátkosrsté varianty: má delší krycí srst a hustou podsadu – stockhaar
Srst u dlouhosrsté varianty: je měkká a může mít podsadu i nemusí. Velmi dlouhá je na uších, ocase a na zadních končetinách.

  • Kohoutková velikost psa: 60-70 cm
  • Kohoutková velikost feny: 57-65 cm

Zbarvení

Zbarvení výmarských ohařů může být stříbrné, myší šedé nebo srnčí. Jednotlivé barvy pak mohou mít spoustu odstínů, srst na hlavě i na dolní straně ocasu je světlejší. Na prsou a na prstech jsou přípustné minimální znaky.

Charakteristické vlastnosti

Výmarský ohař je považován za jednoho z nejlepších lovců, vyznačuje se značnou energií a houževnatostí. Přitom je ale přátelským plemenem, které dokáže být součástí lidské rodiny. Je to pes inteligentní, hbitý a ostražitý, nikoliv ale příliš a nezvladatelně temperamentní. Naopak, vůči své lidské rodině se chová většinou důstojně a kamarádsky.

Tohle plemeno se ovšem může projevovat dominantně vůči jiným psům či zvířatům, které chováte doma. K dětem se však chová velice dobře, zvláště pokud je na ně navyklé od věku štěněte. K cizím lidem se staví výmarský ohař až nepřátelsky, což se na jednu stranu vyplatí při hlídání, na stranu druhou se může jednat o rušivý element.

Svého pána budou tito ohaři bránit za každých okolností.

Tip: Přírodní a bylinnou péči pro vaše čtyřnohé mazlíky nabízí veterinární produkty od Energyvet.

Zdroj: lightfieldstudios / 123RF.com

Březost

  • Délka březosti: cca 65 dní
  • Počet štěňat: většinou 2-6

Výcvik, péče

Krátkosrstá varieta výmarského ohaře nevyžaduje až tak složitou péči o srst, u delší je pak samozřejmě náročnější. Hodně pozornosti by měl každý chovatel věnovat dostatku pohybu, nutností je podporovat lovecké pudy těchto psů. K lovu jsou konec-konců doslova předurčeni a bez něj by mohli strádat a ztrácet svou kondici.

Výcvik je poměrně náročný, zaměřený na rozvoj loveckých kvalit. Tou nejvíce obdivovanou je nesporně vynikající čich, kterým se můžou výmarští ohaři pyšnit. Nebojí se ničeho, dokonce ani vody.

Využití plemene

Výmarský ohař je považován především za psa loveckého, to ale neznamená, že by byl překážkou v rodině. A také patří k těm psům, kteří si najdou využití i ve službě. Ve spojených státech jsou tito ohaři poměrně běžně používáni jako policejní psi.

Zajímavost

  • Výmarský ohař je mezi chovateli a veřejností považován za nejstarší německé plemeno honičů.

Tip: Podívejte se i na ostatní psí plemena a vyberte si toho nejvhodnějšího hlídače pro vás.

Sdílet na Facebooku

Nutrivet

Reklama