Pinč: předek všech kníračů

Fotografie: Pinč
Zdroj: Olga Kuzyk / 123RF.com

Reklama

Historie plemene

Pinč, který byl a stále je znám také jako německý pinč, je v podstatě krátkosrstou variantou knírače. Na konci devatenáctého století se u tohoto plemene vyčlenily tři velikostní rázy a kromě hladké srsti se jednalo i o varietu s drsnou srstí. Podobně, jako je vývojově například dobrman krátkosrstou obdobou velkého knírače, je hladkosrstý pinč příbuzným středního knírače.

V dobách minulých se jednalo o poměrně běžného psa venkovských dvorů a také řemeslných dílen, nezřídka také hospod a krčem. Pinč tehdy nebyl vnímán jako samostatné plemeno, toto privilegium získal v podstatě až po uplynutí první světové války.

Pinčové jsou velice pravděpodobně prastarým plemenem a v Evropě se vyskytovali od té doby, co byla psána historie. Za prapředka je považován pes z bažin, který byl podobný stavbou těla a kterého badatelé nalezli na pobřeží Baltského moře, byl ale objeven také u staveb, jejichž stáří je určováno na více než 3000 let před naším letopočtem.

Stavba těla, popis

Tělo pinčů se vyznačuje středně širokou hrudí a plochými žebry. Hřbet je zaoblený do mírného oblouku. Hrudní končetiny jsou rovné, s přiléhajícími lokty a šikmými lopatkami. Pánevní končetiny jsou mohutně osvalené, se šikmo stavěnými stehny a výrazně zaúhlenými hlezny. Tlapy jsou krátké, pevně zavřené, mají nahoru klenuté články a tmavé drápy. Polštářky jsou tvrdé.

Hlava se vyznačuje silou a protáhlostí, bez výrazně vystupujícího týlního hrbolu. Stop je mírný, žvýkací svaly dost silné a líce méně výrazné. Oči můžou vyzařovat různě tmavými odstíny hnědé a černé, jsou střední velikosti, oválné a výrazně směřující dopředu. Uši jsou vysoko nasazené, připomínají písmeno V, jsou výrazně převislé.

Zuby pinčů jsou velice silné, úplného nůžkového skusu a výrazně bílé barvy. Ocas bývá nasazený vysoko, nesený vzhůru a kupírovaný na délku tří obratlů. Srst je krátká, hustá, hladce přiléhá, výrazně se leskne.

  • Kohoutková výška činí průměrně 45-50 centimetrů.

Zbarvení

  • Jeden tón – hnědá barva v různých odstínech, které sahají až po jelení červenou
  • Dva tóny – červená s červenými nebo hnědými odznaky

Charakteristické vlastnosti

Pinč je živým a kamarádským psem, který není nijak zvláště náročný na chov a může si ho dovolit v podstatě každý. Podobně, jako jeho menší varianty, je nenáročný na stravu a na její množství. Vzhledem ke kratší srsti se pinč hodí spíše do bytu, ovšem může posloužit jako velice ostražitý hlídač.

Tito psi si své teritorium dokážou ubránit, jsou temperamentní a odvážní, ale také vysoce učenliví. Vůči cizím lidem se projevují nedůvěřivě, výjimečně dokonce i útočně, ke členům rodiny se ale chovají skvěle a jsou to milující psí kamarádi také pro malé děti.

Někteří jedinci tohoto plemene se mohou projevovat až nadměrnou štěkavostí, což je dáno jejich původním využitím, většinou je to ale dáno spíše nudou a malou zaměstnaností pejska. Je třeba pinče co nejvíce zaměstnávat, a to jak z fyzického pohledu, tak z pohledu edukativního.

A nezbytností pro tyto čilé psíky je také dostatek pohybu, ať už je chováte doma, nebo na venkovském dvorku.

Zdroj: sommersby / 123RF.com

Březost

  • Délka březosti: cca 65 dní
  • Počet štěňat: většinou 2-8

Výcvik, péče

Důsledný výcvik je u pinčů nutností, ale rozhodně se vyvarujte násilí a nespravedlivých či nadměrných trestů. Na ty reagují často až podrážděně či agresivně. Podstatný je tedy jakýsi přirozený respekt. Pokud se ho pinčovi dostane, stává se většinou pozorným a učenlivým psem, který se dá cvičit snadno i k náročnějším úkonům.

Péče o srst není tak náročná, bude stačit jednotýdenní pročesání. Nezbytná je ale kontrola čistoty očí a uší. Zejména sklopené slechy se snadno znečistí a nemusí to být vidět.

Využití plemene

Pinč je nejen společníkem, který dokáže zabavit svým vtipem a pohyblivostí, rovněž se dá využít k soutěžím agility. Zajímavostí je nesporně to, že se rád účastní dětských her a hříček, doslova miluje procházky do přírody, kde se z něj alespoň na chvíli stává pozorný lovec.

Zajímavost

Hladkosrsté i hrubosrsté varianty pinče byly zpočátku chovány dohromady a nijak se nerozlišovaly. V současnosti jsou ale obě podoby rozděleny, kdy hrubosrstá varianta se stala vlastně základním plemenem všech dnešních kníračů.

Tip: Hledáte pro sebe psího přítele? Prohlédněte si další psí plemena a vyberte si.

Sdílet na Facebooku

Nutrivet

Reklama