Historie plemene
Až do konce devatenáctého století nebyla dnešní plemena švýcarských salašnických psů, tedy entlebušský, bernský, appenzellský a velký, považována za samostatná. Měla sice podobnou trikolorní srst, ale honáčtí psi z oblasti Bernu měli osrstění poněkud delší.
Až do roku 1908, kdy se ve vrzích bernských salašnických psů objevovala štěňata s krátkou srstí, byli tito potomci z chovu vyřazováni jako méně hodnotní. Naštěstí se ale objevil profesor A. Heim, který si uvědomil, že hladkosrstí psi jsou vlastně vývojově starší linií, takže by se jim měla věnovat mnohem větší pozornost. Velký švýcarský salašnický pes má svým původem velmi blízko ke krátkosrsté variantě svatobernardského psa.
Stavba těla, popis
Tělo velkého švýcarského salašnického psa se vyznačuje hlubokým a širokým hrudníkem a vysokým kohoutkem. Hřbet je dlouhý a silný. Hrudní končetiny jsou poměrně dlouhé a mají šikmo dozadu položené lopatky. Jsou značně osvalené, stejně jako zadní nohy. U zadních končetin jsou stehna ještě masivnější a silnější. Tlapy se jeví okrouhle, jsou krátké a uzavřené.
Hlava má dlouhou čenichovou partii a mělkou čelní rýhu, stop je naznačený jen lehce. Čenich je široký a tmavý. Oči dosahují střední velikosti a nejčastěji barvy lískového oříšku až kaštanové hnědi. Pro oči těchto psů je charakteristický neustále ostražitý výraz. Zuby jsou silné a disponují nůžkovým skusem.
Osvalený krk je střední délky a bez náznaku laloku. Ocas velkého švýcarského salašnického psa se zdá hodně těžký a také je, dosahuje až k hleznům.
- Kohoutková výška psa: 65-72 cm
- Kohoutková výška feny: 60-67 cm
Zbarvení
Základní zbarvení plemene velký švýcarský salašnický pes je černé, se svítivě rezavými, bílými a symetricky umístěnými znaky, může se ale jednat také o červenou barvu mezi černou a bílou. Znaky se nalézají nad očima, na končetinách a na hrudním koši, červená se může také vyskytovat na vnitřní straně stehen, na vnitřní straně uší či na dolní straně ocasu.
Na hlavě můžete spatřit bílou lysinku, povoluje se také úzký a bílý pruh na krku, nebo bílá špička ocasu. Charakteristickým barevným znakem jsou též takzvané „ponožky“, tedy bílé zbarvení v oblasti tlapek.
Charakteristické vlastnosti
Vyrovnanost je jedním ze základních znaků povahy velkého švýcarského salašnického psa, který dosahuje opravdu úctyhodné velikosti. Navíc je to pes nesmírně inteligentní a neohrožený, svého pána bude strážit jako oko v hlavě, ať se děje, co se děje. Mírná povaha tedy ještě nemusí znamenat, že by se jednalo o plemeno bez jiskry.
Velkou výhodou je rovněž nepřítomnost loveckých pudů, které byly potlačeny. Díky tomu jsou tito salašničtí psi tolerantní také k další domácí fauně. Pokud žijete s těmito „honáky“ od jejich mladého věku, stanou se z nich skutečně věrní přátelé. Velký švýcarský salašnický pes má rád děti, je velice přítulný a neagresivní. Štěkat ale umí pořádně a nahnat strach narušiteli pro něj není problém.
Březost
- Délka březosti: cca 65 dní
- Počet štěňat: 3-7
Výcvik, péče
Péče o srst není v tomto případě prioritou, mnohem důležitější je dostatek pohybu pro tyto velké pastevecké psy. Jejich honácký instinkt se mnohdy projevuje tak, že se snaží udržet skupinu pohromadě, což může vypadat až komicky, platí to nejen pro zvířata, ale i pro lidi.
Plemeno je to nepochybně, i přes svou mohutnost, velice hravé, pokud nedostane podněty ke zkoumání, hraní a překonávání určitých překážek, může se velice nudit.
Využití plemene
V minulém století byli velcí salašničtí švýcarští psi považováni na řeznické plemeno, jeho zaměření spočívalo především v hlídání dobytka. Ve druhé světové válce se plemeno používalo také k transportu náročných nákladů a k tahání břemen v nejhůře dostupných horských lokalitách. Dnes už je tento pes samozřejmě hlavně domácím miláčkem a neagresivním hlídačem v mnoha rodinách.
Tipy, zajímavosti
Velký švýcarský salašnický pes je jako stvořený pro asistenci pro postižené. Vzhledem ke svému klidu, který je někdy až stoický, se nezalekne například ani náročné hustoty provozu velkoměsta.
Tip: Nevíte, kterého chlupáče si vybrat? Nespěchejte a prohlédněte si i ostatní psí rasy.