Papoušci se chlubí svým peřím

Zdroj: lightpoet / 123RF.com

Reklama

Hluční a pestří společníci. Takoví jsou papoušci z řádu ptáků. Dnes známe asi 322 druhů. Obývají především tropické oblasti Austrálie, Tichomoří či Jižní a Střední Ameriky. Papoušky dělíme do tří samostatných skupin: loriovití, kakaduovití a papouškovití. A že to jsou pěkní chytráci! Papoušci jsou jedni z nejinteligentnějších ptáků s vyvinutým koncovým mozkem.

Zdroj: Ekaterina Lin / 123RF.com

Peří je typickým znakem ptactva. Plní řadu funkcí. Díky letkám mohou ptáci vzlétnout, ulovit kořist či uniknout před nebezpečím. Současně má i termoregulační funkci. Udržuje určitou teplotu těla. Papoušci se nemusí chlubit cizím peřím. Postačí jim to vlastní. A že mají co předvést! Díky své pestrobarevnosti snadno najdou partnera. Některé druhy disponují ochranným zbarvením, které jim umožňuje uniknout před predátory. A kde vzaly jejich kožíšky tak zářivou paletu? Umělcem je příroda. Dokonale uspořádané peří papouškům poskytuje barevnou rozmanitost. Pestrá barva opeření je udržována v dobrém stavu prachovým pudrem, který se vytváří v pudrotvorném peří. Jak je známo, papoušci mění peří každý rok. Tento proces, který trvá až několik týdnů, nazýváme ,,pelicháním“. Stará a poškozená pera jsou nahrazena novými. A co se týče kosmetické úpravy, musí být vždy perfektní. Jestli papouškovití jsou či nejsou ješitové, o tom se pramálo ví. Ale kdyby si pořídili zrcadlo, trávili by u něj dlouhé hodiny pročesáváním svého peří. Touto činností se navíc zbavují různých bakterií a blešek. Zkroucené peří je navíc obtíží při letu.

Zdroj: Ondrej Prosicky / 123RF.com

Proces pelichání závisí na faktorech, jakými jsou sezóna, kondice či věk ptáka. Vlasy šednou a peří stárne. Jednoduše se opotřebí a je vytlačeno novým. Přepeřování je spojeno s určitým ročním obdobím či námluvami. Ptáci jsou na zimu vybaveni hustší peřovou vrstvou, v létě se musí uskromnit jen s tenkou pokrývkou. Stejně tak i kvantita peří závisí na věku. Mladá generace je opatřena jen nevýraznou pokrývkou, která jim pomáhá při maskování. Starší papoušci se pyšní pestrostí barev a svou škálou odstínů vábí protějšky v době páření. Co se týče papoušků, výměna peří probíhá v průběhu celého roku. Při pelichání neztrácejí schopnost létání, ani jim na těle nevznikají holá místa. S intenzivním pelicháním se často mění i povaha papouška. Někdy mu není moc do řeči a na hraní jej neužije. A je o to víc mrzutý, když jej svědí nové peří, které právě roste. A tak si často hledá kamaráda mezi vrstevníky, se kterým (se) nejen rád podrbe, ale probere i svědící pera. Zajímavostí je i to, že kupříkladu žako papoušci reagují na změny tak citlivě, že si mohou svou chlupatou pokrývku těla sami vyškubat. A důvodem může být jen maličkost. Třeba vymalování pokoje, v němž papoušek žije, na jinou barvu. Pokud si chcete papouška naklonit i ve strastiplném období pelichání, jednoduše jej pošimrejte na hlavě. Na to se zaručeně chytí.

Zdroj: boule13 / 123RF.com

Pýcha, pytel, pysk, netopýr……pýřit se…čepýřit se! I papoušci se umí pěkně načepýřit! Zvedají chocholku, křídla, roztahují ocas, zaujímají výstražný postoj a rozzáří oči. Toto je známka celkového vzrušení, které může vést k útoku či jen k obraně území. Každopádně je na místě vyklidit prostor.

Zdroj: Thawat Tanhai / 123RF.com
Zdroj: tadeas21 / 123RF.com
Zdroj: beo88 / 123RF.com

Share on facebook
Sdílet na Facebooku

Čas na zdraví

Reklama

Další zajímavé články

Jednorožec: Kůň nebo magický tvor?

Bájný živočich s jedním rohem Co vznikne po zkřížení narvala s koněm? Kůň s ploutvemi nebo… jednorožec!Již na pečetích pocházejících z Pákistánu

Zajímavosti ze světa zvířat 7

Čí lahodnou pochoutkou jsou mršiny? Kterou kočku nezastraší voda a předvádí akrobatické kousky v korunách stromů? Čím je zvláštní mořský plachetník atlantský?

Zajímavosti ze světa zvířat 6

Které zvíře nespěchá a dává si neustále na čas? Kdo nemilosrdně vraždí vlastní příbuzné a krade jejich potomky? Který had je ve

Kresby na hadí kůži

Zmije, taipan, anakonda, chřestýš, kobra, mamba…. Známe jich tisíce. Konkrétně 2700 druhů, z nichž je 410 jedovatých. Dělí se do 18 čeledí

Používáme cookies, abychom vám zajistili co nejsnadnější použití našeho webu. Více informací: Podrobnosti o cookies.