Sussex španěl: pes s kolébavou chůzí

Sussex španěl
Zdroj: Radomír Režný / 123RF.com

Reklama

Historie plemene

Předky sussex španěla jsou zřejmě někteří z honičů, kteří se projevují hlasitějším oznamováním kořisti. Tak se totiž projevuje i tohle plemeno, což je pro španěly netypické. Zřejmě došlo ke zkřížení s dlouhosrstým psem a houndem, je ale možné, že byla přimísena také krev landšpaněla. V padesátých letech minulého století došlo ke zkřížení s clumber španělem, aby se dosáhlo dokonalých vlastností těchto psů.

Zřejmě nejvýznamnějším chovatelem sussex španělů byl A. E. Fuller ze Sussexu, který se zabýval na konci 18. století chovem loveckých španělů. Po jeho skonu pokračoval v započatém díle Mores Wooland, konkrétně přebral žezlo v roce 1885. Tento chovatel pak určoval vzhled plemene sussex španěl více než dvacet let, zejména proto, že velmi pečlivě dbal na to, aby jeho chovná stanice Bridford byla základním chovným místem všech těchto psů. Zřejmě přikřížil také kokršpaněly, díky čemuž se sussex španěl výrazně odlišil od jiných.

K potvrzení plemenného standardu došlo v roce 1885 ve Velké Británii, dnes je ovšem toto plemeno ohroženo. Dosud se zachovalo dost jedinců v Anglii, ale ve zbytku světa jsou sussex španělé chováni jen velmi sporadicky.

Stavba těla, popis

Tělo sussex španěla je silné a nízké. Trup je protáhlý, disponuje kvalitně vyvinutým hrudníkem a dobře klenutými žebry. Celkově je trup svalnatý. Zadní i přední končetiny jsou dobře osvalené, u předních je často pozorovatelné výraznější osrstění. Disponují takzvanými praporci.

Hlava těchto psů je široká a lehce zakulacená, ve středu lebky je viditelná menší prohlubeň. Stop je velmi výrazně vyznačený, na hlavě si můžete povšimnout zřetelného týlního hrbolu. Nos je širší, s velkými nozdry. Pysky jsou převislé.

Uši má sussex španěl porostlé srstí, která nabízí velmi jemnou konzistenci. Oči mají oříškovou barvu a jsou poměrně velké a spíše čočkovité než kulaté. Ocas tohoto plemene bývá většinou nesený ve výši zad, je velmi výrazně potažený srstí. Ta je celkově zvlněná, ale ne moc hustá, zkadeření se u ní vyskytuje jen výjimečně. Ve spodních partiích krku se nachází o dost delší chlupy než u zbytku těla.

Zbarvení

Zbarvení srsti sussex španělů je hnědo-červené, někdy až dozlatova.

Charakteristické vlastnosti

Sussex španěla poznáte na první pohled podle jeho kolébavé chůze. Je to pes velmi hrdý a odvážný, který miluje všechny formy pohybu, ovšem není až tak obratný. Pokud ale zachytí stopu, je ochoten jít za ní i tím nejhorším terénem a tehdy je jeho houževnatost obdivuhodná. K tomu je nutno přičíst také velkou sílu a nemalou dávku inteligence těchto psů.

Sussex španělé milují hru a dokážou se rychle naučit nejrůznější kousky. Někdy se mohou snažit o to, aby byli neustále ve středu pozornosti, platí to ale pouze pro špatně vychované psy. K dětem se chovají velmi vstřícně, dokonce se často a rádi připojují k jejich hrátkám. Je o nich známo, že mají vysoký práh bolesti, a tak strpí i horší zacházení.

I s ostatními zvířaty v domácnosti se snáší tento španěl uspokojivě, podobně jako s jinými psími příslušníky. Vůči pánovi pak chová neutuchající lásku a věrnost, ve většině případů se ale chová odtažitě k cizím lidem a neuposlechne jejich povelů, ale neublíží jim. Obecně se o něm dá říct, že má člověka rád.

Tip: Pečujte o své chlupaté parťáky s láskou, kterou nabízí přírodní produkty od značky Energyvet.

Březost

  • Délka březosti: cca 65 dní
  • Počet štěňat: většinou 2-6

Výcvik, péče

Díky velké poslušnosti a schopnosti rychle přijímat nové povely není výcvik sussex španěla náročný. Pozor si dejte snad jen na nadměrné tresty, které nejsou tímto psem příliš dobře přijímány. Dostatek pohybu je nutný, ale s přihlédnutím na kondici daného jedince a na to, že se jedná o plemeno, které není vhodné přehřívat.

Srst má velmi dobrou ochrannou schopnost, je odolná vůči zimě i chladu, nevadí jí mytí pomocí přípravků. Pokud se srst slepí, je nutné chuchvalce odstřihnout, kromě toho by měla být pravidelně česána. Sussex španělé mají raději trochu chladnější počasí, nadměrné horko u nich může způsobit i zdravotní potíže.

Využití plemene

I přes svůj hlasitý štěkot není sussex španěl příliš dobrým hlídačem, spíše se uplatní jako rodinný společník. Při honech se již dnes moc nepoužívá, jedná se o spíše vzácné plemeno.

Zajímavost

Do ČR se dostali první sussex španělé až v roce 1994 a dnes zde najdete pouze jedinou chovnou stanici, která nese název Boysson Bohemia.

Tip: Prohlédněte si i ostatní plemena psů a zjistěte, který by se k vám hodil nejvíce.

Sdílet na Facebooku

Nutrivet

Reklama