Piraňa je sladkovodní ryba
Děsivý a obávaný predátor jihoamerických řek. Piraňa obecná (Pygocentrus nattereri) je paprskoploutvá sladkovodní ryba z řádu trnobřiších. Obývá teplejší a líně tekoucí řeky Orinoko, Amazonku a Paraná, jež se klikatí skrz deštné pralesy. Piraňa je poměrně hojně se vyskytující živočich.
Piraně mají trojhranné zuby a silné čelisti
Velikost piraně obecné se pohybuje okolo 30 centimetrů. Zbarvení těchto ryb je vzhledem k jejich rozšíření různé. Nejčastěji jsou šedo-stříbrné s charakteristicky červeným břichem. Je zajímavé, že mladší ryby jsou barevnějšího charakteru než dospělci. Břicho je taktéž mnohem výraznější. Oči piraně jsou stříbřité s rudými skvrnkami. Jejich krvelačné vzezření doplňuje i předsunutá dolní čelist. Mohutné čelisti těchto ryb jsou vybaveny trojhrannými zuby, které do sebe při skusu dokonale zapadají. Díky těmto tělesným přednostem mohou rybí predátoři lehce vykousnout velký kus masa z oběti. Traduje se, že dokonce samotní indiáni používali ostré trojhranné zuby piraně místo žiletek.

Dravé ryby, které trhají kusy masa z oběti
Piraně se sdružují v hejnech. Plavou blízko hladiny. Snaží se zachytit sebeslabší pach krve či záchvěv vody, který by indikoval přítomnost oběti. Mláďata loví většinou hmyz či malé korýše. Dospělí dravci se živí převážně ptáky, obojživelníky, hlodavci nebo plazy. Pouze v období sucha, zejména při nedostatku potravy, si troufnou na velká zvířata. Častou obětí jsou proto kapybary či koně, známé jsou i útoky na člověka. V těchto případech si vybírají zraněné jedince (proto sledují pach krve) či topící se bezbranné živočichy, které prozrazuje zvířená hladina. Loví většinou za svítání, ale také když se stmívá. Hejno piraň nevyužívá společné lovící strategie. Všechny ryby nehybně číhají, poté následuje rychlý útok. Když je oběť velká, většinou ji nejprve obklíčí a jedna z mladších ryb zaútočí jako první. Střelhbitě připlave k oběti a jedním silným kousnutím vytrhne kus masa. Pokud se oběť nezačne výrazně bránit či neutíká, začnou útočit i ostatní ryby. Zmítání lapené kořisti piraně dráždí, o to víc jsou agresivnější. Tito dravci jsou schopni otrhat maso a kůži oběti až na holou kostru do několika minut. Jiné druhy piraně jsou převážně býložravé. Piraňa obecná je nejagresivnější jedinec. Živí se totiž pouze čerstvým masem.
V akváriu je piraňa plachá
V hejnu se piraně třou. Samičky nakladou asi 1000 jiker, které připevní a schovají do kořenů stromu pod vodou. Jeden z rodičů pak jikry hlídá, a to i po vylíhnutí, ke kterému dochází asi 10 dní po nakladení vajíček. Piraně jsou oblíbenou akvarijní rybkou. V zajetí nejsou agresivní. Snesou se i s jinými rybami. Naopak jsou spíše plaché, a proto potřebují prostorná akvária s možnostmi úkrytu.
Tip: V rubrice živočichové na vás čekají další vodní i suchozemští živočichové.