Psoun: společenský workoholik

Fotografie: Psoun
Zdroj: Voropinova Natalia / 123RF.com

Reklama

Potrava a domov psounů

Psoun prériový (Cynomys ludovicianus) je menší hlodavec. Pochází ze Severní Ameriky. Psouni původně obývali i jih Mexika. Žijí v prériích či na rozsáhlých travnatých pláních. Živí se trávou, kořínky, semeny a listím. Když na ně přijde mlsná, chytí si drobný hmyz. Psoun prakticky vůbec nepije. Nepotřebuje to. A přesto dodržuje zdravý pitný režim. Ve výživě, kterou konzumuje, je totiž obsažen dostatek vody.

Psoun je malý a šikovný

Psouni jsou ryze společenští živočichové. Žijí ve velkých koloniích, jež jsou vedeny jedním či dvěma dospělými samci. Ke každému samci patří hned několik samiček. A tak není nouze o velkou rodinu. V koloniích s nimi pak žijí desítky jejich potomků. Podle pachu poznávají psouni rodinné příslušníky. Na důkaz vřelých rodinných vztahů se rádi mazlí a navzájem olizují. Členové kolonie jsou od přírody workoholici, pilní jako včeličky. Během života budují, rozšiřují a neustále zdokonalují rozsáhlý systém podzemních chodeb, které obývají. Některé rodiny psounů sídlí ve spletitých labyrintech po několik generací. Každý vchod do nory je obrněn vysokým valem.

Zde se střídá stráž při hlídkování. Jeden totiž nikdy neví. Třeba zrovna za rohem číhá šelma či některý z dravců má spadeno na novou oběť. Jak je známo, i na hlídače občas dolehne únava, a tak si schrupne. Psouni si nepozornost nemohou dovolit. V případě, že hlídač spatří nebezpečí, začne vydávat varovné štěky. Při každém výkřiku zvedá přední tlapky nahoru. Ostražití psouni se obvykle příliš nevzdalují svým norám, tudíž stačí včas vběhnout do nejbližší chodby, kde se mohou ukrýt.

Zdroj: egeris / 123RF.com

Hlodavec s bílou náprsenkou

Psouni disponují světlou srstí, žlutohnědého až našedlého zbarvení. Na hrudi nosí bílou náprsenku a v zadních partiích se pyšní krátkým ocáskem s tmavou špičkou. Průměrný psoun váží asi 1 kg a dožívá se okolo 10 let. Samice je březí 30-40 dní a rodí průměrně 3-8 mláďat. Když samci dosáhnou dospělosti, tedy zhruba ve 2 letech, jsou z kolonie vyhnáni. Nastává čas pro založení vlastní rodiny. Psoun je velice aktivní denní živočich. V zimě sice pospává, ale kdepak zimní spánek. Tak dlouhé vyspávání není nic pro ně.

Psouni jako domácí mazlíčci

Tento živočich je v dnešní době velmi populární. Své obliby se mu dostává především u Evropanů. Kočka a pes už vyšli z módy. Dnešním trendem v oblasti domácích mazlíčků jsou přece psouni! Kvůli dovozu je poměrně drahý a na chov velmi náročný. Vyžaduje intenzivní péči, a i když svého majitele přijme jako člena smečky, nikdy jej nebude považovat za vůdce.

Tip: Další zajímavé hlodavce i hmyzožravce a nejen ty najdete v rubrice živočichové.

Sdílet na Facebooku

Nutrivet

Reklama