Řeka nebo moře? Všudypřítomný losos obecný

Zdroj: Kevin Wells / 123RF.com

Reklama

Losos je dravá ryba

Losos obecný (Salmo salar) patří mezi jednu z nejznámějších ryb. Losos obecný se dostal do povědomí především díky migraci z moře do trdliště na horním toku řek.
Tato ryba se vyskytuje v severní části Atlantského oceánu, odkud migruje za třením do Asie, Severní Ameriky a Evropy. Daleká cesta skýtá vždy mnoho překážek, kterým musí losos odolat.

Žije ve slaných i sladkých vodách

I když je schopen úspěšně překonat bariéru vysokou 3 metry, je důležité, aby řeky byly splavné. Tuto skutečnost většinou umožňují speciální propusti či schody na přehradách, díky kterým se přes překážky dostane. Je známo, že dospělí lososi se vždy vracejí do řek, v nichž se narodili. Disponují totiž schopností zapamatovat si typické složení dané řeky. Během migrace lososi nepřijímají žádnou potravu. Žijí z nasbíraných zásob. Migrací vznikají i tzv. „třecí značky“ na šupinách. Podle nich se totiž dá určit, kolikrát už daný jedinec ,,táhl“.

Zdroj: sekarb / 123RF.com

Lososi migrují za účelem tření

Poté, když se losos konečně dostane do místa tření, dochází u samců k fyziologickým změnám. V závislosti na hormonální činnosti se přední čelist protahuje a získává tvar háku. Současně se zvětšují i přední zuby. Doba rozmnožování trvá od října do prosince. Nejprve si samice vyčistí místo na dně, kde vytvoří několik jam. Poté do nich naklade 10 – 40 000 jiker o velikosti 5-7 mm. Vajíčka zahrabe štěrkem a následně se tře s několika samci. Velké množství samců po vytření umírá. Mladí lososi, kteří se vylíhnou z oplodněných vajíček, žijí další 2 roky nedaleko místa narození. S migrací do moře začínají na jaře 3. roku, v době, kdy jejich tělo dosahuje délky 20-25 cm. Tento dravec se dožívá 13 let.

Mění barvu podle druhu vody

Běžná velikost lososa je mezi 70-90 cm. Rekordní maximum činí 130 cm a 150 cm. Průměrná hmotnost je 8-13 kg ve třetím roce života, přičemž hmotnost největšího zaznamenaného úlovku byla 46,8 kg. Tělo lososa je protáhlé a štíhlé, s typickým znakem lososovitých, tukovou ploutvičkou nad kořenem ocasu. Zajímavostí je i jejich proměnlivé zbarvení. Je dáno mnoha faktory, mezi něž patří např. rozdíl sladké či slané vody, období tření, areál výskytu atd. Dokud se losos nachází v moři, má stříbřité boky zdobené tmavými tečkami a modrošedý hřbet. Toto zbarvení se pak mění a tmavne během cesty do sladkovodních řek. Čím déle se losos zdržuje ve sladké vodě, tím jeho barva nabírá na intenzitě. Nejvýraznější zbarvení je pak v době výtěru. Pro naši krajinu je typický losos žlutohnědého zbarvení s červenými nebo černými skvrnami na těle. Tato dravá ryba se v moři živí především sledi, šproty nebo koruškami. Během života ve sladké vodě pojídá hmyz, drobné ryby nebo korýše.

Share on facebook
Sdílet na Facebooku

Čas na zdraví

Reklama

Používáme cookies, abychom vám zajistili co nejsnadnější použití našeho webu. Více informací: Podrobnosti o cookies.