Turecká angora: kočka, která miluje lidskou společnost

Fotografie: Turecká angora
Zdroj: Chitsanupong Katip / 123RF.com

Reklama

Historie plemene

Úplně první angorské kočky pochází pravděpodobně z oblasti Kavkazu, odkud byly přivezeny karavanami kupců v 10. století právě do Turecka. Do zbylé Evropy byly dovezeny v 16. století, především z okolí města Ankara, podle kterého dostaly také své pojmenování. Původní turecké angory postupně upadaly v zapomnění, ale naštěstí o ně vzrostl znovu zájem, ovšem až po druhé světové válce. Plemeno turecká angora „oprášili“ především američtí chovatelé, kteří přiváželi nové jedince přímo z ankarské zoologické zahrady.

Ve Velké Británii bylo plemeno uznáno v roce 1969, v USA v roce 1970 a roku 1988 ho konečně uznala také mezinárodní organizace chovatelů koček FIFe.

Stavba těla, popis

Tělo turecké angory má poměrně jemnou stavbu kostry s ne příliš vyvinutým hrudníkem. Trup je vzadu vyšší než vpředu a je štíhlý. Hlava je posazena na půvabné středně dlouhé šíji, vyznačuje se střední velikostí a klínovitým tvarem. Brada je lehce zaoblená. Uši jsou zašpičatělé, vzpřímené a delší, uvnitř boltců s chomáčky chloupků.

Oči mají v ideálním případě studánkově modrou barvu, jsou mandlovitého tvaru. Můžou se ale vyskytovat také další barevné varianty, například je to zelená, zlatavá či měděná.

Končetiny jsou dlouhé, kdy zadní svou délkou přesahují přední, tlapky jsou poměrně malé a zakulacené. Ocas je dlouhý, sbíhá postupně do špičky, silný v nasazení. Při chůzi ho může kočka nést pyšně nad hřbetem, kdy svou délkou dosahuje až k hlavě.

Srst je po celém těle polodlouhá, na límci pak delší. Jeví se velmi jemně a hedvábně, na břiše je lehce zvlněná, chybí podsada. Samotné chlupy jsou hedvábného lesku.

Váha – 3-5 kilogramů, kocouři mohou být ještě o něco těžší.

Zbarvení

U plemene turecká angora existuje veliká škála barevných variant, podle FIFe se jich uvádí 255. Původně byla uznána pouze bílá varianta s jantarovýma, modrýma nebo různě zbarvenýma očima, větší možnosti se ale rozvinuly v USA. Zde byly již dříve uznány různé barevné variety. Mezi nejvíce rozšířené barvy v současnosti patří:

  • Bílá s modrýma očima
  • Želvovinová s bílou
  • Černě kouřová
Zdroj: Kunpisit Riawklang / 123RF.com

Charakteristické vlastnosti

Turecké angory se můžou chlubit značnou vitalitou, přičemž jsou stále hrdé a elegantní. Jsou velmi inteligentní a dobře snáší i další domácí zvířectvo. Pokud hovoříme o lidech, podobně jako některá jiná plemena, dokážou si oblíbit jediného člena rodiny, ale také se může stát, že budou velice společenské a vstřícné k cizím.

Tyto angory milují pohyb, dokážou být velice hravé. Mají také rády vodu, což je u koček méně obvyklé. Dokonce už malá koťata projevují jakousi touhu vykoupat se a hrát si s vodou.

Příchozího vítají turecké angory velmi jemným hlasem, ale mohou také nečekaně vyskočit až na rameno svého pána a obtočí se mu kolem krku, kde vytvoří krásně huňatou a příjemnou předoucí ozdobu. Říká se o nich, že jsou upovídané, mohou vám šeptat do ouška. Lidské společnosti si turecké angory velmi cení.

Březost, koťata

U koťat je zajímavé to, že na rozdíl od jiných plemen koček se jim otvírají oči již čtvrtý den po narození a celkově rychleji vyspívají.

  • Délka říje: 7-14 dní
  • Délka březosti: cca 65 dní
  • Počet koťat: 3-7

Výchova, péče

Plemeno turecká angora vyžaduje dostatek možností volného pohybu, musíme si uvědomit, že je to kočka skoro až hyperaktivní a nestačí jí jen prostor bytu. K dostatku místa přidejte různé prolézačky spojené s hračkami, škrabací stromy a odpočívadla a váš mazlík bude naprosto spokojený.

Vzhledem k tomu, že u srsti chybí podsada, nemá takovou náchylnost na plstnatění. Přesto není od věci alespoň jednou týdně použít kartáč. V zimních měsících se ale podsada vytvoří, je tedy dobré zvýšit frekvenci pročesávání.

K péči o drápky se budou dokonale hodit škrabadla ze sisalu nebo měkkého dřeva.

Tipy, zajímavosti

Podobně jako jiná plemena koček, i turecká angora je opředena zajímavými legendami. Tak například se tvrdí, že od koho kočka přijme laskominu, tomu se splní tajné přání. Další mýtus zase tvrdí, že až bude v turecké zemi nejhůře, vrátí se legendární panovník Atatürk, právě v podobě bílé turecké kočky, která bude mít jedno oko modré a druhé zlaté.

Tip: Vyberte si z tu pravou čtyřnohou parťačku a nakoukněte se do rubriky plemena koček.

Sdílet na Facebooku

Nutrivet

Reklama