Šeltie: zmenšená verze kolie

šeltie
Zdroj: Volodymyr Finoshkin / 123RF.com

Reklama

Historie plemene

Shetlandské ostrovy jsou velmi nepříznivou krajinou, zdejší klima je dlouhodobě nepříjemně chladné. A právě zde se daří pouze skromné vegetaci a také pověstným poníkům a malým plemenům ovcí, které hlídali malí ovčáčtí psi, kteří se jmenovali peerie, nebo také toomie, což značí skřítky.

Shetlandský ovčák, nebo také šeltie, je původním evropským ovčáckým psem, který vykazuje typické tělesné znaky, jako klínovitá hlava se zašpičatělým čenichem bez srsti, nebo vzpřímené, dopředu naklopené uši. Jedná se vlastně o zmenšeninu ostrovní příbuzné kolie, případně dlouhosrstého ovčáka, kterého najdeme kupříkladu v Belgii. Díky izolaci Shetlandských ostrovů se toto plemeno vyvinulo do charakteristické a stabilní podoby, která byla poprvé přestavena na výstavě v roce 1906.

Stavba těla, popis

Tělo shetlandského ovčáka je o něco delší než kohoutková výška, hrudník je hluboký, hřbet rovný, záď se postupně svažuje. Hrudní končetiny jsou při pohledu zepředu rovné, navíc disponují dobrým svalstvem a silnými kostmi. Pánevní končetiny mají široká a svalnatá stehna, hlezna jsou zezadu přímá.

Hlava tvoří tvar tupého klínu, nedisponuje vystupujícím týlem, vrchol mozkovny je rovnoběžný s nosem. Stop je lehký, víčka a pysky mají černou barvu. Oči těchto psů jsou středně velké, šikmo položené a mají tvar mandle. Barva očí je tmavě hnědá. Uši jsou poměrně malé vzhledem k tělu, jejich nasazení je široké. Jsou polovztyčené.

Zuby disponují pravidelným a úplným nůžkovým skusem. Ocas šeltie je nasazený hodně vysoko, dosahuje až k hleznům a je bohatě osrstěný. Při pohybu se může lehce zvedat. Srst je dvojitá, vnější vrstva je delší s drsnou texturou, podsada je jemná a přilehlá.

  • Ideální kohoutková velikost psa: 37 cm
  • Ideální kohoutková velikost feny: 35 cm

Zbarvení

  • Sobolí – čisté nebo stínované, od světle zlaté až po temně mahagonovou
  • Trikolorní – sytě černé se sytým pálením na těle
  • Blue merle – čistě stříbřitě modré, stříkané s mramorovanou černou
  • Černé a bílé – bílé znaky se vyskytují na lysince, hrudi, kolárku, třásních, končetinách i špičce ocasu

Charakteristické vlastnosti

I přes svou menší velikost je šeltie silným, vytrvalým a energií oplývajícím psem, který se hodí skvěle pro pracovní účely. V domácnosti je to přátelský a milý kamarád. Tento ovčák je ovšem velmi ostražitý a často se projevuje jeho vytříbená inteligence.

Shetlandský ovčák vždy miluje svého pána a k cizím lidem se chová s určitým odstupem. Není ale agresivní, ani neklidný, spíše rezervovaný. Šeltie se projevuje velice temperamentně a miluje všechny formy hry a pohybu. O tomto plemenu se říká, že je velice nenáročné na chov, nehodí se ale ke každému majiteli. Je to dáno především jeho značnou empatií, takže právě nestabilní lidská osoba na tohoto psa může přenášet své chmurné pocity. Šeltie je velice citlivá na hlasité zvuky, tedy i na řev pána, může přehnaně reagovat, což ji často omezuje také v pracovním zařazení.

Tip: Dopřejte svému chlupáčovi tu nejlepší péči s bylinnými veterinárními produkty od Energyvet.

Zdroj: Sergey Tikhomirov / 123RF.com

Březost

  • Délka březosti: cca 65 dní
  • Počet štěňat: většinou 2-6

Výcvik, péče

Shetlandský ovčák je psem, který není náročný na péči o srst, bude mu stačit dostatečný výběh a pohyb, není to rozhodně pes do menších bytů. Důležité je také zajistit dostatek zábavných podnětů a hry, aby šeltie ukojila svůj temperament. Bohatá srst je nepromokavá a velmi odolná, měli byste ji poměrně pravidelně pročesávat. Vodu tito ovčáčtí psi příliš nezbožňují a také pro uspořádání srsti se nedoporučuje koupání.

Využití plemene

Šeltie byla v minulosti považována především za ovčáckého psa, ale uměla nahánět také shetlandské poníky a dodnes si své hlídací pudy zachovala. V současnosti již hovoříme spíše o společníkovi pro rodiny, ale také o závodníkovi, který se rozhodně neztratí v soutěžích agility. A své využití si najde také v disciplíně, která se nazývá dogdancing, tedy v psím tanci.

Zajímavost

Jedním z hlavních důvodů, že je shetlandský ovčácký pes menší velikosti, je nepřítomnost velkých šelem v jeho domovině – Skotsku.

Tip: Prohlédněte si i ostatní psí plemena a zjistěte, které se k vám hodí nejlépe.

Sdílet na Facebooku

Nutrivet

Reklama