Velšteriér: neohrožený norník z Walesu

Velšteriér
Zdroj: Radomír Režný / 123RF.com

Reklama

Historie plemene

Jedním z vůbec nejstarších plemen britských teriérů je velšteriér. Pes s podobnou stavbou těla, vzhledem a také pracovními vlastnostmi byl popsán již ve velšské poémě, která pochází z roku 1450, ovšem o odděleném plemenu lze hovořit až od roku 1750. V této době jistá rodina Jonesova ze severního Walesu používala pracovní teriéry typického zbarvení black and tan, a to zejména k lovu horských lišek. Rovněž se podíleli na lovu vyder či hubení domácích škůdců.

Velšský teriér je zřejmě předkem foxteriéra a dalších teriérů, například lakeland teriéra nebo erdelteriéra. První ocenění na výstavě obdržel v roce 1885, ovšem ještě v roce 1887 byl tak neznámým plemenem, že ho tehdejší chovatelé přirovnávali k irskému teriérovi. Od toho se lišil pouze zbarvením.

Stavba těla, popis

Tělo velšteriéra se vyznačuje krátkým hřbetem a dobře vyvinutými žebry. Hrudník je dostatečně široký. Hrudní končetiny jsou dlouhé, se silnými kostmi a rovnými zápěstími. Pánevní končetiny jsou osvalené, s přiměřenou délkou a dobře skloněnými hlezny. Tlapky jsou malé, kočičí, okrouhlé.

Hlava těchto psů je poměrně plochá, mezi ušima dosahuje přiměřené šířky. Disponuje silnou čelistí a nepříliš výrazně vyjádřeným stopem. Nos má černou barvu. Oči jsou malé, kvalitně posazené, s temperamentním výrazem. Okrouhlé nebo vypouklé oči jsou považovány za chybu.

Uši jsou u tohoto plemene dobře nasazené, naklopené směrem dopředu a přiléhající k lícím. Zuby disponují pravidelným nůžkovým skusem v silných čelistech. Krk má průměrnou a přiměřenou délku, ocas je dobře nasazený, nesený ne zrovna vesele, jako u jiných teriérů. Srst je drátovitá, velmi tvrdá a uzavřená. Nežádoucí je absence podsady.

  • Kohoutková velikost je maximálně 40 centimetrů.
  • Váha dospělých psů se pohybuje mezi 9 a 10 kilogramy.

Zbarvení

Ideální zbarvení velšteriérů je černé s pálením, tedy black and tan, případně černošedé s pálením, které znají chovatelé jako „grizzly“. Černá barva v oblasti pod hlezny není ani trochu žádoucí.

Charakteristické vlastnosti

Velšteriér je velice čiperný a temperamentní pes, který může být někdy až paličatý. Na druhou stranu si oblíbíte jeho hravost a věrnost k pánovi a rodině. Tito psi opravdu milují lidskou společnost, nicméně se hodí do takových rodin, které jsou pohybově aktivní a umožní jim i delší procházky v přírodě.

A dokonce i vztah k dětem je u velšského teriéra příkladný, s dětmi si může hrát i dlouhé hodiny, aniž by ztrácel energii, je to v podstatě neagresivní plemeno, které ale potřebuje pozornost. Za každých okolností je připravený bránit svou lidskou rodinu a děti, o jeho odvaze pak nemusíme ani hovořit.

Při výcviku jsou velšteriéři nečekaně poslušní a dobře ovladatelní, jedinou výjimku by snad mohla tvořit přítomnost jiných psů, k těm se někdy chovají až dominantně. Tito psi se rozhodně příliš nehodí do stísněných bytových prostor, ideální je rodinný domek se zahradou. Počítají se k jedněm z nejlepších aportérů.

Tip: Přírodní a bylinnou péči pro vaše čtyřnohé chlupáče nabízí veterinární produkty od Energyvet.

Zdroj: Anton Maltsev / 123RF.com

Březost

  • Délka březosti: cca 65 dní
  • Počet štěňat: většinou 2-8

Výcvik, péče

Už jsme si naznačili, že výcvik a výchova velšteriérů nejsou tak náročné a jen ve výjimečných situacích se vyskytují určité komplikace. Pokud hovoříme o srsti, ta vyžaduje poněkud více zájmu chovatele, především trimování dvakrát do roka. Pakliže starost o srst podceníte, začne ztrácet svou krásnou zlatohnědou nebo zlatočernou barvu. Rovněž využijte chovatelský kartáč a věnujte se každodennímu pročesávání srsti.

Využití plemene

Velšteriér je dodnes využíván jako lovecký pes se specializací na norování, tudíž nahání zejména lišky, jezevce, kuny, vydry a podobnou, spíše menší zvěř. V dobách minulých sloužil také na dvorech a v domácnostech jako nepřekonatelný lovec myší a krys. Své lovecké pudy si velmi dobře zachoval, a tak se může i vám stát, jako majiteli velšteriéra, že naleznete vystavenou myš přede dveřmi.

Zajímavost

  • Velšteriér je loveckým plemenem, které se počítá k ušlechtilým, a to také dokazuje fakt, že ho vlastnil princ Waleský neboli král Jiří.
  • Tihle psi jsou hojně rozšířeni po celé Evropě, ale také například v USA.

Tip: Poznejte i další psí plemena a vyberte si čtyřnohého parťáka, který se k vám bude hodit nejlépe.

Sdílet na Facebooku

Nutrivet

Reklama