Saluki: aristokrat s náležitou hrdostí

Fotografie: Saluki
Zdroj: f8grapher / 123RF.com

Reklama

Historie plemene

Saluki značí v zemi původu chrta a tento pes pochází z rozlehlých oblastí rovin a polopouští střední Asie. Množství místních forem je v této krajině známo pod jednotným označením tazy. Teprve v průběhu 20. století se oddělila některá plemena kulturního významu, kupříkladu se jednalo o afghánského chrta, azavaka, sloughi, a v neposlední řadě také saluki.

Perský chrt saluki se pak dostal do Evropy díky jistému siru Hamiltonu Smithovi v roce 1840 a byl vystaven jako rarita v zoologické zahradě. Chov se začal více rozvíjet až koncem 19. století, kdy bylo dovezeno několik jedinců perských chrtů paní Amherstovou, další psi se pak objevili ve Francii a v Německu.

Ve své původní oblasti byl chrt saluki vytrvalým běžcem, pronásledovatelem a věrným druhem lovců na koních, zejména při delších štvanicích, zatímco v Evropě se uplatňuje spíše při sportovních kláních a tolik oblíbených dostizích chrtů.

Stavba těla, popis

Tělo saluki je přiměřeně široké, s osvalenými bedry a hřbetem nevychýleným do stran. Hrudní koš je dlouhý, břicho velmi výrazně vtažené. Hrudní končetiny jsou rovné, od loketní části k zápěstí dlouhé. Lopatky jsou šikmo uložené a směřují vzad. Pánevní končetiny se vyznačují patrným kyčelním hrbolem a jsou umístěné daleko od sebe, mají správně zaúhlená stehna a nízká hlezna.

Hlava je dlouhá a úzká, s přiměřeně širokou lebkou, která ale není klenutá. Stop je nevýrazný, nos černý, případně játrově hnědý. Oči těchto psů bývají nejčastěji zbarvené do tmavě oříškové, jsou svítivé a velké, s věrným výrazem, jakoby zahleděným do dálky. Uši jsou dlouhé, pohyblivé, nasazené nízko, těsně přiléhají k hlavě, zavěšené a kryté dlouhou hedvábnou srstí. Dosahují až ke koutkům úst.

Zuby chrtů saluki jsou silné a pravidelné, s úplným nůžkovým skusem, umístěné v silných čelistech. Tlapy se jeví velice silné, pružné a disponují pěkně stavěnými prsty, ze kterých vždy dva prostřední jsou o něco delší. Ocas je nízko nasazený, nesený mírně do oblouku, ovšem nikdy ne přes hřbet. Srst těchto chrtů je krátká, hedvábně hladká, delší na končetinách.

  • Kohoutková velikost psa: 58-71 cm
  • Kohoutková velikost feny: 55-65 cm

Zbarvení

  • Bílé
  • Krémové
  • Jelení červené
  • Zlatočervené
  • Grizzle
  • Stříbrné grizzle
  • Červené grizzle
  • Bílo-černo-červené
  • Černo-tříslové
  • Kombinace všech těchto barev

Charakteristické vlastnosti

Saluki je psem, který se chová až aristokraticky a ne vždy musí na slovo poslouchat svého pána. Má nepochybně svou hrdost, což se projevuje také v kontaktu s ostatními psy, ke kterým je odměřený až netečný. K cizím lidem se chová poměrně tolerantně, nikoliv ale bojácně, k dětem je velice hodný a má je rád jako vlastní štěňata, ale ne právě nejlépe snáší nepřiměřené chování, jako třeba tahání za ocas.

Tyto psy je nutné držet na vodítku, zvláště pak při vycházkách, může se totiž projevit velmi silný lovecký instinkt. Saluki reaguje na každý podnět a je pak těžké ho volat zpět. Velmi dobře se snáší s kočkami, je to pes velmi nezávislý, který se příliš nehodí k hlídání, v podstatě neštěká.

Zdroj: Anton Maltsev / 123RF.com

Březost

  • Délka březosti: cca 65 dní
  • Počet štěňat: většinou 2-6

Výcvik, péče

Saluki se neřadí k právě poslušným psům a výcvik či trénink nemají v oblibě. Přesto se počítají k těm nejrychlejším dostihovým psům se značným zrychlením, ale také překvapivou vytrvalostí.

Rozlišujeme dvě varianty, tedy saluki krátkosrsté a dlouhosrsté, obě pak línají dvakrát ročně, ale ne příliš výrazně. U dlouhosrsté varianty je dobré občas pročesávat srst a také není od věci koupání, zatímco krátkosrstá varianta nevyžaduje téměř žádnou péči. Většina jedinců tohoto plemene nemá v lásce vodu.

Dostatek pohybu je pro saluki nesmírně důležitý, přesto se doporučuje vodítko. Ideální je tak běh vedle kola nebo společně s pánem. Náročnější túry v neschůdných terénech jim ale příliš nevyhovují.

Využití plemene

Plemeno saluki si velmi dobře zachovalo svůj lovecký instinkt, proto se stále využívá při honech a štvanicích. Rovněž patří k těm nejlepším závodním psům, kteří udivují při závodech chrtů.

Zajímavost

  • Beduíni pouště používali tyto psy k lovu gazel.

Tip: Hledáte psího mazlíka do domácnosti? Podívejte se i na ostatní psí rasy a vyberte si toho nejvhodnějšího pro vás.

Sdílet na Facebooku

Nutrivet

Reklama