Muréna síťkovaná: skrytá hrozba oceánu

Zdroj: Artorn Thongtukit / 123RF.com

Reklama

Muréna patří mezi masožravé ryby

Muréna síťkovaná (Gymnothorax favagineus), zvaná také muréna jeskynní, skvrnitá či mozaiková, je masožravá ryba, která obývá vody Indického a Tichého oceánu. Tato nádherná ryba dosahuje délky tří metrů a často se schovává v hloubce až čtyřiceti metrů pod hladinou. Pokud patříte mezi vášnivé rybáře či potápěče a vydáte se do míst, kde se murény vyskytují, buďte na pozoru. Muréna síťkovaná totiž dokáže způsobit i velmi nepříjemná zranění.

Dravá ryba s krásně zbarveným tělem

Murény síťkované žijí volně a chovají se také v zajetí. Můžete se s nimi setkat v zoologických zahradách i v akváriích chovatelů, kde však nedorůstají do své maximální velikosti. Murény síťkované se těší velké oblibě mezi akvaristy i fotografy, a to především pro své pestré zbarvení, které charakterizují tmavé skvrny na světlém podkladu. Čím jsou tito živočichové starší, tím se jejich skvrnitost zvyšuje. Murény síťkované mají hladké a protáhlé tělo. Na první pohled se velmi podobají úhořům, kteří patří mezi jejich přímé příbuzné. Jejich úzká tlama má typický tvar písmene V. Je vybavena mnoha velkými a ostrými zuby, které murény používají pro lovení měkkýšů, korýšů a menších ryb. Murény síťkované jsou dravé. Když mají hlad, dokážou být velmi agresivní. Pokud se však rozhodnete pro chov murén v akváriu a budete je pravidelně krmit, další osazenstvo vám pravděpodobně nenapadnou.

Zdroj: Mark Egloff / 123RF.com

Murény loví kořist zejména v noci

Murény síťkované běžně obývají korálové útesy, ve kterých se také rozmnožují. Třou se vzájemně o sebe a splétají dohromady jako hadi. Je to opravdu nádherný pohled. Z jiker unášených vodními proudy vyrůstají larvy murén, které se živí planktonem. Vývoj murény od vylíhnutí do její dospělosti zabere až jeden rok. Samci jsou o něco větší než samičky. Loví především během noci. Přes den pak odpočívají. Murény nedisponují břišními a často ani hrudními ploutvemi. Vystačí jim ploutevní lem. Díky svému protáhlému tělu jsou velice svižné a mrštné.

Prudce jedovaté ryby, mohou způsobit smrt

A jak je to s murénou a útoky na člověka? Muréna je velmi plachá. Na člověka bezdůvodně neútočí. Pokud se potápíte či rybaříte ve vodách, kde se muréna vyskytuje, pravděpodobně s ní do kontaktu vůbec nepřijdete. Pokud ale murénu síťkovanou rozrušíte nebo přímo ohrozíte, bude na vás útočit v sebeobraně. Dokáže pak způsobit nejen krvácivá zranění, ale také zlomeniny. Murény síťkované rovněž vylučují toxiny, které se při kousnutí dostávají do krve. V případě zasažení murénou je třeba vyhledání okamžité lékařské pomoci. Ačkoliv jsou murény často loveny pro maso, některé druhy jej mají prudce jedovaté. Právě k tomuto druhu je řazena i muréna síťkovaná. Konkrétně mezi tímto druhem je rozšířena nemoc zvaná ciguatera, která je způsobena konzumací jedovatých řas. Po pozření masa z nakažené murény následují vážné střevní problémy či dokonce smrt.

Share on facebook
Sdílet na Facebooku

Čas na zdraví

Reklama

Používáme cookies, abychom vám zajistili co nejsnadnější použití našeho webu. Více informací: Podrobnosti o cookies.