Symbióza živlů: drak

Zdroj: Elena Schweitzer / 123RF.com

Reklama

Drak je nejznámější mýtické zvíře

Princezna, král či moudrý stařec? Který z nich je současně symbolem dokonalého, moudrého a vznešeného? Někoho jsme opomněli. Přece draka. Vždyť co bychom si bez nejznámějšího mýtického tvora počali!

Samotářský a dlouhověký tvor

Už odpradávna mezi lidmi kolovaly rozmanité příběhy o dracích. Zmínky nalezneme již ve starověkých eposech z Řecka nebo Egypta, ale také v akkadské, germánské a především asijské literatuře, která pochází až z 15. století př.n.l. Díky celosvětovému rozšíření tohoto bájného tvora existují různorodé názory týkající se jeho charakteru a vzhledu. Co tedy mají všichni draci vesměs společného? Kupříkladu samotářskou povahu. Snad také proto víme jen málo o jejich rozmnožování. Panuje obecné mínění, že draci se líhnou z vajec a jejich vývoj je velmi pomalý. S tím se pojí i dlouhověkost, další společný znak. Někteří draci jsou prý dokonce nesmrtelní.

Evropský drak má více hlav

Draci jsou nejčastěji děleni do dvou skupin dle jejich výskytu: na evropské a asijské. Evropský drak je mohutná stvůra. Konstitucí těla připomíná ještěra či krokodýla. Tělo je pokryto tuhými šupinami, jež slouží jako brnění. K chůzi využívá jeden či dva páry nohou. Tělo je zakončeno dlouhým ocasem. Navíc umí skvěle létat, a to díky mohutnému páru blanitých křídel. Jedna hlava mu nestačí, a proto jich má hned několik. Hlavy často dští oheň, případně led či jedy. V Evropě se na draky pohlíží obvykle jako na nelítostné a krvežíznivé bestie. Bývají symbolem ničení a chaosu. Z tohoto důvodu bylo zabití draka považováno za husarský kousek, jenž se může podařit pouze hrdinům nebo samotným bohům. Později, ve středověku, bylo zabíjení draků samozřejmě výsadou udatných a nebojácných rytířů. Za tento čin byl drakobijec vždy zahrnut přízní a odměnou v podobě krásné princezny.

Asijský drak je podobný hadovi

Asijský drak se od evropského liší již svým vzhledem. Jeho dlouhé a protáhlé tělo je podobné hadovi, až na to, že se honosí čtyřmi končetinami s drápy. Křídla se u těchto tvorů ,,nenosí“ a pokud ano, jsou pouze malá a zakrnělá. Schopnost létání však neztrácejí. Podle pověstí jsou draci spojeni s elementy větru či vody. Obývají většinou vodní prostředí. Taktéž jsou symbolem deště. Drak je současně spojován i s ohnivým živlem. Schopnost sršet oheň ovšem využívá jen zřídka. Draci asijští byli vždy předmětem uctívání. Dodnes jsou považováni za symbol štěstí a blahobytu. Dříve označovali také moc vládce. Zabití draka, usmrcení posvátného zvířete, trestali většinou sami bohové. Někdy přišlo potrestání také samovolně. Tehdy byl zločinec stižen strašlivým osudem.

Share on facebook
Sdílet na Facebooku

Čas na zdraví

Reklama

Další zajímavé články

Jednorožec: Kůň nebo magický tvor?

Bájný živočich s jedním rohem Co vznikne po zkřížení narvala s koněm? Kůň s ploutvemi nebo… jednorožec!Již na pečetích pocházejících z Pákistánu

Zajímavosti ze světa zvířat 7

Čí lahodnou pochoutkou jsou mršiny? Kterou kočku nezastraší voda a předvádí akrobatické kousky v korunách stromů? Čím je zvláštní mořský plachetník atlantský?

Papoušci se chlubí svým peřím

Hluční a pestří společníci. Takoví jsou papoušci z řádu ptáků. Dnes známe asi 322 druhů. Obývají především tropické oblasti Austrálie, Tichomoří či

Zajímavosti ze světa zvířat 6

Které zvíře nespěchá a dává si neustále na čas? Kdo nemilosrdně vraždí vlastní příbuzné a krade jejich potomky? Který had je ve

Používáme cookies, abychom vám zajistili co nejsnadnější použití našeho webu. Více informací: Podrobnosti o cookies.