Norwich teriér: neohrožený lovec domácích škůdců

Fotografie: Norwich teriér
Zdroj: Radomír Režný / 123RF.com

Reklama

Historie plemene

Norwich teriér, podobně jako jeho skoro dvojče norfolk teriér, pochází z anglického Norwiche v hrabství Norfolk. Jeho původ je velmi úzce spojený s univerzitou Cambridge, kde Charles Lawrence prodával studentům menší a dočervena zbarvené teriéry, kteří sloužili k jedinému účelu, a to k hubení nežádoucích hlodavců.

Přesto, že norwich teriér pochází z Anglie, má mnoho společného se skotskými teriéry, border teriéry, cairn teriéry či irskými teriéry. Za příbuzného je pak považován také glen of imaal teriér, staffordshire bulteriér či bedlington teriér. Na konci 19. století pracoval norwich teriér rovněž jako lovecký pes, společně s honiči. Do dnešního vzezření se začal formovat až po první světové válce a uznán byl v roce 1932. V současnosti se již nevyužívá k lovu, nýbrž je milým společenským psem.

Stavba těla, popis

Tělo norwich teriéra se vyznačuje krátkým hřbetem a kompaktností. Hrudní končetiny jsou krátké, silné a rovné, pánevní končetiny jsou široké a dost svalnaté, s nízkými hlezny. Hlava je lehce okrouhlá, široká, zvláště mezi ušima, čenichová partie je silná. Oči těchto psů jsou malé, oválného tvaru, zbarvené do tmavého odstínu. Mají bystrý a ostražitý výraz.

Uši jsou vztyčené, nasazené přiměřeně vysoko, střední velikosti. Zuby můžeme označit za dost velké, disponují úplným nůžkovým skusem a také silnými čelistmi. Tlapky jsou okrouhlé, uzavřené neboli kočičí, se silnými polštářky, v postoji i při pohybu jsou nasměrovány dopředu.

Ocas je pro tohle plemeno zcela charakteristický a dalo by se říct, že je legrační. Konkrétně se jedná o pouze velmi krátký ocásek, který je možné kupírovat. Měl by být nesený co nejvýše.

Srst norwiche je tvrdá a drátovitá, těsně přiléhá a má hustou podsadu. Na krku má srst vyšší hrubost a je delší, na uších a na hlavě je pak kratší a hladká, kromě silného vousu a obočí.

  • Ideální kohoutková výška dospělého psa činí 25-26 cm

Norwich teriér zbarvení

Zbarvení norwich teriérů může být ve všech odstínech červené a pšeničné, rovněž černé s tříslovou barvou neboli black and tan. Uznána je také barva grizzly, tedy šedočervená. Nežádoucí jsou bílé odznaky a skvrny.

Charakteristické vlastnosti

Norwich teriér je zábavný a veselý pes, který pobaví rodinu i přátele. Rovněž nemá daleko k různým odvážným kouskům, přitom inteligence mu rozhodně nechybí. Někdy se může projevovat až nadměrně drze a „vyčůraně“, dokonce i paličatě a svéhlavě.

S jinými psy vychází norvičský teriér velice dobře, stejně jako s dětmi. A neublíží ani cizím lidem, kteří se objeví u vašeho prahu. Pouze bude poctivě hlásit poměrně ostrým štěkotem. Tu a tam se u těchto psů můžou objevit jejich původní lovecké geny, přesněji řečeno loví myši a jiné hlodavce, a to pro vaši domácnost rozhodně nemusí být na škodu.

Norwich je hravý a pohyblivý pes, který dodá do vaší rodiny mnoho veselosti a oblíbí si ho i ti nejmenší.

Zdroj: rafaelbenari / 123RF.com

Březost

  • Délka březosti: cca 65 dní
  • Počet štěňat: většinou 2-8

Výcvik, péče

Výcvik norwiche není náročný, je to dáno jeho dobrou učenlivostí, nicméně trochu toho důrazu by chybět nemělo, zvláště když přihlédneme k určité svéhlavosti některých zástupců tohoto plemene. Srst by měla být pravidelně česána, rovněž se doporučuje vytrhávat přebytečné a línající chlupy.

Využití plemene

V době minulé se norwich teriér objevoval převážně na lovech a honech, kdy sloužil k norování a vyhánění drobné zvěře, v domácnosti se pak osvědčil jako výborný lovec obtížných hlodavců. V tomto směru už dnes ovšem převládly pudy kamarádské vůči člověku a z plemene se stal takřka bez výjimky rodinný společník.

Zajímavost

Na evropském území jsou norwich teriéři vzácní, s výjimkou celé Anglie, kde se těší stále veliké oblibě. Své místo si našli také v mnoha rodinách v USA.

Tip: Hledáte si svého čtyřnohého psího parťáka? Prohlédněte si i ostatní psí plemena a vyberte si toho nejvhodnějšího k vám.

Sdílet na Facebooku

Nutrivet

Reklama