Skalára vysoká: plachá tvář s duší lovce

Skalára vysoká
Zdroj: besjunior / 123RF.com

Reklama

Vzácná a oblíbená akvarijní ryba

Ušlechtile a zdrženlivě. Tak působí nádherná skalára vysoká (Pterophyllum altum), velmi vzácná akvarijní rybička. Skalára pochází z Jižní Ameriky. Vyskytuje se na území Venezuely a Kolumbie. Zdržuje se v teplých, pomalu tekoucích vodách řeky Orinoko. Protože je velmi plachá, vyhledává vodstvo s bohatou vegetací a písčitým dnem. Mezi stébly rostlin či pod kořeny je perfektně maskovaná.

Skaláry mají krásné zbarvení

Tělo skaláry vysoké disponuje zlatými nebo stříbřitými odlesky. Na světlejším podkladu má pak čtyři černé pruhy. Tyto hlavní a poměrně výrazné pruhy po těle doplňují tenké proužky, které podporují krycí zbarvení. Skalára vysoká je největší svého druhu. Je rybou s dlouze protaženou hřbetní, břišní a řitní ploutví. Díky tomu dosahuje velikosti až přes 35 centimetrů. Ocasní ploutev je vybavena pouze mírně prodlouženými krajními paprsky. Samotná délka ryby se pohybuje maximálně okolo 20 cm. U dospělců bývají všechny ploutve vláknovitě zakončené. Skalára vysoká má také výrazný sedlovitý žlábek na lebce, čímž se odlišuje od ostatních druhů. Oko skaláry vysoké je šedivé, často s červenými skvrnkami. Samec a samice jsou nerozlišitelní. Jemné rozdíly se objevují až v době páření.

Zdroj: luckybusiness / 123RF.com

Všežravá rybka a vytrvalý lovec

Přestože se skalára vysoká navenek jeví jako plachá ryba, je to nelítostný lovec. Skalára je sice všežravec, ale dává přednost živé potravě, kterou se nebojí intenzivně pronásledovat. Pojídá drobné korýše, larvy hmyzu i malé rybky. Nepohrdne však ani planktonem a rostlinami. Často se hrabe v nánosech bahna a detritu, na němž si taktéž pochutná. Tento druh ryb žije v malých hejnech čítajících okolo 6 rybek. Žije v trvalých párech a v době rozmnožování se projevuje teritoriálním chováním. Může tak být i velmi agresivní, zejména vůči ostatním párům vlastního druhu. Samička naklade několik stovek jiker na očištěný list. Samec je posléze oplodní. O své potomky se pečlivě starají. Odstraňují vadné jikry a v případě, že se celá rybí rodina ocitá v nebezpečí, všechen potěr raději sama sežere, než aby jej vydala nepříteli.

Skalára vyžaduje náročnou péči

Jak už bylo výše zmíněno, skalára vysoká patří mezi oblíbenou akvarijní rybku. Její chov je však obzvláště náročný, a proto si ji často na ,,triko“ neberou nezkušení akvaristé. Už třeba kvůli tomu, že větší vzrůst této ryby vyžaduje dostatečně prostornou nádrž, nejlépe hustě osázenou rostlinami. Skaláry jsou též velice citlivé na kvalitu vody. Navíc rozmnožování v zajetí je velmi nesnadné a vyžaduje intenzivní péči. Skalára vysoká chovaná v optimálních podmínkách žije až 10 let.

Tip: U nás najdete i další exotické i místní živočichy. Poznávejte jejich životy.

Sdílet na Facebooku

Nutrivet

Reklama