Historie plemene
První kočka s tajemným názvem sphynx či sfinx se objevila údajně ve vrhu krátkosrstých koček z Ontaria v Kanadě, v roce 1966. Byla potomkem kočky Elizabeth. Majitelé Bowovi pak zkřížili tohoto kocourka znovu s matkou a narodila se pouze nahá koťata. Nejednalo se ovšem o první bezsrstou kočku na světě, již na konci 19. století bylo v Mexiku po jistý čas v oblibě plemeno nazývané mexická bezsrstá kočka. Existují také dohady, že kočky bez osrstění vlastnili již starobylí Aztékové.
Kontroverzní plemeno sfinx uznává několik organizací chovatelů, nachází se v Severní Americe a je uznáno také na kanadském území. V roce 1971 došlo ke standardizaci rovněž ve Velké Británii.
Dosud je sfinx jen velmi málo rozšířen, v Evropě se vyskytuje vzácně a FIFe tuto kočku dosud zařazuje mezi neuznaná plemena. Je to ovšem dáno také tím, že nebyla zcela ukončena plemenitba a mnoho chovatelů považuje plemeno za neúplné.
Stavba těla, popis
Bezsrstá kočka sfinx má dlouhé a štíhlé tělo, je to krásné zvíře na vysokých nohách, s jemným chmýřím na obličejových partiích, uších, tlapkách a ocase. Tělo je rovněž svalnaté, se širokou hrudí, zeštíhluje ho absence srsti. Hlava má tvar trojúhelníku, nos je prohnutý. Brada je mohutná, našpulená, nos silný se zakulacením. Nosní profil by měl mít prohnutí.
Oči se vyznačují tvarem mandle, jsou velké a mohou mít v podstatě jakoukoliv barvu. Uši jsou velké, široké, daleko posazené od sebe. Ocas kočky sfinx je dlouhý, postupně se zužuje ke konečku.
Končetiny lze považovat za dost dlouhé, štíhlé, zakončují je malé kulaté tlapky s dlouhými prsty. Polštářky tlapek jsou zřetelně tlustší než u jiných plemen koček.
Kůže musí být naprosto hladká, bez jakýchkoliv vrásek s výjimkou hlavy. Srst je velmi jemná až sporadická, pokrývá obličej, u uší je pak o něco delší. Kolem nosu a tlamičky je silnější.
- Kočky sfinx se dožívají věku kolem 15 let.
Zbarvení
Barva kůže sfinx nemá daná pravidla, požaduje se však jednotné zbarvení, povolený je světlejší odstín na břiše.
Nejobvyklejší barvy:
- Černá
- Červená
- Čokoládová
- Krémová
- Modrá
Charakteristické vlastnosti
Sfinx je milá a společenská kočka, která se snadno přizpůsobí požadavkům a prostředí svého chovatele. Ten však musí bezvýhradně respektovat její náklonnost ke klidnému a tichému životu. Nemá příliš v oblibě mazlení a chování v náruči. Tvrdí se o ní, že je velmi loajální ke své smečce.
Na první pohled je toto plemeno nezvyklé, na někoho může působit až bizarně, ale přitom je to něžné a citlivé stvoření. O toto stvoření se musíte umět postarat, dát mu dostatek podnětů ke hraní a nenechávat ho za žádnou cenu dlouho o samotě. Pokud zůstane kočka sfinx dlouho sama, hrozí dokonce nevratné psychické poruchy.
Tyto kočky se velmi dobře snáší s ostatními psy i kočkami a problém jim nečiní ani odrostlejší děti. Jak jsme ale uvedli výše, mazlení zrovna nevyhledávají.
Březost, koťata
Koťata mají hned po narození jemné ochlupení, které ovšem zcela zmizí během dospívání.
- Délka říje: 7-14 dní
- Délka březosti: cca 63 dní
- Počet koťat: 3-8
Výchova, péče
Vzhledem k tomu, že kočka sphynx nemá srst, měla by být umístěna vždy v teplém bytě. Díky absenci srsti necítí chlad a nedokáže mu příliš dobře odolávat. Její kůže ovšem vytváří zvláštní maz. I proto by měla údržba zvířete spočívat v otírání houbou, která se namočí ve vodě. Tato péče je někdy nutná i vícekrát za den.
Kočka sfinx si ráda hraje, proto jí zajistěte dostatek hraček pro kočky a pomůcek pro šplhání, skákání a další aktivity.
Mohlo by se zdát, že tohle plemeno je ideální také pro alergiky, neboť nemá srst. Není to ale tak docela pravda, alergie na kočky plyne mnohem více z látek ve slinách než ze srsti. Přesto vyvolává sphynx alergie o něco méně.
Tipy, zajímavosti
Plemeno sfinx je stále ve fázi šlechtění, předpokládá se, že takzvaný „nahý“ gen sfinxů a gen rexovitosti typu devon se vzájemně ovlivňují. Aby nedocházelo k příbuzenské plemenitbě, jsou chovy obohacovány o příslušníky plemene devon rex.
Tip: Prohlédněte si i další rasy koček a zjistěte, které se k vašemu životnímu stylu hodí nejlépe.