Pijavka lékařská: krevní gurmán

Fotografie: pijavka lékařská
Zdroj: Martin PHOTOTRIP / 123RF.com

Reklama

Pijavky žijí na vodním dně

Pijavka je přítulný živočich. Zastupuje kmen kroužkovců, třídu opaskovců.

Potrpí si na krev teplokrevných obratlovců. Můžeme ji spatřit číhající v čistých, dobře prohřívaných vodách. Avšak nejraději si líně hoví na bahnitém dně. U nás se vyskytuje jen vzácně – na Moravě a v okolí Sázavského kláštera. Od ostatních pijavic ji rozeznáme díky žlutooranžovým až zeleným podélným pruhům na tmavém těle.

Malý živočich, který saje krev

Její zploštělé tělo o velikosti 10-15 centimetrů je vybaveno dvěma přísavkami. Zadní slouží na přichycování k nevinným obětem. Pouze přední část je určena k sání krve. Z tohoto důvodu je vybavena vysunovacím hrtanem se třemi čelistmi. Každá čelist je oseta 80-90 chitinovými zoubky.

Zdroj: Martin PHOTOTRIP / 123RF.com

Pijavice zabraňují krevním sraženinám

I když to tak vypadá, zdání klame. Pijavice není v jádru zlá. Její sliny obsahují mimo jiné bílkovinu hirudin, která působí jako anestetikum a současně zabraňuje srážení krve. A už vůbec není nenasytná! Střevo pijavice disponuje slepými výběžky, jež slouží jako zásobárna krve. Díky ní může přežít až 15 měsíců života bez potravy.

Produkuje bílkovinu hirudin

O tom, že pijavka lékařská našla široké uplatnění v medicíně a léčitelství, svědčí už její název. Od prvotních středověkých pokusů, kde asistovala při pouštění žilou (venesekce), se dopracovala až k moderní medicíně. Zde je využívána například při hojení hnisavých ran. Vysává kontaminovanou krev. Při amputacích napomáhá k tvoření nových vlásečnic a obnovení cévního systému. Nesmíme opomenout ani hirudin, který produkuje a pomocí něj se lečí křečové žíly, trombóza a jiná onemocnění spojená s poruchami srážlivosti krve.

Hermafrodité a rozmnožování

A jak je to s rozmnožováním? Pijavice jsou hermafrodité, což v jejich případě neznamená, že oplozují samy sebe, ovšem pouze fakt, že jsou schopny produkovat vajíčka i sperma. Když se dvě pijavky setkají, navzájem si vymění své sperma. Tento dárek si uloží do tzv. spermatéky. Následně se na jejich těle utvoří opasek, z nějž se začíná produkovat tekutina tvořící kokon – speciální obal, kam pijavice uloží svých 15-30 vajíček. Kokon si posouvá po těle. Nad spermatékami do něj uvolní sperma, které oplodní vajíčka. Z kokonu se nakonec vyvlékne a odhodí jej v bahně. Při troše štěstí se během 30-40 dnů narodí nové pijavičky.

Tip: Poznávejte zajímavé živočichy ze všech koutů světa.

Sdílet na Facebooku

Nutrivet

Reklama