Ocicat: přítulný dravec připomínající ocelota

Fotografie: Ocicat
Zdroj: Aleksandr Volchanskiy / 123RF.com

Reklama

Historie plemene

Na vzniku hybridního plemene ocicat se podílely siamské a habešské kočky na území Spojených států amerických. V roce 1964 se vyvinulo toto kočičí plemeno náhodným spojením zásluhou jisté Virginie Daylové. Svým zevnějškem vykazuje velké množství shod také s egyptskou kočkou mau. Je mezi nimi ovšem určitý rozdíl, který spočívá především ve tvaru lebky.

Své jméno dostal ocicat podle divokého ocelota, který má podobně zbarvenou a skvrnitou srst. První jedinci této rasy byli dovezeni na evropské území ze Spojených států v devadesátých letech minulého století, konkrétně do Rakouska a Německa, kde byl zahájen jejich kontinuální chov.

V USA byl ocicat uznán za samostatné plemeno v roce 1986. O tom, že se jedná o poměrně mladé plemeno koček, svědčí také fakt, že do České republiky bylo dovezeno až na sklonku nového tisíciletí.

Stavba těla, popis

Kočky jsou menší než kocouři, u těch se navíc v dospělosti tolerují více vyvinuté líce. Ocicat je kočkou, která je nepoměrně těžká vzhledem k velikosti těla. Řadí se do skupiny krátkosrstých koček s aguti faktorem, tedy tečkovanou kresbou. Tělo je celkově atletické a dobře osvalené, jeví se až graciézně, chůze je lehká a pružná.

Lebka působí jako klín, s lehkým zakřivením směrem k tvářím. Brada je výrazná se silnými čelistmi. Uši mají střední velikost a zaujímají vzpřímenou pozici. Pokud jsou opatřené štětinkami, pak štětinky vyrůstají kolmo ze špiček boltců a jsou považovány za přednostní znak.

Oči jsou velké, ve tvaru mandle, šikmo posazené vzhledem k uším. Povolené jsou všechny barvy očí, s výjimkou modré, mezi jejich zbarvením a zbarvením srsti není žádná souvislost. Intenzivně čistá barva je nejvíce upřednostňována chovateli. Končetiny jsou střední délky, kvalitně osvalené a dobře tvarované, na první pohled vyzařují sílu a pružnost.

Ocas je dost dlouhý v poměru k trupu, sbíhá se postupně do tupé špičky. Srst je krátká a hladká, s hedvábnou texturou a třpytem, těsně přiléhá.

  • Váha v dospělosti: 4-7 kilogramů

Zbarvení

  • Černé tečkování
  • Modré tečkování
  • Čokoládové tečkování
  • Liliové tečkování
  • Skořicové tečkování
  • Plavé tečkování
Zdroj: Aleksandr Volchanskiy / 123RF.com

Charakteristické vlastnosti

Ocicat je aktivní a mrštnou kočkou, která potřebuje velké množství životního prostoru a také značnou pozornost svého majitele, případně dalších členů domácnosti. Je ale velice inteligentní a dokáže se flexibilně přizpůsobit různým podmínkám, stejně jako jí nedělá problém učit se nové věci.

Velmi dobře se snáší také se psy, dokonce si s nimi dokáže hrát. Podobně jako psi také dokáže aportovat. Na jednu stranu si ocicat rád odpočine v náruči majitele a pomazlí se, na druhou stranu však není rozhodně línou kočkou a nevyhledává dlouhý pobyt v pelíšku nebo na pohovce.

Ocicat bude milovat nejen svého páníčka, ale také výtečně snáší děti a jejich občasné horší zacházení pramenící z neznalosti. Celkově se dá hovořit o velmi společenském plemenu koček, které na první pohled vypadá trochu divoce, ovšem zdaleka není takovým agresivním lovcem jako vzdálený příbuzný ocelot.

Březost, koťata

  • Délka říje: 7-14 dní
  • Délka březosti: cca 63 dní
  • Počet koťat: 3-7

Výchova, péče

Péče o srst zde není příliš náročná, bude stačit použít kartáč jednou týdně, podobně jakou u dalších krátkosrstých plemen. Na co ovšem nesmíte nikdy zapomínat, je dostatek volnosti pro tuto kočku, množství překážek a také nějaká ta hračka. Vaší snahou číslo jedna by mělo být poskytnutí zábavy, ale také společnosti, protože bez té je ocicat vždy smutný. Společnost mu nemusí dělat jen jeho pán, ale také třeba další kočičí druhy, pes či jiný domácí mazlíček.

Ocicat potřebuje trénink agility, proto do něj neváhejte investovat trochu peněz z domácího rozpočtu a pořiďte kvalitní šplhací pomůcky, nemá-li možnost využívat přírodní překážky.

Tipy, zajímavosti

Ocicat se řadí mezi zajímavá plemena, která dokážou chodit na vodítku, aportovat podobně jako psi a se psy se také velice dobře snáší.

Tip: Podívejte se také na ostatní kočičí plemena a vyberte si chlupáče přímo pro vás.

Sdílet na Facebooku

Nutrivet

Reklama