Skye teriér: psík z drsných skotských ostrovů

Skye teriér
Zdroj: 1959rdv / 123RF.com

Reklama

Historie plemene

Skye teriér, pes, který skutečně pochází ze stejnojmenného ostrova Skye v Hebridském souostroví u Skotska, se vyvinul v hornaté krajině, která je pokryta vřesovišti, kde byl využíván především jako lovec lišek, lasiček, kun i větších jezevců. Často se zaměřoval také na divoké kočky. Z ostrova Skye ovšem pochází také menší podobný pes west highland white teriér.

Postupně se skye teriéři dostali do Skotska, kde vznikaly některé místní varianty, jako například clydesdale teriér či paisley teriér, kteří se lišili od skye teriéra v podstatě jen svým zbarvením. Standard plemene byl stanoven v roce 1879, až do roku 1887 byli skye i clydesdale teriéři představováni ve stejné skupině.

Stavba těla, popis

Tělo skye teriéra je delší a nízké, s rovným hřbetem a oválným hrudním košem. Hrudní končetiny jsou krátké a svalnaté, lopatky těsně přiléhají k hrudníku. Pánevní končetiny lze označit za dobře vyvinuté, disponují správným zaúhlením a jsou kratší. Ze zadního pohledu se jeví velmi rovné.

Hlava je dlouhá a silná, s přiměřeně širokou mozkovnou a lehce se zužující čenichovou partií. Stop je pouze naznačený, nos má černou barvu. Oči těchto psů jsou zbarvené do hněda, ideální je co nejtmavší odstín, jsou střední velikosti, položené blízko u sebe. Uši jsou vztyčené nebo zavěšené. Zuby mají dokonale pravidelný nůžkový skus v překvapivě silných čelistech.

Krk skye teriéra je dlouhý, lehce klenutý. Tlapky na hrudních končetinách jsou větší, s plnými polštářky a silnými drápy. Ocas je velmi dobře osrstěný a nesený směrem dolů. Na konci je zahnutý do oblouku. Nejčastěji je nesený v úrovni hřbetu. Srst u tohoto plemene je dvojitá, dlouhá a tvrdá, přitom ale hladká a bez kudrlin. Na hlavě je kratší a měkčí, na obličejové partii pak vytváří závoj. Podsada je krásně měkoučká, jako vlna.

  • Ideální kohoutková výška: 25-26 cm.

Zbarvení

  • Černé
  • Světle šedé
  • Tmavě šedé
  • Krémové

Vždy by se mělo vyskytovat černé stínování na uších a v obličejové partii. Povolena je rovněž malá bílá skvrna na hrudi.

Charakteristické vlastnosti

Skye teriér je pravým skotským teriérem, který uznává pouze svého pána, ke kterému se chová až překvapivě něžně. O cizí lidi ovšem nejeví žádný zájem, pokud tedy není pověřen hlídáním. Je to elegantní a hrdé plemeno, které si časem oblíbí celou rodinu a rádo si hraje jak s lidmi, tak s dalšími psy.

K dětem v rodině je jeho vztah velmi kamarádský a i přesto, že se jedná o malé plemeno, nechá si od nich dost líbit. Někdy je může dokonce bránit vlastním tělem. I tak je ale vždy lepší mít děti i psa pod kontrolou.

Skye teriéři jsou velmi teritoriální psi a hlídají si své území jako oko v hlavě, často se může objevit dokonce žárlivost na pána. Zajímavé je, že tohle plemeno si nezískáte laskominami a neustálou pozorností, mnohdy je pro začátek lepší určitý odstup. Skye teriér se spokojí i s menším prostorem, proto je dokonalým plemenem do bytu.

Zdroj: 1959rdv / 123RF.com

Březost

  • Délka březosti: cca 65 dní
  • Počet štěňat: většinou 2-8

Výcvik, péče

Plemeno skye teriér nevyžaduje příliš prostoru a spokojí se s pobytem v interiéru. Vždy se ale doporučuje podněcovat jeho smysly hrou a různými hračkami a pomůckami, aby příliš nezlenivěl. Rovněž jsou delší a pravidelné procházky pro chovatele i psa důležitou složkou výchovy.

Srst postačí pročesat asi jednou týdně, a to hodně opatrně, aby nedošlo k jejímu poškození. Výstavní psi se netrimují ani nestříhají, a můžou se u nich používat nejrůznější přípravky pro zjemnění srsti, či dokonce fénování.

Využití plemene

V minulosti byl skye teriér vyšlechtěn zejména k lovu drobné zvěře v norách, jako jsou lišky, jezevci či kuny. Dnes už patří k oblíbeným pokojovým psíkům, kteří dělají radost v rodině. Nejsou ale žádnou hračkou a vždy si dokážou zachovat určitý odstup a svou neochvějnou hrdost.

Tito psíci jsou jako stvoření pro výstavy, kde udivují přihlížející svou krásnou splývavou srstí i dalšími ušlechtilými znaky.

Zajímavost

Skye teriéra si zamilovala již anglická královna Viktorie, a její obdiv k tomuto plemenu vyvrcholil tím, že velmi výrazně podporovala jeho další šlechtění, až do dnešní podoby.

Tip: Vyberte si chlupáče přímo pro vás a prohlédněte si i ostatní psí plemena.

Sdílet na Facebooku

Nutrivet

Reklama