Muréna síťkovaná: skrytá hrozba oceánu

Zdroj: Artorn Thongtukit / 123RF.com

Reklama

Muréna patří mezi masožravé ryby

Muréna síťkovaná (Gymnothorax favagineus), zvaná také muréna jeskynní, skvrnitá či mozaiková, je masožravá ryba, která obývá vody Indického a Tichého oceánu. Tato nádherná ryba dosahuje délky tří metrů a často se schovává v hloubce až čtyřiceti metrů pod hladinou. Pokud patříte mezi vášnivé rybáře či potápěče a vydáte se do míst, kde se murény vyskytují, buďte na pozoru. Muréna síťkovaná totiž dokáže způsobit i velmi nepříjemná zranění.

Dravá ryba s krásně zbarveným tělem

Murény síťkované žijí volně a chovají se také v zajetí. Můžete se s nimi setkat v zoologických zahradách i v akváriích chovatelů, kde však nedorůstají do své maximální velikosti. Murény síťkované se těší velké oblibě mezi akvaristy i fotografy, a to především pro své pestré zbarvení, které charakterizují tmavé skvrny na světlém podkladu. Čím jsou tito živočichové starší, tím se jejich skvrnitost zvyšuje. Murény síťkované mají hladké a protáhlé tělo. Na první pohled se velmi podobají úhořům, kteří patří mezi jejich přímé příbuzné. Jejich úzká tlama má typický tvar písmene V. Je vybavena mnoha velkými a ostrými zuby, které murény používají pro lovení měkkýšů, korýšů a menších ryb. Murény síťkované jsou dravé. Když mají hlad, dokážou být velmi agresivní. Pokud se však rozhodnete pro chov murén v akváriu a budete je pravidelně krmit, další osazenstvo vám pravděpodobně nenapadnou.

Zdroj: Mark Egloff / 123RF.com

Murény loví kořist zejména v noci

Murény síťkované běžně obývají korálové útesy, ve kterých se také rozmnožují. Třou se vzájemně o sebe a splétají dohromady jako hadi. Je to opravdu nádherný pohled. Z jiker unášených vodními proudy vyrůstají larvy murén, které se živí planktonem. Vývoj murény od vylíhnutí do její dospělosti zabere až jeden rok. Samci jsou o něco větší než samičky. Loví především během noci. Přes den pak odpočívají. Murény nedisponují břišními a často ani hrudními ploutvemi. Vystačí jim ploutevní lem. Díky svému protáhlému tělu jsou velice svižné a mrštné.

Prudce jedovaté ryby, mohou způsobit smrt

A jak je to s murénou a útoky na člověka? Muréna je velmi plachá. Na člověka bezdůvodně neútočí. Pokud se potápíte či rybaříte ve vodách, kde se muréna vyskytuje, pravděpodobně s ní do kontaktu vůbec nepřijdete. Pokud ale murénu síťkovanou rozrušíte nebo přímo ohrozíte, bude na vás útočit v sebeobraně. Dokáže pak způsobit nejen krvácivá zranění, ale také zlomeniny. Murény síťkované rovněž vylučují toxiny, které se při kousnutí dostávají do krve. V případě zasažení murénou je třeba vyhledání okamžité lékařské pomoci. Ačkoliv jsou murény často loveny pro maso, některé druhy jej mají prudce jedovaté. Právě k tomuto druhu je řazena i muréna síťkovaná. Konkrétně mezi tímto druhem je rozšířena nemoc zvaná ciguatera, která je způsobena konzumací jedovatých řas. Po pozření masa z nakažené murény následují vážné střevní problémy či dokonce smrt.

Tip: Přečtěte si další zajímavé informace ze zvířecí říše a navšivte naši rubriku živočichové.

Sdílet na Facebooku

Nutrivet

Reklama