Není brouk jako brouk

Zdroj: Doug Schnurr / 123RF.com

Reklama

Zahalen brněním, ale rytíř to není. Krunýř i maska, odhodlán čelit úskalím, na život a na smrt bojovat do poslední kapky. A princ to není. Že by bytost z jiné planety? Kdeže. I hmyz má svou mocnou říši, které vládne, kterou ochraňuje. Za níž bojuje. A umírá. Za tu, kterou miluje.

Zdroj: nicholashan / 123RF.com

Říše brouků je jednou z nejrozmanitějších. Brouci (Coleoptera) patří do řádu hmyzu. Ta čítá asi 400 000 popsaných druhů rozčleněných do 160 čeledí. Dodnes jsme poznali asi 350 000 druhů brouků. A tak se předvádí, jak jen mohou. Na přehlídková mola je sice nechtějí, truchlit však nemusí. Každý z nich vyniká okouzlujícím tvarem, barvou či proporcí. Někteří jsou drobného vzrůstu okolo 0,25 mm, a tak je v přírodě nemusíme okem zahlédnout. Jiným bylo pěkně dáno do vínku. Není proto divu, když před vámi kráčí cosi o velikosti 20 cm, že se jedná stále o brouka.

Zdroj: radub85 / 123RF.com

Typickým znakem brouků jsou rýhované či hladké krovky. Krovky vznikly přeměnou prvního páru křídel tvořeného chitinem. Ten kryje křídla druhého páru a obvykle i celý zadeček. Brouci – jako správní bojovníci – jsou na přední části těla vybaveni hrudním štítem. Ze středohrudi je pak patrný větší či menší štítek mezi začátkem krovek. A co teprve pevný krunýř! Slouží nejen k ochraně, ale je i příčinou masového rozšíření hmyzí říše o tolik druhů. Nakonec i článkovaná tykadla, pro něž je typická pohlavní dvoutvárnost, nabývají různých forem a tvarů. Jsou tak uzpůsobeny potřebám konkrétního druhu.

Zdroj: Jukree Boonprasit / 123RF.com

,,Když se Řehoř Samsa jednou ráno probudil z nepokojných snů, shledal, že se v posteli proměnil v jakýsi nestvůrný hmyz. Ležel na hřbetě tvrdém jak pancíř, a když trochu nadzvedl hlavu, uviděl své vyklenuté, hnědé břicho rozdělené obloukovitými výztuhami, na jehož vrcholu se sotva ještě držela přikrývka a tak tak, že úplně nesklouzla dolů. Jeho četné a vzhledem k ostatnímu objemu žalostně tenké nohy se mu bezmocně komíhaly před očima.“ Už Franz Kafka ve své Proměně popsal způsob transformace člověka v hmyz. O tom, zda dokonalá byla či ne, lze jen polemizovat. Co se týče brouků, u těch je dokonalá proměna potvrzena. Důkazem je plynulý přechod vajíčka v larvu, kuklu a dále v dospělého jedince. A jak to probíhá? Upřímně řečeno, různě. Každý není ideálním rodičem. Existují druhy brouků, kteří se o vajíčka starají s láskou a péčí, stavějí pro ně úkryt a obstarávají potravu. Připravují tak harmonické prostředí pro příchod nového potomka. Jiní, jmenujme kupříkladu mandelinku bramborovou, jsou pouhými ,,rozsévači“. Ale nemůžeme jim to zazlívat. Vajíčka sice nakladou, ale o jejich osud se dále nestarají, ovšem kvantita nakladených vajíček přesahuje nesčetněkrát počet vajíček u ,,starostlivých hmyzích rodičů“.

Zdroj: Mikhail Kokhanchikov / 123RF.com

Člověk by měl broukům poděkovat. Pro lidstvo mají velký význam. Některé druhy jsou velmi prospěšné, protože likvidují nebezpečné škůdce. Například mrchožravý druh odstraňuje mršiny vskutku rychle. Každý má své chyby, výjimkou nejsou ani brouci. Někteří způsobují nemalé obtíže v zemědělském průmyslu (viz. mandelinka bramborová). Brouci se vyskytují po celém světě vyjma oceánů, moří a polárních oblastí. Jsou vázáni na určité místo a prostředí. Všude dobře, doma nejlíp. Sbalit si pár švestek a vyrazit na výlet, to není nic pro ně. Nemají totiž rádi změny. A jak je to se stravováním? Brouci disponují ústním kousacím ústrojím. Larvy mají odlišnou hlavu i kousací ústrojí. Návyky a chutě jsou však různé. Většina druhů je býložravá. Krmí se listím, kořeny, dřevem atd. Masožraví predátoři konzumují převážně hmyz. Další se živí odumřelými tkáněmi, houbami či plísněmi. Někteří ryze parazitují.

Zdroj: elmanther / 123RF.com

Není brouk jako brouk. Pestrost způsobu života brouků je skutečně rozmanitá. Podobně jako lidé – každý dělá, co umí. A co mu od ruky jde. Pro některé bude vždy prioritou péče o potomstvo, pro jiné dravý způsob života. Stavitelé budují své chodby, další si vytváří obydlí v křídlech blanokřídlých. Ve vodě, v poušti, v jeskyni, plnohodnotný život lze vést kdekoliv.

Zdroj: Visun Khankasem / 123RF.com

Zajímavost: Největším broukem v ČR je roháč obecný. Dosahuje velikosti až 7 cm.

Share on facebook
Sdílet na Facebooku

Čas na zdraví

Reklama

Další zajímavé články

Jednorožec: Kůň nebo magický tvor?

Bájný živočich s jedním rohem Co vznikne po zkřížení narvala s koněm? Kůň s ploutvemi nebo… jednorožec!Již na pečetích pocházejících z Pákistánu

Zajímavosti ze světa zvířat 7

Čí lahodnou pochoutkou jsou mršiny? Kterou kočku nezastraší voda a předvádí akrobatické kousky v korunách stromů? Čím je zvláštní mořský plachetník atlantský?

Papoušci se chlubí svým peřím

Hluční a pestří společníci. Takoví jsou papoušci z řádu ptáků. Dnes známe asi 322 druhů. Obývají především tropické oblasti Austrálie, Tichomoří či

Zajímavosti ze světa zvířat 6

Které zvíře nespěchá a dává si neustále na čas? Kdo nemilosrdně vraždí vlastní příbuzné a krade jejich potomky? Který had je ve

Používáme cookies, abychom vám zajistili co nejsnadnější použití našeho webu. Více informací: Podrobnosti o cookies.