Šatní motýlek se živí hlavně látkou
Víte, který host je nezvaný a nežádaný? Rád se usadí ve vaší skříni a říká si mol šatní (Tineola bisselliella). Tento drobný motýlek patří do řádu hmyzu s dokonalou proměnou. Jeho vývoj proto zahrnuje stádium vajíčka, larvy a kukly.
Mol žije tam, kde je teplo a vlhko
Mol šatní se vyskytuje všude na světě. Stal se také plně synantropním druhem – jeho výskyt je vázán na lidská obydlí. Lidem se přizpůsobil zejména proto, že si špatně zvyká na změny podmínek ve svém okolí. Moli jsou extrémně citliví na změny teploty. Nesnáší zimu. Z tohoto důvodu žijí na vlhkých a málo větraných místech, kde je teplo a nikdo je neruší. Mol šatní neměří ani 1 cm. Motýl disponuje hedvábnými křídly okrové až stříbřité barvy. Křídla se nápadně lesknou a mají roztřepené okraje. Odstínem se mol šatní odlišuje od mola potravinového, který je šedivý, s tmavými skvrnami na křídlech. Motýlek, kterého tak neradi vidíme těžkopádně se třepotat v našem bytě, je pravděpodobně sameček. Samičky bývají zalezlé v tmavých úkrytech. Když jsou vyrušeny, spíše než aby vyplašeně ulétly, tak se dají se na útěk.

Hmyz, který po spáření uhyne
Dospělý mol není škodlivý. Nepřijímá už žádnou potravu. Jeho jediným úkolem je rozmnožit se. Po spáření samice i sameček umírají. Samička klade desítky až stovky půlmilimetrových vajíček. Ta jsou bělavá, téměř průhledná. Samice je na oděvy nelepí. Proto není problém je vyklepat. Vajíčka se líhnou již během týdne, ale průběh je závislý především na teplotě, tudíž je proces velmi individuální. Čerstvá larva dosahuje asi 1 milimetru a právě na ní spočívá onen nelehký úkol spořádat vše, na co přijde, dostatečně vyrůst a seskupit dostatek zásob pro stádium dospělce.
Larvy se živí keratinem, bílkovinou vyskytující se v přírodních látkách, mezi něž řadíme len, kožichy, koberce nebo čalounění (keratin je mimo jiné hlavní složkou lidských vlasů, nehtů a je přítomen i v buňkách v horní vrstvě pokožky). Za oběť molům padají i různé sbírky motýlů a hmyzu či vycpaná zvířata. Když larvičky látku spořádají, vytahují jednotlivá vlákna a staví z nich charakteristické chodbičky, ve kterých se ukrývají. Když má larva dostatek živin, na konci svého tunelu se zakuklí. Kukla je opět tvořena z látky a také z exkrementů a vláken, které larva vylučuje. Doba zakuklení se opět odvíjí od okolní teploty. Když je dostatečné teplo, vylíhne se motýl již za deset dní.
Moli nemají rádi vůně a noviny
Každá hospodyňka má svůj recept na to, jak se bránit molům. Jsou prý citliví na pach tiskařské černě, takže noviny jsou účinnou metodou v boji proti molům. Moli nesnáší vůni levandule, citrusů, mýdla, hřebíčku, cedrového dřeva nebo rozmarýnu a smrkových jehlic. Aby se ve vašem šatníku neusadili, stačí oblečení provětrat a vyklepat, nebo jej nechat promrznout. Mimo to v dnešní době samozřejmě existuje i mnoho účinných chemikálií.
Tip: Poznejte život i dalších zajímavých tvorů ze zvířecí říše.