Staroanglický ovčák: veselá kopa se spoustou elánu

Fotografie: Staroanglický ovčák
Zdroj: Bonzami Emmanuelle / 123RF.com

Reklama

Historie plemene

Veliký ovčácký pes staroanglický ovčák, nebo také „bobtail“, je na západě Anglie znám již od poloviny sedmnáctého století, jeho předchůdci se na britské území dostali již dokonce o několik tisíc let dříve. Pravlastí těchto psů byly rozsáhlé oblasti Asie, které sahaly až k samotným Himalájím, odkud se do Evropy postupem času dostávali společně s kočovníky.

Starší forma byla v Británii známa jako cumberlandský ovčák, přímý předchůdce současné bearded kolie, ovčáka se stejným původem. Nejbližšími příbuznými jsou pravděpodobně jihoruský ovčák, maďarský komodor a pumi, polský nížinný ovčák, bergamský ovčák a další plemena.

Stavba těla, popis

Tělo staroanglického ovčáka je kratší, ale kompaktní, s dobře klenutými žebry a prostorným hrudníkem. Hrudní končetiny jsou dokonale rovné, se silnými kostmi a lokty přiléhajícími k tělu. Pánevní končetiny se vyznačují zaoblenými stehny, jsou svalnaté, s dlouhými bérci.

Hlava je proporční, s prostornou mozkovnou, má skoro tvar krychle a dost patrný stop. Čenichová partie je silná a hranatá, nos velký a černý. Oči jsou posazené daleko od sebe, barva je tmavá nebo takzvaná „wall eyes“, povolené jsou i modré oči. Uši nejsou z největších, nesené naplocho po stranách hlavy. Zuby mají velmi silný skus.

Tlapy jsou malé a okrouhlé, ovšem hodně pevné, s dobře klenutými prsty a silnými polštářky. Ocas bývá obvykle kupírovaný, srst je bohatá, měla by mít drsnou strukturu a neměla by být rovná, ale chundelatá a bez kudrlin. Podsada srsti je odolná vůči vodě.

  • Kohoutková velikost psa: cca 61 cm
  • Kohoutková velikost feny: cca 56 cm

Zbarvení

Jsou přípustné všechny odstíny šedé, grizzly nebo modré, tělo a pánevní končetiny jsou zbarvené jednotně, s bílými ponožkami nebo bez nich. Bílé skvrny v barvě jsou nepřípustné. Hlava, hruď, krk a spodní strana břicha jsou bílé, se znaky nebo bez znaků. Nežádoucí je rovněž hnědé stínování.

Charakteristické vlastnosti

Staroangličtí ovčáci jsou temperamentní a živí, vyznačují se také značnou veselostí a hravostí. Výhodou pro chovatele je jejich kvalitně vyvinutá schopnost přizpůsobit se v podstatě jakémukoliv prostředí, jinak řečeno, dají se chovat doma i ve venkovním výběhu a nijak zvláště jim nevadí ani hluk velkoměsta.

Díky svému genetickému vybavení a faktu, že bobtail pracoval jako pastevec, je tento pes dobře ovladatelný a zkušený chovatel ho může vycvičit i k náročnějším úkolům a činnostem. V současnosti ovšem většinou plní funkci domácího mazla s neobvyklou psí inteligencí, ale také jistou dávkou ostražitosti.

Předností, která z něj činí takového miláčka rodiny, je jeho láska k dětem a samozřejmě také k dospělým. Staroanglický ovčák je mírumilovný pes, kterého jen tak něco nerozhodí a vždy je připraven hrát si v rodinném kruhu.

Zdroj: Dmitrijs Gerciks / 123RF.com

Březost

  • Délka březosti: cca 65 dní
  • Počet štěňat: většinou 2-6

Výcvik, péče

Bobtail má krásnou srst, pro kterou se vlastně postupně stal z hlídače stád společníkem. Tato srst je ale dost náchylná k tvoření plsti, takže je třeba se o ni poměrně často a pravidelně starat. Kromě péče o srst vyžaduje tohle plemeno také kvalitní očistu zvukovodů, oblasti očí nebo pacek a prostorů mezi prsty. Nebude stačit jen čištění, ale také případné vytrhávání srsti, zejména v uších.

Samotná výchova staroanglického ovčáka ale není těžká a jeho přizpůsobivost vše značně usnadňuje. Neměl by však chybět dostatečný výběh a také pravidelné delší procházky pro ukojení touhy po pohybu.

Využití plemene

Staroanglický ovčák byl původně hlídačem stád a především pak ovcí, mezi které tak trochu zapadá svou srstí a její strukturou. Jeho současné využití již není tak praktické, stal se z něj další ze společenských psů, kteří na první pohled slouží pro okrasu. Tohle plemeno však nabízí mnohem více, bude vás bavit svým elánem a vtipem až do úmoru.

Zajímavost

  • Pro staroanglické ovčácké psy je typický mimochodný způsob chůze, který připomíná tak trochu medvědí pohyb.

Tip: Podívejte se i na další psí rasy a vyberte si čtyřnohého přítele na celý život.

Sdílet na Facebooku

Nutrivet

Reklama