Ragdoll: živá hadrová panenka

Fotografie: Radgoll
Zdroj: Bonzami Emmanuelle / 123RF.com

Reklama

Historie plemene

Ragdoll byl vyšlechtěn v 60. letech v Kalifornii z dlouhosrstých plemen koček. Věrohodné prameny udávají, že primárním předkem byl kocour plemene birma a bílá perská kočka Josephina jisté Any Bakerové.

Tvrdí se, že Josephina měla během své březosti havárii, po které vykazovala tolik charakteristickou vlastnost těchto koček. Když je vezmete do náručí, najednou se celé jakoby uvolní a působí doslova jako hadrová panenka, což také značí originální anglický název ragdoll.

Stavba těla, popis

Plemeno ragdoll je masivní a velká kočka, patří k nejmohutnějším v kočičí říši. Tělo je svalnaté se středně silnou kostrou a podlouhlým tvarem. Končetiny má ragdoll středně dlouhé, zadní jsou delší než přední s velkými kulatými tlapkami. Mezi prsty se nalézají chomáčky chlupů.

Hlava na krátkém a silném krku je široká, ve tvaru klínu, s plošinou mezi ušima. Tlamička je zaoblená a zužuje se směrem k bradě. Uši jsou střední velikosti, mají zakulacené špičky a vyznačují se širokým nasazením. Jsou lehce nakloněné dopředu.

Ragdoll má velké oválné oči modré barvy v souladu s odstínem zbarvení srsti. Čím jsou tmavšího odstínu, tím lépe.

Srst je středně dlouhá a má hustou, měkkou podsadu s hedvábnou texturou. Na těle splývá a rozevírá se jen při pohybu. Nejdelší je na krku a lemuje zevní obrysy obličejové části.

Kočky dospívají ve třech až čtyřech letech, kdy se plně projeví všechny odznaky.

  • Váha dospělého jedince: 7-10 kilogramů
  • Kocouři mohou dosahovat délky až 1 metru

Zbarvení

Plemeno bylo uznáno ve třech základních barevných typech: mitted, colorpoint a bicolor. Ty se pak rozdělují do dalších barev: red, creme, lynx, tortie, torbie, seal, chocolate, blue, lilac

  • Ragdoll s černohnědými odznaky – základní a původní zbarvení plemene, kdy podkladovou barvou je slonová kost ve výrazném kontrastu s dalšími barvami
  • Mitted – barevné variety využívané pouze k chovu – uznány FIFe roku 1999
  • Bicolor – zbarvení na horní části je tmavé, spodní partie jsou světlé
Zdroj: Bonzami Emmanuelle / 123RF.com

Charakteristické vlastnosti

Pro plemeno ragdoll je typická poloha na boku, kdy se naprosto uvolní, podobně jako při uchopení do náruče. Kočky se dosti podobají birmám, ale mají mnohem statnější a protáhlejší tělo. Někdy se říká, že se svou povahou hodně blíží psům, kdy chodí věrně za svým pánem.

Celkově se o kočce ragdoll dá říct, že je přítulná a k člověku velmi přátelská, oceníte u ní také její hravost, bystrost a zvídavost. Bez větších potíží dokáže snášet společnost dalších koček. Podobně jako psi, i tyto kočky dokážou aportovat, dokonce je můžete stejným způsobem vodit na vycházky. Díky poklidné a sensitivní povaze jsou kočky ragdoll využívány při felinoterapii.

Březost, koťata

  • Délka říje: 7-14 dní
  • Délka březosti: cca 65 dní
  • Počet koťat: 3-7

Výchova, péče

Jednou za týden postačí použít hrubší kartáč a vyčesat staré nebo línající chlupy, jinak není péče o srst zvláště náročná. V době výrazného línání je třeba frekvenci vyčesávání poněkud zvýšit, samozřejmě s určitou šetrností, aby nedošlo k poškození podsady.

Tipy, zajímavosti

Největší zajímavostí kočky regdoll je nesporně její uvolněné tělo, pravděpodobně skutečně genetický pozůstatek srážky Josephiny s automobilem. Díky své tak trochu psí povaze může být některými chovateli znevažována a nemusí být považována za právoplatné ušlechtilé kočičí plemeno. Tyto názory na ni jsou však spíše výjimečné.

Tip: Podívejte se i na ostatní plemena koček a vyberte si tu nejlepší k vám.

Sdílet na Facebooku

Nutrivet

Reklama