Tipy, jak pejskovi zpříjemnit cestování vlakem

Zdroj: Pongsak Polbubpha / 123RF.com

Reklama

Majitelé psů se nejspíš shodnou, že je nejjednodušší vozit čtyřnohé kamarády autem. Ne vždy je to ovšem možné. Proto pro vás máme tipy, jak si zjednodušit cestování vlakem se psem tak, abyste byli oba dva spokojeni.

Vlak versus autobus

Pokud to jde, volte raději vlak. Oproti autobusu nabízí více prostoru. Z dopravců, kteří jezdí na našich kolejích, jsou nejvíce benevolentní České dráhy. Zatímco soukromí dopravci požadují, aby byl pes v přepravce, do vlaků ČD stačí vodítko, náhubek a jízdenka, kterou koupíte za pár korun.

Ve správném náhubku si pejsek zívne

Cestování vlakem se psem si z bezpečnostních důvodů vyžaduje nasazený náhubek. Je to důležité, i když jste možná přesvědčeni, že máte doma mírumilovného tvora. Nikdy nevíte, co ho vyleká. Náhubek musí být velký tak, aby v něm pejsek mohl pohodlně otevřít tlamu a zívnout si.

Řada páníčků se dopouští obrovské chyby: Dávají psům tzv. fixační náhubky. Ty přitom nejsou určeny k dlouhodobému nošení! Pejsek se v nich nemůže napít ani dýchat s otevřenou tlamou, což je, především v teplém počasí, velký problém. Fixační náhubky jsou vhodné pouze ke krátkodobému použití. Využijí se například k nepříjemnému vyšetření u veterináře.

Tip: Bylinné veterinární produkty, které si vaši čtyřnozí parťáci zamilují najdete u značky Energyvet.

Zdroj: soloway / 123RF.com

Cestování vlakem se psem stojí pár korun

Jízdné pro psa se počítá podle zvláštního tarifu a s výjimkou velmi krátkých cest vychází levněji než jízdné pro páníčky. Na vzdálenosti do padesáti kilometrů stojí jednosměrná jízdenka pouhých 15 Kč. Nejdražší jízdenka stojí 50 korun a týká se cest delších než 350 km.

Pejsci v uzavřených schránkách za jízdu neplatí, stejně tak psi asistenční a vodící.

Tipy, jak pejskovi jízdu zpříjemnit

Menším plemenům můžete cestu zpříjemnit taškou nebo přepravkou. Slouží jako pelíšek a ve vlaku i na nástupišti dodává pejskovi pocit bezpečí. Velkého psa do tašky nenacpete. Místo ní mu na dlouhotrvající jízdu vezměte oblíbenou deku, aby měl pohodlí.

Před prvním cestováním by měl být pejsek zvyklý nosit náhubek. Trénovat začněte s předstihem, na krátkou dobu ho pejskovi dávejte doma i na procházkách. Nezapomeňte na pochvaly a odměny v podobě dobrot.

První cesta vlakem by měla být krátká. Ukažte pejskovi, že jsou výlety zábavné! Časem spolu hravě zvládnete přejet klidně celou republiku. Než na cestu vyrazíte, pořádně se projděte. Na delší cestování mu s sebou vezměte oblíbenou hračku. A co je nejdůležitější? Nezapomeňte na misku s vodou. Pravidelně ji pejskovi nabízejte.

Tip: Další zajímavé tipy a inspiraci najdete v rubrice péče o zvířata.

Sdílet na Facebooku

Nutrivet

Reklama

Další zajímavé články