Sumec patří mezi dravé ryby
Sumec velký (Silurus glanis) je jednou z největších ryb obývajících sladkovodní vody v Evropě. Díky tomuto faktu se stal terčem mnoha rybářů, kteří po něm často marně pátrají. Dravá ryba v dospělosti běžně dosahuje délky od 80 až do 160 centimetrů. Byl však zaznamenán i kousek o velikosti 3 metrů! Tradiční zbarvení sumce je tmavé, zcela ojediněle však můžete spatřit i sumce bílého neboli albína.
Sumci žijí ve sladkovodních vodách
Sumec velký obývá sladkovodní řeky i jezera po celé Evropě. Preferuje stojatou a bahnitou vodu, jen s nepatrným proudem. Libuje si v hojném porostu, v němž se zaujatě pohybuje při dně. Vyhledává především slepá ramena, dolní toky řek a rybníky. Se sumcem se setkáme v povodí řek Labe, Rýn, v úmoří Baltu, Černého moře nebo Kaspického moře. V Čechách se vyskytuje také v nádržích Orlík či Vranov a obývá Moravu, Lužnici nebo Dyji.

Ryba s vousy a slizkou kůží
S velikostí sumce se pojí i jeho váha, která se běžně pohybuje v desítkách kilogramů. Současné maximální hodnoty jsou kolem 60 kg. Byli však uloveni i sumci větší váhy. Ryba disponuje nízkou hlavou a protáhlým tělem. Zajímavostí je, že její tělo nepokrývají šupiny, nýbrž jen slizká kůže. Sumce velkého dále definují 3 páry vousů, plochá ocasní část a skvrny na bocích. Ve vousech se ukrývají chuťové buňky, dle nichž se sumec velký často orientuje. Jeho zrak je totiž velmi špatně vyvinutý. Čím se sumec velký živí? Sumec velký, jak již bylo zmíněno, je dravou rybou. Strava tohoto živočicha je velmi rozmanitá, závislá na podmínkách i věku sumce.
Živí se červy, obojživelníky, hady či korýši. Je ale schopen ukořistit i líny, kapry či kachny. Během 20 – 40 let svého života dokáže zkonzumovat opravdu mnoho. Zajímavostí je i velikost sumce, která závisí také na podmínkách, ve kterých žije. V chladné vodě pak roste pomaleji než ve vodě teplé. Samice vypouští ze svého těla jikry, které samec po výtěru bedlivě střeží. Bohužel, jikry představují častou potravu mnoha vodních živočichů. Proto dochází k velkým ztrátám v sumčí populaci. Dnes se tyto výtěry provádějí i uměle.
Ulovit sumce není jednoduché
Často diskutovaným tématem je lov sumce velkého. Sumec představuje výzvu pro každého rybáře, a to nejen díky své mohutné tělesné konstituci, ale také proto, že je náročné jej ulovit. Pokud chcete vyrazit na lov sumce, počkejte si na tmavou noc před deštěm. Sumce velkého najdete po sluchu, podle hlasitého tlučení, které se ponese po vodní hladině. Pravděpodobně loví drobné ryby. Jako nástrahu můžete použít například zmíněného kapra či lína. S lovem sumce se musí vytrvat, obvykle se pohybuje ve stále stejných vodách, v jejichž blízkosti se nalézá i jeho úkryt. Ten mu poskytují potopené stromy, kameny či hustý vodní porost.
Tip: Další zajímavé příběhy ze života zvířat na vás čekají v rubrice živočichové.