Německý špic: rodinný kamarád s ochranitelskými pudy

Fotografie: Německý špic
Zdroj: Stanislav Sablin / 123RF.com

Reklama

Historie plemene

Plemena špiců, ke kterým se řadí kupříkladu také severští saňoví psi, patří k původní skupině domácích psů, jejichž lokální varianty najdeme po celé Evropě, ale také v asijské oblasti. Výskyt tohoto typu psa se datuje na území střední Evropy dle kosterních pozůstatků do doby asi deset tisíc let před naším letopočtem.

Po velice dlouhou dobu pak provázeli špicové svého pána jako skvělí hlídači obydlí a majetku. Kromě toho se stali ideálními společníky do nepohody. Jejich odolnost je dobře známá, nebojí se ani pobytu na vodě a ve vodě.

Samostatný klub chovatelů německých špiců byl v Německu založen v roce 1899 a v roce 1906 byly ustanoveny barevné a velikostní rázy. Barevných variant, které jsou uznané, je v současné době pět, podle velikosti rozlišujeme rovněž 5 variant, tou nejznámější je pak vlčí špic.

Špicové sloužili jako rodiče mnoha novým plemenům po celém světě, každý chovatel moc dobře ví, že se řadí k vůbec nejstarším plemenům chovaným na území Evropy. Německý špic zažívá velkou oblibu také v Česku, kde jsou chovány především menší a střední rázy.

Stavba těla, popis

Tělo německého špice má krátký a rovný hřbet, hluboký hrudník a lehce vtažené břicho, hrudní i pánevní končetiny dosahují střední délky, jsou rovné a poměrně dobře osvalené. Hlava má střední velikost, při pohledu shora působí klínovitě a zužuje se směrem ke špičce nosu. Stop je při pohledu z boku mírný, čenichová partie kratší a nos malý a lehce zakulacený.

Oči jsou střední velikosti, mají bystrý a inteligentní výraz odhodlanosti. Barva očí by měla být vždy tmavá. Uši nejsou právě největší, zato jsou pevné. Jsou neseny vzpřímeně a jejich nasazení je blízko u sebe. Na konečcích jsou výrazně zašpičatělé. Zuby německého špice nejsou nijak standardizovány.

Tlapy tohoto plemene by měly být co nejmenší a zakulacené, s prsty, které připomínají kočičí. Ocas je středně dlouhý, přetočený přes hřbet směrem vzhůru, často nesený doprava nebo doleva, zaujme také výrazným osrstěním.

Srst německých špiců je bohatě načechraná a na krku tvoří výraznou a hustou hřívu. V obličejových partiích lze zpozorovat kratší srst, stejně jako po stranách končetin.

Typ vlčího špiceVýška v cm
Kohoutková výška vlčího špice45-55 cm
Kohoutková výška velkého špice40-50 cm
Kohoutková výška středního špice30-37 cm
Kohoutková výška malého špice23-28 cm
Kohoutková výška trpasličího špicedo 22 cm

Zbarvení

Zbarvení srsti německých špiců může být vlčí se všemi odstíny šedé a stříbřitě žíhané, nebo jiné, ale to závisí na rázu.

Charakteristické vlastnosti

Německý špic se dožívá poměrně vysokého věku, v rodině svého pána může tedy zůstat velmi dlouho. Bude vás vždy těšit a inspirovat svou hravostí, inteligencí, ale také odvahou při hlídání, pro které se asi hodí nejvíce. Je výborným hlídačem také díky své věrnosti a nedůvěřivosti vůči cizím lidem.

Někdy se může stát, že tohle plemeno bude nadměrně štěkat, což může být až nepříjemné pro sousedy i pro váš domácí klid. Obecně se ale dá říct o německých špicích, že na svou čilost jsou vstřícní, což platí i ve vztahu k dětem. U těch nejmenších buďte ale poněkud opatrnější.

Svou veselostí vás tento pes dokáže opravdu nakazit.

Zdroj: Nikolay Pozdeev / 123RF.com

Březost

  • Délka březosti: cca 65 dní
  • Počet štěňat: 3-9

Výcvik, péče

K základní péči o německého špice patří stříhání drápků, čištění ušních otvorů a samozřejmě také správná starost o srst. V tomto případě nečešeme příliš často, abychom nepoškodili citlivou podsadu. Používejte pouze řidší chovatelské hřebeny, a to v období línání, vyčesávejte jen odumřelé chlupy.

Špicové jsou obecně hraví a rádi se učí nové věci, ovšem také můžou mít svou hlavu. Výcvik nemusí být nejsnadnější a nejnáročnější je asi snaha udržet jejich pozornost. Pokud ale budete trpěliví, můžete je naučit nevšední kousky a dril, který se hodí také na soutěže agility.

Využití plemene

Německý špic je už podle svého pojmenování výtečným hlídačem, který je neúplatný a někdy svým štěkotem i neúprosný. Je ale také vhodný na soutěže, a když si s ním dáte práci, tak také na výstavy, kde bude udivovat svou krásnou srstí. Do rodiny se hodí velmi dobře, ke svému pánovi je vstřícný a věrný.

Zajímavost

Jediným špicem, u kterého je potřeba věnovat více pozornosti úpravám a stříhání srsti, je takzvaný pomeranian, tedy německý špic většího rázu. Malé a střední rázy mají srst se samočisticí schopností, nejsou tedy pro chovatele velkou starostí.

Tip: Prohlédněte si i další psí plemena a zjistěte, které je pro vás to nejvhodnější.

Sdílet na Facebooku

Nutrivet

Reklama