Vážka obecná: dravec s maskou

Fotografie: vážka obecná
Zdroj: Shao-Chun Wang / 123RF.com

Reklama

Stádium kukly u vážky neprobíhá

Jedním z největších zástupců hmyzu je majestátní vážka obecná (Sympetrum vulgatum). Vážky disponují samostatným řádem, jehož zástupci ve svém vývoji prodělávají proměnu nedokonalou, tedy nemají stádium kukly. Vážka obecná je velmi běžným druhem, který se vyskytuje téměř všude. Není proto zákonem chráněná.

Barevné rozdíly samičky a samečka

Vážka obecná dosahuje velikosti až 6 centimetrů. Rozpětí křídel pak měří i přes 10 centimetrů. Vážky neumí svá křídla skládat jako ostatní druhy hmyzu, proto je mají neustále roztažená do stran. U vážky obecné je výrazný sexuální dimorfismus. Samec a samice se liší především zbarvením. Zatímco samec je červeného až červenohnědého odstínu, samička má spíše okrovou či žlutavou barvu. Samičky jsou vybaveny také mnohem mohutnějším válcovitým zadečkem. Nohy vážky obecné jsou černé s podélným žlutým pruhem, na konci s háčky k uchycení na podkladu.

Zdroj: Suvojit Karmakar / 123RF.com

Vážka loví potravu kusadly a maskou

Je dobře známo, že vážky jsou skvělými letci a také lovci. Potravu vážek tvoří především drobný hmyz. Loví za letu, a proto létají s nohama napřaženýma dopředu, nebo jen číhají. Dalším způsobem lovu je technika vážky obecné. V klidu vyčkává na kameni nebo trávě, odkud má dobrý výhled. Když se kořist dostatečně přiblíží, vážka zaútočí. Svou oběť uchvátí mohutnými kusadly či končetinami. Odnese si ji zpět na své stanoviště, kde ji v klidu spořádá. Nejen dospělá vážka, ale i její larva je dravá. Larvy vážek žijí výhradně ve vodě, proto se tento druh hmyzu vyskytuje převážně u řek a rybníků. Nymfa vážky má speciální zařízení k lovu, které je nazýváno maska. Je to přeměněný dolní pysk, který si larva skládá na obličej. Odtud plyne její název. Další zajímavostí malých larev jsou takzvané vodní plíce. Nymfy získávají kyslík pomocí střevního dýchání, kdy vodu nasají do konečníku a odtud se kyslík vstřebává rovnou do hemolymfy.

Rozmnožování a vývoj vážky

Rozmnožování vážek probíhá celé léto. Když sameček pohlavně dospěje, uloží si sperma do tzv. spermatoforů na první článek zadečku. S takovým nákladem pak usedá na některou samičku a létá s ní, dokud samička nezačne ovulovat. Po spáření samička klade vajíčka do vlhké hlíny nebo do vody. Pokud vajíčka nepřezimují, za několik dní se vylíhnou nymfy. Nymfa se asi patnáctkrát svléká a současně se vyvíjí. Poté vylézá na břeh a vyklube se dospělá vážka, která musí chvíli vyčkávat, než se jí narovnají křídla a tzv. ztvrdne.

Tip: Prohlédněte si i ostatní zajímavé živočichy žijící v našich lesích a hájích.

Sdílet na Facebooku

Nutrivet

Reklama