Historie plemene
Zajímavě stavěný vysokonohý honič – svatohubertský pes s velice dlouhýma ušima a výrazem starostlivého strýčka získal své jméno podle syna akvitánského vévody Bertranda, který byl později svatořečen pod klerickým jménem Hubert. Tento mnich založil v roce 825 v ardenském lese klášter, později spravovaný řádem benediktinů, v jehož útrobách se chovali také velcí lovečtí psi.
Honiči s vysokýma nohama a dlouhými slechy jsou přímými potomky keltských psů a byli známí ve Švýcarsku, Belgii, Itálii či ve Španělsku. Společně s Normany se pak v půlce 11. století dostal tento typ loveckého psa také do Británie. Takřka souběžně s evropským svatohubertským psem se zde rozvíjel chov bloodhounda, kterého dnes mnozí nepoučení chovatelé považují za původně anglické plemeno.
Standard byl ovšem přiznán skutečné zemi původu, kterou je Belgie. Obliba bloodhounda, nebo také svatohubertského psa, je dnes celosvětová.
Stavba těla, popis
Tělo svatohubertského psa se vyznačuje širokými boky, hrudníkem a hřbetem. Bedra jsou velmi silná vzhledem k velikosti zbytku těla. Břicho je lehce vtažené. Hlava je dobře utvářená a mohutná, ne však zbytečně široká. Nadočnicové oblouky jsou vystupující. Nos je vždy černé barvy, celkový výraz hlavy pak svědčí o určité hrdosti.
Oči bloodhounda mají barvu lískového ořechu, spodní víčka jsou vychlípená, takže odhalují spojivkovou sliznici. Uši jsou charakteristicky dlouhé, při natažení dosahují až ke špičce nosu. Kůže uší je pokryta jemnou srstí. Zuby nejsou charakterizované standardem.
Končetiny lze považovat za rovné, nechybí dostatečné osvalení, kosti jsou silné a úhlené. Tlapky se podobají kočičím a jsou kulaté. Ocas bývá nejčastěji nesený v elegantní křivce nad linií hřbetu, není však zatočený přes hřbet.
Srst bloodhounda je krátká, na těle působí dost tvrdě. Na uších a hlavě je pak podstatně jemnější. Ve spodní části ocasu je srst dlouhá kolem 5 centimetrů a zkracuje se směrem ke konečku.
- Kohoutková velikost psa: 67 cm
- Kohoutková velikost feny: 60 cm
- Tělesná hmotnost feny i psa se pohybuje mezi 40 a 50 kilogramy
Zbarvení
Barevné formy svatohubertského psa jsou:
- Černá
- Hnědočervená
Charakteristické vlastnosti
Anglický barvář, či bloodhound, je především velice mírumilovný, což se projeví v rodině i ve vztahu k dětem. Stejně tak dokáže přijmout společnost ostatních psů a domácích zvířat. Někdy je ale tento pes trochu paličatý a svéhlavý. Jeho čich patří k nejkvalitnějšímu v psím světě a dokáže držet stopu opravdu nečekaně dlouho.
Bloodhound je také velice inteligentní a každý jedinec se v průběhu věku stává osobností. Je třeba tuto osobnost respektovat a tomu také přizpůsobit výchovu. Každý úkol řeší vždy s rozvahou a nejprve ho dobře promyslí.
Plemeno svatohubertský pes je při vycházkách i lovu velmi houževnaté a pracovité, vyznačuje se navíc nezdolnou odvahou. Ta je v podstatě jednou z hlavních podmínek jeho využití pro lov a hon. V domácnosti se pak velmi záhy stává v podstatě závislým na svém pánovi a na celé rodině, je tedy třeba se mu neustále věnovat. Samota mu nesvědčí.
V případě, že právě nesleduje stopu, je bloodhound spíše rozvážným psem, který nevyhledává zbytečně hodně pohybové aktivity, ale přesto potřebuje dostatek prostoru.
Březost
- Délka březosti: cca 65 dní
- Počet štěňat: 3-7
Výcvik, péče
Při výcviku blodhounda je třeba myslet zejména na dostatek místa, pes je velmi dobře tvárný, přizpůsobivý a poslušný, chce to ale respektovat jeho přemýšlivou povahu. Péče o srst není tolik náročná, snad jen v období línání, které probíhá dvakrát ročně. V této době vyčesávejte staré chlupy.
Zvláštní kapitolu pak tvoří péče o uši tohoto plemene. Díky své délce se snadno znečistí, a to i při krmení, proto je neustále kontrolujte a čistěte. Při koupání pak dejte pozor na to, aby se do nich nedostala voda. V uších rovněž vzniká maz, ten nejlépe odstraníme namočeným látkovým hadříkem, příliš se nedoporučuje používat papírové kapesníky.
Svatohubertský pes miluje dlouhé procházky do přírody, přitom ale nemusí běhat za každým zvukem či vizuálním podnětem. Venčení je nutností i z hlediska udržení dobré fyzické kondice.
Využití plemene
Plemeno bloodhound bylo a stále je využíváno při stopování různé zvěře, jeho čich je téměř dokonalý. Pro tuto vynikající vlastnost a také pro vysokou inteligenci je v současnosti využíván k hledání ztracených osob a dětí. V Anglii pomáhá dokonce strážcům zákona dopadnout pachatele.
V současnosti je anglický barvář především rodinným společníkem, který se vyznačuje nejen dobráckým výrazem obličeje, ale také dobráckou povahou.
Zajímavost
Na hliněných tabulkách z Babylonské oblasti byli zřejmě vyobrazeni předci plemene bloodhound, a to již 2000 let před naším letopočtem.
Tip: Omrkněte také další menší i větší psí plemena a vyberte si toho nejlepšího parťáka k vám.