Šarpej: vrásčitý, ale plný života

šarpej
Zdroj: Eliška Kadlecová / 123RF.com

Reklama

Historie plemene

Na počátku 70. let minulého století objevil svět vskutku nevšedního psa, šarpeje. Jeho novodobá historie je tedy poměrně krátká, ale ve skutečnosti se jedná o hodně staré plemeno. Dle starých čínských rukopisů se tihle psi původně používali při lovech promyky, později také při lovu kanců. Pravděpodobně sloužili také jako výborní hlídači domácností, dle dochovaných informací i při povstáních rolníků.

V minulosti byl šarpej také psem bojovým. Je to plemeno, které má blízko k čau čau, čemuž nasvědčuje typické modré zbarvení jazyka a mohutná tělesná stavba. Velkou pozornost upoutal tento pes především svou jakoby nepadnoucí a nadměrnou kůží, která na těle vytváří tolik charakteristické záhyby. Nejlépe viditelné jsou tyto vrásky u štěňat.

Stavba těla, popis

Tělo šarpeje se vyznačuje krátkým hřbetem a hlubokým hrudníkem, trup je krytý volnou kůží, která vytváří výrazné vrásky a záhyby po celém těle, kromě spodní části nohou. Hrudní končetiny jsou mohutné a přiměřeně dlouhé, se silnými kostmi. Pánevní končetiny jsou silné a kvalitně osvalené, šikmo uložené.

Hlava tohoto psa je plochá a dost široká, spíše větších proporcí, s malým stopem. Líce a čelo jsou pokryté jemnějšími vráskami, dole vybíhajícími do laloku. Čenich je dlouhý, široký a výrazně tupý, s černým nosem. Oči mají tmavý odstín, jsou malé a mandlovité, u světlých a krémových psů pak spíše světlejší.

Zuby jsou velmi silné, pravidelné, s nůžkovým skusem. Špičáky jsou lehce zakřivené. Jazyk je nevšedně modrý. Krk se vyznačuje mohutností, je široko nasazený a posetý těžkými záhyby kůže, na první pohled je dobře viditelný velký lalok. Tlapy šarpejů mají přiměřenou velikost vzhledem k tělu, disponují kompaktními a silnými prsty. Ocas je u kořene širší a zakulacený, postupně se zužuje do tenké špičky.

Srst je u šarpejů mimořádně krátká a kartáčovitá, při doteku se jeví velmi tvrdá.

  • Kohoutková velikost: 40-52 cm, psi jsou těžší a jejich tělo je více kvadratické.

Zbarvení

  • Jednotné černé
  • Červené
  • Tmavě hnědé
  • Světle hnědé
  • Krémové
  • Velmi často také prosvětlené

Bílé odznaky a skvrny jsou u tohoto plemene nežádoucí.

Charakteristické vlastnosti

Vzhledem k tomu, že šarpej má orientální původ, chová se někdy dost nevyzpytatelně, navíc je nutné počítat s neutuchajícím temperamentem, zvláště v takových případech, kdy je používán i jako hlídač. Kromě toho se ale chová také hrdě, nezávisle a je velmi samostatný. Jeho inteligence je výrazná.

Šarpejové mohou být skvělými společníky a hodí se také na hlídání. Svého pána a všechny členy rodiny šarpej miluje, ale k cizím lidem se často chová až agresivně. Zajímavou charakteristikou je také to, že šarpej se nepřivazuje k pánovi. K malým dětem se příliš nehodí, neboť se poměrně hojně ohání v případě, že se mu něco nelíbí.

Tohle plemeno se moc neosvědčilo u jednotlivců, vždy je lepší, když je chováno ve větší rodině, pak lépe poslouchá a je klidnější. A pokud hovoříme o dalších zvířatech, které se můžou ocitnout v blízkosti šarpeje, ta jsou vždy tak trochu v ohrožení, protože je to pes vskutku dominantní. S cizími psy může vyvolávat potyčky.

Tip: Dopřejte vašemu psímu parťákovi tu nejlepší péči a vyzkoušejte přírodní a bylinné veterinární produkty od Energyvet.

Zdroj: ??????? ??????? / 123RF.com

Březost

  • Délka březosti: cca 65 dní
  • Počet štěňat: většinou 2-8

Výcvik, péče

Náročnost péče o srst šarpeje není velká, spíše se musíte postarat o čistotu záhybů kůže. Vyplatí se také pravidelná kontrola očních víček, která mohou být vychlípnutá nebo vchlípnutá a tehdy je nutné přistoupit k chirurgickému zákroku.

Šarpej je velmi aktivním psem, rád si hraje, ale je třeba, abyste ho při jeho radovánkách hlídali. Při vyšších teplotách se tito psi velmi rychle unaví, proto je v létě neberte na delší procházky. Rovněž je nežádoucí hodně znečištěné nebo zaprášené prostředí, které by mohlo ušpinit srst v záhybech. S nedostatkem pohybu se u těchto psů může dostavit i agresivní chování.

Využití plemene

Šarpej sloužil v minulosti k loveckým účelům, rovněž ale jako výborný hlídač ve venkovských staveních. V některých zemích byl využíván pro svou sílu jako pes bojový, což je dnes už skutečně neblahou minulostí. I dnes je šarpej skvělým psem na hlídání, rodinným společníkem a věrným druhem i v nejhorších časech.

Zajímavost

Jsou povoleny tři varianty držení ocasu u šarpejů:

  1. Vysoké nasazení se stočením
  2. Volnější zatočení ocasu
  3. Nesení nad hřbetem, výrazné zatočení, ale bez doteku

U třetí varianty je psu umožněno veselé vrtění ocáskem.

Tip: Prohlédněte si i ostatní psí rasy a vyberte si toho nejvhodnějšího psího parťáka k vám.

Sdílet na Facebooku

Nutrivet

Reklama