Chilská veverka je býložravec
Podivný název osmák degu (Octodon degus) dostal malý hlodavec na základě tvaru zubů. Drobné stoličky tohoto tvora totiž mají tvar osmičky. Osmák degu je původem z Jižní Ameriky. V pampách, v oblasti Chile, je dobře znám také pod přezdívkou ,,chilská veverka“.
Osmák má velké uši, oči a vousky
Jedná se o velmi přizpůsobivého hlodavce. Dokáže se zabydlet na nehostinných kamenitých pustinách, ale i v městských parcích, na skládkách nebo v blízkosti farem. Zemědělci z osmáka nemají velkou radost. Často jim krade úrodu a okusuje vinnou révu včetně ovocných stromků. Osmák, konstitucí těla robustní živočich, měří asi 15 centimetrů a podobné délky je i jeho štíhlý ocásek. Ocas je holý. Na konci jej zdobí štětička tmavých chlupů. Podobně jako je tomu u ještěrek, i osmákovi se může ocas ulomit, a to v případě, že je ohrožován predátorem. Tento trik se nedá opakovat, protože další ocas nedorůstá. Osmák degu má k proporci hlavy velké uši a nápadně dlouhé hmatové vousky. Srst tohoto hlodavce je hnědočerná se světlejším břichem. Světlé pruhy také lemují velké černé oči.

Hlodavci, kteří žijí v koloniích
Osmáci jsou společenská zvířata. Žijí v koloniích čítajících desítky až stovky jedinců. Společně si vyhrabávají složitý komplex nor a chodeb. Společně také shánějí potravu. A protože neupadají do zimního spánku, potřebují zásoby na celou zimu. Osmáci jsou striktní býložravci. Živí se trávou, hlízami, kořínky, cibulkami, semeny i kůrou. Každá kolonie obývá přesně ohraničené území a zuřivě jej brání před jinou skupinkou hlodavců a také před predátory. Osmáci se často stávají kořistí šelem i dravých ptáků. Pokud některý osmák zpozoruje nebezpečí, ostatní varuje hlasitým pískotem. Všichni příslušníci kolonie se pak velmi rychle ukryjí pod zem. Ač tak nepůsobí, je osmák degu velmi mrštný. Jeho skoky mohou měřit i přes půl metru, a to především díky dobře vyvinutým zadním nohám.
Osmáci jsou také domácími mazlíčky
Do Evropy byl osmák přivezen zejména pro vědecké účely. Osmák nedokáže efektivně spalovat cukry, a proto slouží jako skvělý subjekt při výzkumu cukrovky. Časem se z něj stal také oblíbený domácí mazlíček. Osmáci jsou snadno ochočitelní, velmi inteligentní, tiší a čistotní. Jen málokdy koušou. Velkou výhodou oproti křečkovi je, že osmák je denním živočichem. Je velmi aktivní, a proto potřebuje dostatečný prostor a společnost v podobě dalších osmáků. V zajetí se může dožít až sedmi let. Ve volné přírodě se věk osmáka snižuje na dobu jednoho roku, a to především kvůli přirozeným predátorům.
Tip: Nedocházejte, máme pro vás připravené i další zajímavé živočichy.