Proč (ne)pořizovat dětem domácího mazlíčka

Zdroj: famveldman / 123RF.com

Reklama

Téměř všechny děti touží po domácím zvířátku. Přemlouvají rodiče a závidí kamarádům, kteří ho už mají. Nejste si jisti, jestli je pořízení zvířete dobrý nápad? Přečtěte si, jaký přínos pro vaše děti bude mít a co byste měli předem zvážit. Připravili jsme pro vás 5 důvodů, proč jsou domácí zvířata pro děti dobrý nápad.

5 důvodů, proč je domácí zvíře dobrý nápad

1. Starost o mazlíka vede k zodpovědnosti

Domácí mazlíčci potřebují pozornost a péči. Děti se budou příjemnou formou učit zodpovědnosti, cílevědomosti a disciplíně.

2. Přítomnost zvířat jako prevence před alergiemi a astmatem  

Výzkumy dokázaly, že děti, které vyrůstají se zvířaty, trpí mnohem méně alergiemi a astmatem. Čím mladší dítě se se zvířetem setká, tím více je jeho imunita posílena.

3. Domácí zvířata pro děti jsou skvělým koníčkem

Spousta dětí by nejradši trávila všechen volný čas hraním videoher. „Klasická“ zábava pro ně není atraktivní. Domácí zvíře to může rychle změnit.

4. Zvířata ulevují od stresu

Dospělí mívají tendence považovat dětská trápení ve srovnání se svými za bezvýznamná. Pravdou ale je, že i děti se setkávají se stresem, nervozitou nebo úzkostí. A kdo umí perfektně zlepšit náladu? Přece zvířata! Vědci dávno vědí, že majitelé domácích mazlíčků bývají ve větší psychické pohodě.

Tip: Máte doma čtyřnohého mazlíka a uvažujete o dalším? Nezapomeňte se na jeho příchod připravit dopředu. Podívejte se na bylinné produkty od Energyvet, které mu poskytnou tu nejlepší přírodní péči.

Zdroj: agencyby / 123RF.com

5. Domácí mazlíčci jsou nejvěrnějšími přáteli

Stává se, že se děti nepohodnou se spolužáky, učiteli, a dokonce i s rodiči. Domácí zvíře je věrným přítelem, u kterého se to nedá jen tak pokazit. Kdo má zvířátko, není nikdy sám. Domácí zvířata pro děti jsou ideálními parťáky a vždy zaženou chmury.

Zodpovědnost nesou vždy dospělí

Zodpovědnost za zvíře ponesete vy! Nepořizujte ho, pokud nejste sami přesvědčeni, že ho chcete a jste ochotni mu věnovat kus svého času. Zapojujte děti do péče, určete jim povinnosti, ale nikdy na nich nenechávejte veškerou starost. Hlavní slovo mají vždycky rodiče!

Jaké zvíře vybrat?

Z předchozího odstavce plyne, že i výběr konkrétního druhu záleží především na vás. Vezměte v potaz své chovatelské zkušenosti a finanční i časové možnosti.

  • Pes – Nejžádanější, ale též nejnáročnější zvíře. Jestliže jste nikdy žádného neměli, raději ho nepořizujte hned, alespoň ne, dokud jsou děti malé.
  • Hlodavci – Nejčastější volba mezi začátečníky. Péče není časově příliš náročná.
  • Rybičky – Náročnost jejich péče je srovnatelná s péčí o hlodavce, pro děti ovšem nemusejí být rybičky atraktivní, neboť se s nimi nedá mazlit.
  • Králík – Ideální mazlíček pro trochu větší děti. Vzhledem k tomu, že se dá trochu vycvičit, je takovým kompromisem v rozhodování mezi psem a hlodavci.
  • Papoušci, drobné ptactvo – Pokud nemáte s domácími zvířaty zkušenosti, vyberte si kanára nebo zebřičky. Papoušci jsou náročnější, ale zase jsou lepšími společníky. Volte mezi těmi menšími, jako jsou korela, andulka nebo agapornis.

Tip: Přečtěte si i další zajímavé články a zjistěte co vše péče o zvířata obnáší.

Sdílet na Facebooku

Nutrivet

Reklama

Další zajímavé články