Somálská kočka: nepleťte si ji s habešskou

Fotografie: Somálská kočka
Zdroj: Louno Morose / 123RF.com

Reklama

Historie plemene

Somálské kočky bychom mohli považovat za dokonalou kopii koček habešských, ovšem mají přece jenom o něco delší srst. Řadí se mezi plemena krátkosrstá, ale s polodlouhou srstí. Označení somálská kočka je poněkud zavádějící, neboť Somálsko nemá s plemenem opravdu nic společného. První kočka se narodila ve Spojených státech.

Někteří odpůrci somálských koček o nich hovoří jako o „mutantech“ a tvrdí, že jsou to pouze habešské kočky s vadnou srstí. Není to ale pravda, jedná se skutečně o samostatné plemeno, které se ovšem více projevilo a ukázalo až v roce 1967, kdy se chovatelka z New Jersey, Evelyn Magusová, pokusila tyto odchylky prošlechtit a kočkám dala nynější pojmenování.

Ví se o tom, že původní nepřešlechtěná verze somálské kočky byla uznána v Anglii již koncem 19. století. Ve Spojených státech byla uznána již jako čistá somálská kočka v roce 1975 a FIFe ji pak schválila až poměrně nedávno, v roce 1982.

Stavba těla, popis

Nejpůvabnějším znakem těla somálské kočky je nepochybně její ticking na srsti. Srst je navíc krásně měkká a má až hedvábnou konzistenci. Trup je střední délky, na pohmat velmi pevný a svalnatý. Končetiny se dají považovat za dlouhé a šlachovité, přitom ovšem štíhlé a elegantní.

Hlava je posazená na půvabné šíji, má klínovité proporce a široké čelo. Rysy hlavy jsou velmi krásné. Nos tvoří z profilu jemnou křivku, je střední délky, čenich pak nesmí být ostře špičatý. Lehké prohnutí v profilu je v podstatě žádoucí. Uši jsou poměrně velké a široké v nasazení, na špičkách je zakulacení a lze si povšimnout také otisku palce. Na vnitřní straně ucha by se měl nacházet výrazný chomáček chlupů s vnějším vlněním.

Oči somálské kočky mají tvar mandle a jsou rozměrné a výrazné. Jejich barva bývá jantarová, zelená nebo žlutá a musí být především intenzivně čistá.

Ocas somálské kočky je dlouhý a silný v nasazení, vybíhá do špičky. Měl by disponovat dobrým krytím srstí. Ta je po celém těle polodlouhá, neobyčejně jemná a přitom velmi hustá. Čím má větší hustotu, tím lépe. Přednost se pak dává kočkám s dobře zbarveným límcem a kalhotkami.

  • Váha dospělé kočky: 3-5,5 kilogramů

Zbarvení

FIFe dnes uznává tyto varianty srsti somálských koček:

  • Somálská divoce zbarvená
  • Modrá
  • Červenohnědá
  • Plavá a černá
  • Červenohnědá a plavá
  • Plavá a stříbřitá
Zdroj: Yuliya Onuchina / 123RF.com

Charakteristické vlastnosti

Povaha somálské kočky je rovněž srovnatelná s náturou habešské kočky. Není sice zcela jasné, jak vlastně vznikla a jestli se vskutku nejedná jen o jakousi odnož kočky habešské, ale to nic nemění na faktu, že si zachovává svou krásu a půvab a patří mezi chovateli k poměrně dost oblíbeným.

Somálské kočky jsou kamarádská a milá zvířata se značným temperamentem a inteligencí, které vás budou bavit. Musíte se jim ale dost věnovat a také jim dát dostatek prostoru a výběhu. Této čilé nezbednici rozhodně nebudou stačit jen stísněné bytové podmínky.

Somálská kočka si velmi ráda hraje a překonává různé překážky, budou se pro ni tedy velmi dobře hodit kočičí hračky, prolézačky a stromy. Příliš nemá ráda samotu, a pokud je bez majitele či jiných členů rodiny delší dobu, může citově strádat. Mnohdy bude stačit jen společnost dalších zvířat, klidně i psů.

Březost, koťata

  • Délka říje: 7-14 dní
  • Délka březosti: cca 63 dní
  • Počet koťat: 3-4

Výchova, péče

Ke své spokojenosti potřebuje somálská kočka hodně volného prostoru, spoustu kočičích hraček a atrakcí. Čím více jich bude mít, tím lépe, a tím spokojenější budete mít doma zvíře.

Srst tohoto plemene není problematická a netvoří chuchvalce, bude tedy stačit pročesání jednou za týden. Kontrola uší je naopak nezbytností, stejně jako jejich čištění. Čas od času zkontrolujte délku drápků, ta by ovšem měla být redukována samotnou kočkou, pokud jí zajistíte dostatek škrabadel.

Tipy, zajímavosti

Pojmenování somálská kočka nijak nesouvisí s touto africkou zemí, bylo údajně zvoleno jen proto, že Somálsko je geograficky blízko Habeši, současné Etiopii. Právě z Etiopie zřejmě pochází původní a regulérní předci somálské kočky. Tímto faktem je také definována vzájemná podobnost obou plemen.

Tip: Vyberte si toho nejlepšího kočičího mazlíka a porozhlédněte se v naší rubrice plemena koček.

Sdílet na Facebooku

Nutrivet

Reklama