Německá doga: pes ochranář i velký mazel

Fotografie: Německá doga
Zdroj: Guy Sagi / 123RF.com

Reklama

Historie plemene

Německá doga je známá také jako Great Dane, což v překladu znamená velký Dán. Představuje dokonalé spojení vysoké elegance těla s inteligentním vystupováním, věrností a odvahou. Německé dogy jsou potomky dogovitých psů asijského původu, které dnes známe jako molossy. Ti jsou známí v Evropě již z antického období.

Do současného vzhledu se ale plemeno německá doga dotvářelo až od počátku 19. století, a to z několika místních variet. Především se uvádí ulmská doga a doga z Würtenbergu. Podobně probíhal její vývoj i v Dánském království, které si vedle Německa také činilo nárok na uznání za zemi původu, a ve kterém bylo plemeno v roce 1866 standardizované.

Nakonec Dánové neuspěli a zemí původu těchto psů bylo označeno jednoznačně Německo. Základní standard německé dogy byl stanoven v Berlíně v roce 1880.

Stavba těla, popis

Tělo je na psa veliké, štíhlé, svalnaté a působí nesmírně elegantně. Německá doga již v podstatě trošku připomíná menšího koně. Hrudní koš je široký a dobře klenutý, dosahuje až k loktům. Hrudní končetiny jsou silné a svalnaté, rovné, zápěstí jsou mírně předsunutá. Pánevní končetiny se pak vyznačují především širokými a svalnatými stehny, dlouhými a silnými lýtky.

Hlava je protáhlá a úzká, její modelování lze označit za velice jemné, ze stran působí hranatě. Pysky zde úplně překrývají čelisti. Nos je velký, s dobře vyvinutými nozdrami. Barva nosu může být černá nebo černě skvrnitá.

Oči mají střední velikost, jsou kulaté a měly by být co nejtmavší. Mají živý výraz a naznačují vysokou inteligenci těchto psů. Uši jsou nasazené poměrně vysoko, nedaleko od sebe, jejich délka je přiměřená k velikosti hlavy. Přiléhají pěkně splývavě k lícím. Zuby německé dogy jsou velké, silné, s nůžkovým skusem.

Tlapy mají zakulacený tvar, nejsou vytočené směrem ven ani dovnitř, prsty jsou krátké, s kočičími drápky. Ocas má střední délku, přičemž dosahuje až k hleznům, bývá nesený zeširoka a vysoce. Srst je krátká, hladká a hustá, kvalitně přiléhá k tělu.

 • Kohoutková výška psa: od 80 cm
 • Kohoutková výška feny: od 72 cm
 • Dožívá se věku maximálně 12 let

Zbarvení

 • Žíhané
 • Žluté
 • Modré
 • Skvrnité
 • Černé

Charakteristické vlastnosti

I přes svou velikost je německá doga přátelským psem, a to dokonce i k menším pejskům, kteří dokážou být až trochu otravní. Trpělivostí se projevuje také ve společnosti dětí, což z ní činí dokonalého rodinného psa. O inteligenci jsme již hovořili, ta je tak velká, jako samotná hlava německé dogy.

K majiteli i jeho rodině je tato doga kamarádská a klidně se nechá hladit. Vůči cizím lidem však může být poněkud odtažitější a nedůvěřivá, nikoliv ale agresivní. Zloději a vetřelci si rozhodně rozmyslí návštěvu vašeho pozemku, pokud se zde ozve burácivý štěkot německé dogy, se kterým ale docela šetří.

Tento původně lovecký pes je samozřejmě velmi silný, a když už zaútočí, může to být velmi nebezpečné. Stává se to ale jen zřídka. Buďte si jisti, že pokud se vydáte i s rodinou na procházku, třeba i ve večerních hodinách, německá doga vás dokonale ochrání.

Zdroj: Deborah Lee Rossiter / 123RF.com

Březost

 • Délka březosti: cca 65 dní
 • Počet štěňat: 3-8

Výcvik, péče

Srst německých dog nemusíte nijak zvlášť opečovávat, pouze ji jednou za týden vykartáčujte, vyhnete se tak množství chlupů doma i na dvorku. Navíc jsou tito velcí psi poměrně nenároční na velké prostory. Smíří se i s pobytem v boudě nebo menším pokoji, ale musíte s nimi chodit často ven a umožnit jim dostatek pohybu. Pokud přebývá vaše německá doga venku, což není zase taková potíž, její příbytek co nejlépe zateplete.

Využití plemene

Dříve byla německá doga chována nejen pro lovecké účely, ale také pro bojové a válečné potřeby. Ve válečné vřavě prokázala nesmírnou odvahu i schopnost řešit problémy a překážky. Dnes je spíše společenskou okrasou, ale také skvělým hlídačem, z jehož štěkotu jde skutečně strach. Svého pána bude chránit až do posledního dechu.

Zajímavost

 • Podobně jako jiná velká plemena psů, i německá doga může být postižena nepříjemným otočením žaludku, které se nazývá torze.
 • Je známo, že německou dogu si oblíbil také Otto von Bismarck, slavná postava německé historie.

Tip: Hledáte svého čtyřnohého parťáka? Prohlédněte si i ostatní psí plemena a vyberte si toho nejlepšího čtyřnohého přítele pro vás.

Sdílet na Facebooku

Nutrivet

Reklama