Symbióza živlů: drak

Fotografie: drak
Zdroj: Elena Schweitzer / 123RF.com

Reklama

Drak je nejznámější mýtické zvíře

Princezna, král či moudrý stařec? Který z nich je současně symbolem dokonalého, moudrého a vznešeného? Někoho jsme opomněli? Ano, drak je ten o kom mluvíme. Vždyť co bychom si bez nejznámějšího mýtického tvora počali!

Samotářský a dlouhověký tvor

Už odpradávna mezi lidmi kolovaly rozmanité příběhy o dracích. Zmínky nalezneme již ve starověkých eposech z Řecka nebo Egypta, ale také v akkadské, germánské a především asijské literatuře, která pochází až z 15. století př.n.l. Díky celosvětovému rozšíření tohoto bájného tvora existují různorodé názory týkající se jeho charakteru a vzhledu. Co tedy mají všichni draci vesměs společného?

Kupříkladu samotářskou povahu. Snad také proto víme jen málo o jejich rozmnožování. Panuje obecné mínění, že draci se líhnou z vajec a jejich vývoj je velmi pomalý. S tím se pojí i dlouhověkost, další společný znak. Někteří draci jsou prý dokonce nesmrtelní.

Evropský drak má více hlav

Draci jsou nejčastěji děleni do dvou skupin dle jejich výskytu: na evropské a asijské. Evropský drak je mohutná stvůra. Konstitucí těla připomíná ještěra či krokodýla. Tělo je pokryto tuhými šupinami, jež slouží jako brnění. K chůzi využívá jeden či dva páry nohou. Tělo je zakončeno dlouhým ocasem. Navíc umí skvěle létat, a to díky mohutnému páru blanitých křídel. Jedna hlava mu nestačí, a proto jich má hned několik.

Hlavy často dští oheň, případně led či jedy. V Evropě se na draky pohlíží obvykle jako na nelítostné a krvežíznivé bestie. Bývají symbolem ničení a chaosu. Z tohoto důvodu bylo zabití draka považováno za husarský kousek, jenž se může podařit pouze hrdinům nebo samotným bohům. Později, ve středověku, bylo zabíjení draků samozřejmě výsadou udatných a nebojácných rytířů. Za tento čin byl drakobijec vždy zahrnut přízní a odměnou v podobě krásné princezny.

Asijský drak je podobný hadovi

Asijský drak se od evropského liší již svým vzhledem. Jeho dlouhé a protáhlé tělo je podobné hadovi, až na to, že se honosí čtyřmi končetinami s drápy. Křídla se u těchto tvorů ,,nenosí“ a pokud ano, jsou pouze malá a zakrnělá. Schopnost létání však neztrácejí. Podle pověstí jsou draci spojeni s elementy větru či vody. Obývají většinou vodní prostředí. Taktéž jsou symbolem deště.

Drak je současně spojován i s ohnivým živlem. Schopnost sršet oheň ovšem využívá jen zřídka. Draci asijští byli vždy předmětem uctívání. Dodnes jsou považováni za symbol štěstí a blahobytu. Dříve označovali také moc vládce. Zabití draka, usmrcení posvátného zvířete, trestali většinou sami bohové. Někdy přišlo potrestání také samovolně. Tehdy byl zločinec stižen strašlivým osudem.

Tip: Další zajímavé články ze světa zvířat najdete zde.

Sdílet na Facebooku

Nutrivet

Reklama

Další zajímavé články

Zajímavosti ze světa zvířat 12

Jaký talent v sobě ukrývá paka nížinná? Který had je jedním z nejdelších a současně nejnebezpečnějších na světě? Čím se chlubí tinama

Zajímavosti ze světa zvířat 11

Který živočich ,,ochutnává“ vánek jazykem? Může být proces vylučování spojen s iluminiscencí? Jaké společenské rozvrstvení skupin převládá u psounů? Ze sladkých vod

Zajímavosti ze světa zvířat 10

Kdo má nejdelší jazyk ve zvířecím království? Který živočich svou rychlostí skoků konkuruje vesmírným technologiím? Kteří živočichové neradi mění jídelníček? O vylučovacím