Řeka nebo moře? Všudypřítomný losos obecný

Fotografie: Losos obecný
Zdroj: Kevin Wells / 123RF.com

Reklama

Losos obecný je dravá ryba

Losos obecný (Salmo salar) patří mezi jednu z nejznámějších ryb. Dostal se do povědomí především díky migraci z moře do trdliště na horním toku řek.
Tato ryba se vyskytuje v severní části Atlantského oceánu, odkud migruje za třením do Asie, Severní Ameriky a Evropy. Daleká cesta skýtá vždy mnoho překážek, kterým musí losos odolat.

Losos obecný žije ve slaných i sladkých vodách

I když je losos obecný schopen úspěšně překonat bariéru vysokou 3 metry, je důležité, aby řeky byly splavné. Tuto skutečnost většinou umožňují speciální propusti či schody na přehradách, díky kterým se přes překážky dostane. Je známo, že dospělí lososi se vždy vracejí do řek, v nichž se narodili. Disponují totiž schopností zapamatovat si typické složení dané řeky. Během migrace lososi nepřijímají žádnou potravu. Žijí z nasbíraných zásob. Migrací vznikají i tzv. „třecí značky“ na šupinách. Podle nich se totiž dá určit, kolikrát už daný jedinec ,,táhl“.

Zdroj: sekarb / 123RF.com

Lososi migrují za účelem tření

Poté, když se losos konečně dostane do místa tření, dochází u samců k fyziologickým změnám. V závislosti na hormonální činnosti se přední čelist protahuje a získává tvar háku. Současně se zvětšují i přední zuby. Doba rozmnožování trvá od října do prosince. Nejprve si samice vyčistí místo na dně, kde vytvoří několik jam. Poté do nich naklade 10 – 40 000 jiker o velikosti 5-7 mm.

Vajíčka zahrabe štěrkem a následně se tře s několika samci. Velké množství samců po vytření umírá. Mladí lososi, kteří se vylíhnou z oplodněných vajíček, žijí další 2 roky nedaleko místa narození. S migrací do moře začínají na jaře 3. roku, v době, kdy jejich tělo dosahuje délky 20-25 cm. Tento dravec se dožívá 13 let.

Mění barvu podle druhu vody

Běžná velikost lososa je mezi 70-90 cm. Rekordní maximum činí 130 cm a 150 cm. Průměrná hmotnost je 8-13 kg ve třetím roce života, přičemž hmotnost největšího zaznamenaného úlovku byla 46,8 kg. Tělo lososa je protáhlé a štíhlé, s typickým znakem lososovitých, tukovou ploutvičkou nad kořenem ocasu. Zajímavostí je i jejich proměnlivé zbarvení. Je dáno mnoha faktory, mezi něž patří např. rozdíl sladké či slané vody, období tření, areál výskytu atd. Dokud se losos nachází v moři, má stříbřité boky zdobené tmavými tečkami a modrošedý hřbet. Toto zbarvení se pak mění a tmavne během cesty do sladkovodních řek.

Čím déle se losos zdržuje ve sladké vodě, tím jeho barva nabírá na intenzitě. Nejvýraznější zbarvení je pak v době výtěru. Pro naši krajinu je typický losos žlutohnědého zbarvení s červenými nebo černými skvrnami na těle. Tato dravá ryba se v moři živí především sledi, šproty nebo koruškami. Během života ve sladké vodě pojídá hmyz, drobné ryby nebo korýše.

Tip: Podívejte se i na další vodní i suchozemské živočichy.

Sdílet na Facebooku

Nutrivet

Reklama