Drak je nejznámější mýtické zvíře
Princezna, král či moudrý stařec? Který z nich je současně symbolem dokonalého, moudrého a vznešeného? Někoho jsme opomněli? Ano, drak je ten o kom mluvíme. Vždyť co bychom si bez nejznámějšího mýtického tvora počali!
Samotářský a dlouhověký tvor
Už odpradávna mezi lidmi kolovaly rozmanité příběhy o dracích. Zmínky nalezneme již ve starověkých eposech z Řecka nebo Egypta, ale také v akkadské, germánské a především asijské literatuře, která pochází až z 15. století př.n.l. Díky celosvětovému rozšíření tohoto bájného tvora existují různorodé názory týkající se jeho charakteru a vzhledu. Co tedy mají všichni draci vesměs společného?
Kupříkladu samotářskou povahu. Snad také proto víme jen málo o jejich rozmnožování. Panuje obecné mínění, že draci se líhnou z vajec a jejich vývoj je velmi pomalý. S tím se pojí i dlouhověkost, další společný znak. Někteří draci jsou prý dokonce nesmrtelní.
Evropský drak má více hlav
Draci jsou nejčastěji děleni do dvou skupin dle jejich výskytu: na evropské a asijské. Evropský drak je mohutná stvůra. Konstitucí těla připomíná ještěra či krokodýla. Tělo je pokryto tuhými šupinami, jež slouží jako brnění. K chůzi využívá jeden či dva páry nohou. Tělo je zakončeno dlouhým ocasem. Navíc umí skvěle létat, a to díky mohutnému páru blanitých křídel. Jedna hlava mu nestačí, a proto jich má hned několik.
Hlavy často dští oheň, případně led či jedy. V Evropě se na draky pohlíží obvykle jako na nelítostné a krvežíznivé bestie. Bývají symbolem ničení a chaosu. Z tohoto důvodu bylo zabití draka považováno za husarský kousek, jenž se může podařit pouze hrdinům nebo samotným bohům. Později, ve středověku, bylo zabíjení draků samozřejmě výsadou udatných a nebojácných rytířů. Za tento čin byl drakobijec vždy zahrnut přízní a odměnou v podobě krásné princezny.
Asijský drak je podobný hadovi
Asijský drak se od evropského liší již svým vzhledem. Jeho dlouhé a protáhlé tělo je podobné hadovi, až na to, že se honosí čtyřmi končetinami s drápy. Křídla se u těchto tvorů ,,nenosí“ a pokud ano, jsou pouze malá a zakrnělá. Schopnost létání však neztrácejí. Podle pověstí jsou draci spojeni s elementy větru či vody. Obývají většinou vodní prostředí. Taktéž jsou symbolem deště.
Drak je současně spojován i s ohnivým živlem. Schopnost sršet oheň ovšem využívá jen zřídka. Draci asijští byli vždy předmětem uctívání. Dodnes jsou považováni za symbol štěstí a blahobytu. Dříve označovali také moc vládce. Zabití draka, usmrcení posvátného zvířete, trestali většinou sami bohové. Někdy přišlo potrestání také samovolně. Tehdy byl zločinec stižen strašlivým osudem.
Tip: Další zajímavé články ze světa zvířat najdete zde.