Skotská klapouchá kočka: nastražené uši nejsou všechno

Zdroj: à ¡à µÑ€à ³Ã... / 123RF.com

Reklama

Historie plemene

Už roku 1796 se v magazínu pro chovatele Universal Magazine of Knowledge and Pleasure objevil zajímavý článek o tom, že vlastně všechny domácí kočky mají na rozdíl od koček žijících ve volné přírodě kulatější uši. Navíc bylo tvrzeno, že některá kočičí plemena, která žijí v Číně, mohou mít uši zcela povislé. Autor to tehdy připisoval podnebním vlivům. Prokázáno je, že o sto let později si právě z této velké země přivezl jistý anglický námořník kočku se sklopenýma ušima.

Od té doby jakoby se po podobné kočce slehla zem. Našla se znovu až v roce 1961 ve Skotsku. Dostala jméno Susie a její uši byly již výrazně sklopené směrem dopředu. Potomci této kočky byli posléze dovezeni do Spojených států amerických, zřejmě již začátkem 70. let. Dosud ale není vyjasněna otázka, zda skotská klapouchá kočka má své hlavní předky v Číně nebo v jiné oblasti.

Na britských ostrovech, kde byla tato odchylka objevena, dosud nemá klapouchá skotská kočka standard, což může být překvapivé. V USA bylo plemeno uznáno v roce 1974 a uznala ho také světová organizace WCF.

Stavba těla, popis

Skotská klapouchá kočka je mohutná kočka, jejíž tělo je krátké až kulovité, s dobrým osvalením. Nohy jsou středně vysoké a rovněž pěkně svalnaté. Hlava sedí na pevném, ale krátkém krku a je výrazně kulatá. Oči jsou velké, kulaté a mohou mít v podstatě jakoukoliv barvu od oranžové až po smaragdově zelenou. Klapouchá kočka může mít také různobarevné oči.

Ocas by měl být krátký, silný a špička se musí dotýkat podložky, na které právě kočka spočívá. Uši jsou tím nejvýraznějším znakem tohoto plemene. Nejsou příliš velké a vyznačují se překlopením směrem dopředu, což doplňuje kulatý tvar hlavy.

Sklopení uší je dáno mutovanou dominantní alelou Fd, která způsobuje deformace ušních boltců, ale údajně také jiné anomálie, kupříkladu u kostí a kloubů. Selekcí se ovšem podařilo tyto anomálie z chovu odstranit, především u amerických chovatelů.

  • Váha dospělých jedinců: 3-6 kilogramů

Zbarvení

U tohoto plemene se uznávají všechny barevné varianty, kromě čokoládové, liliové a barvy siamských koček.

Tip: Energyvet nabízí přírodní a bylinné produkty pro zdraví vašich čtyřnohých mazlíčků.

Zdroj: Anna Yakimova / 123RF.com

Charakteristické vlastnosti

Skotská klapouchá kočka se v domácnosti projevuje něžně, někdy ale také trochu svéhlavě. Charakteristické je pro ni zvyknutí si na jednoho člena domácnosti, na kterém se ovšem může stát také fixovaná. Tato kočka je velice odolná vůči klimatu, což je dáno jejím původem, kdy žila v otevřené a ne právě pohodlné krajině.

Díky této rezistenci pak nehrozí tolik nemocí jako u jiných plemen. Přístup ven je vyžadován, stejně jako možnost lovit a pobíhat na volném prostranství. Skotská klapouchá kočka ocení také různé hračky, prolézačky a škrabadla, na kterých se bude neustále prohánět.

Výhodou tohoto plemene je nesporně dobrá snášenlivost s dalšími kočičími plemeny, velké starosti vám nemusí dělat ani přítomnost psa v domácnosti. Ani děti nepřijdou zkrátka, neboť tato kočička je s nimi velmi ráda.

Jedinci tohoto plemene se dají velmi těžko vydráždit k agresivitě a nikdy nevytahují drápky. Podobné je to také s hlasovým projevem. Ten je velice zvláštní a jemný, ale setkáte se s ním velmi zřídka. Skotská klapouchá kočka spí nejraději na zádech, což je u kočky poněkud překvapivé.

Březost, koťata

Uši novorozených koťat jsou sklopené jen částečně, dokonalá klapouchost se dostavuje až během dospívání. Klapouché kočky mohou být kryty perskými, britskými, americkými i evropskými kocoury s krátkou srstí. Ve vrhu je pak vždy část klapouchých koťat a těch s normálními slechy, nazývají se Scotisch Straights.

  • Délka říje: 7-14 dní
  • Délka březosti: cca 63 dní
  • Počet koťat: 3-5

Výchova, péče

Srst stačí pročesat jen jednou za týden, určitou pozornost věnujte také uším a jejich čištění. Tu a tam otřete šetrně také oči, které se mohou zanést slizem. Uši jsou poměrně náchylné na roztoče. Pokud zpozorujete specifický maz, který je produktem takových roztočů, vydejte se co nejdříve k veterináři.

Skotská klapouchá kočka má ráda pohyb a trénink svých loveckých dovedností, proto jí zajistěte hodně prostoru s různými překážkami a škrabadly. Neměly by chybět vynalézavé hračky, protože klapouchá skotská kočka je velice hravá a inteligentní.

Tipy, zajímavosti

Uši koťat jsou stejné jako u jiných koček, začínají se klopit až zhruba v jednom měsíci.

Tip: Nenechte si ujít i další plemena koček a zjistěte, které plemeno je pro vás to nejvhodnější.

Sdílet na Facebooku

Nutrivet

Reklama