Ši-tzu: energický psík, co si vystačí s málem

Ši-tzu
Zdroj: Vadym Soloviov / 123RF.com

Reklama

Historie plemene

Psík s pojmenováním ši-tzu, respektive shih-tzu, pochází z Tibetu, jeho jméno znamená lví pes a je jasné, proč je tomu tak, stačí se na tohoto psa jen podívat. Jeho příbuznými jsou například lhasa apso nebo tibetský teriér. Z Tibetu doputoval postupem času také do Číny, původně zřejmě jako královský dar, u dvora si pak získal velkou oblibu.

Jeho minulost malého ovčáckého psa tak v podstatě vzala za své a ši-tzu se proměnil v palácového strážce, započala jeho dlouhá kariéra psa společníka a miláčka honosných dam či dětí. V Číně byli tito psi kříženi s pekingským palácovým psíkem i tibetským španělem, čímž došlo k výraznému zkrácení obličeje. Pro svou bohatou srst je hlava ši-tzu srovnávána s květem chryzantémy.

Do Evropských zemí pronikl tento sympatický psík až kolem roku 1930.

Stavba těla, popis

Tělo ši-tzu se vyznačuje poměrně širokým hrudníkem a pevnými rameny. Hřbet je rovný, hrudní končetiny jsou krátké, dobře osvalené a se silnými kostmi, zatímco pánevní končetiny jsou kratší a rovné, také s kvalitními svaly. Hlava je široká, okrouhlá a chundelatá, s chlupy, které padají přes oči. Patrný je také kvalitní vous. Čenichová partie je dost široká a hranatá, nos černý nebo zbarvený játrově hnědě. Srst, která roste na nose, tvoří charakteristický efekt chryzantémy.

Oči těchto psů jsou poměrně velké, tmavé, výrazně kulaté, posazené po stranách, ale nevystupující. Uši lze označit za velké, s dlouhou kůží, visí dolů podél hlavy. Zuby jsou v úrovni nebo v lehkém podkusu. Krk má dobré proporce a je pěkně klenutý. Tlapy ši-tzu jsou kulaté, pevné, s dobrými polštářky, díky srsti působí větší.

Ocas je poměrně těžce osrstěný, nejčastěji je nesený vesele nad hřbetem a vysoko nasazený. Srst je dlouhá, hustá a rovná, s velmi kvalitní podsadou.

  • Ideální kohoutková výška by měla být větší než 26,7 cm.
  • Ideální tělesná hmotnost činí od 4,5 do 7,3 kilogramů.

Zbarvení

Všechny barvy jsou povolené, přičemž u vícebarevných variant je vysoce žádoucí bílá lysinka na čele a bílé zakončení ocasu.

Charakteristické vlastnosti

Shih-tzu není náročný na prostor a ke svému majiteli se chová velmi kamarádsky. Hodí se i do malých bytů a stísněných prostor, kde si vždy najde nějaké to oblíbené a pohodlné místečko, nejlépe co nejblíže svému pánovi. Tito psi se vyznačují značnou inteligencí, ale také neutuchající aktivitou a hravostí. Jejich temperament by mohl nepřipraveným činit i jisté potíže.

K cizím lidem se ovšem ši-tzu chová spíše ostražitě, i proto, že je to pes velmi hrdý. K tomu si můžeme přidat také velké sebevědomí a nezávislost, a máme zde skutečnou psí osobnost. Tento energický psík vás bude neustále bavit svou zvídavostí, elánem a spoustou energie.

Zdroj: Omid Nakhjavani / 123RF.com

Březost

  • Délka březosti: cca 65 dní
  • Počet štěňat: většinou 2-6

Výcvik, péče

Ši-tzu vyžaduje kromě různých zábavných podnětů a hraček také dostatek pohybu, k tomu ale postačí i menší prostor. Je to pes nevelkého vzrůstu, který však dokáže napáchat pořádnou neplechu, když nebude správně veden. Hlavní péče by ale měla být věnována jeho srsti, která požaduje opravdu odborný chovatelský přístup. Pravidelné pročesávání je samozřejmostí, srst na hlavě je pak doporučeno svazovat do dvou culíků.

Plemeno ši-tzu má velice citlivé oči, ty je proto dobré pravidelně kontrolovat a případně použít speciální kapky, budou-li podrážděné. Dostatek pozornosti si zaslouží také uši těchto psů, které se mohou snadno znečistit.

Využití plemene

Asi málokdo by řekl, že shih-tzu byl původně psem určeným k hlídání ovcí. S postupem času si ale získal velikou oblibu u aristokracie a také u běžných rodin a stal se miláčkem, který je často hýčkán podobně jako vlastní děti.

Zajímavost

Prvním jedincem z tohoto plemene, který se objevil v Česku a byl zapsán do řádné plemenné knihy, byla fena Chanell vom Tadsch Mahal, která se narodila roku 1978.

Tip: Podívejte se i na ostatní rasy psů a vyberte si toho nejvhodnějšího psího parťáka k vám.

Sdílet na Facebooku

Nutrivet

Reklama