Historie plemene
Mastif se řadí k největším psům světa a je představitelem početné rodiny mohutných dogovitých plemen, jejichž původ se odvozuje od jakési „pramatky“ všech, kterou byla doga tibetská.
Do Evropy doputovalo toto plemeno zřejmě díky fénickým mořeplavcům, ovšem již dávno předtím bylo součástí starověké doby, zejména se dochovaly záznamy o tom, že bylo Asyřany, Římany i Peršany využíváno jako bojový pes, či dokonce pes určený pro gladiátorské zápasy.
Nejbližšími příbuznými mastifa na kontinentu jsou neapolský mastin, bordeauxská doga nebo svatobernardský pes, v Anglii to pak byl poněkud mladší bullmastif. Psi tohoto ražení se již od středověku využívali k lovu velkých šelem, zejména pak medvědů, a to i na území Evropy, kam zpočátku putovali jako dary pro významné osoby.
Stavba těla, popis
Tělo mastifa je mohutné, se širokým a hlubokým hrudníkem a svalnatými bedry. Hrudní končetiny jsou rovné a silné, nasazené po stranách, mají mohutné kosti a hranaté lokty. Pánevní končetiny lze označit za široké a svalnaté, s dobře vyvinutými bérci. Mají skloněná hlezna a jsou stavěna hodně zeširoka. Tlapy jsou velké, s dobře klenutými prsty a černými drápy.
Hlava je široká mezi ušima, vyznačuje se plochým čelem, které může být při zvýšené pozornosti také zvrásněné. Nos je široký, s rozevřenými nozdrami, z profilu se jeví jako plochý. Charakteristikou jsou rovněž mírně svěšené pysky.
Oči mastifa jsou malé vzhledem k velikosti těla a jsou posazeny po stranách. Stop mezi očima je velmi dobře patrný. Zbarvení očí je oříškově hnědé, klade se důraz na co největší tmavost. Uši jsou rovněž poměrně malé a tenké, sedí daleko od sebe a splývají podél lebky.
Zuby jsou silné a dlouho vydrží zdravé. Krk je lehce prohnutý, sestavený z mohutných kostí, s výrazným osvalením a typickým podbradkem v horní části.
Srst mastifa je krátká, těsně přiléhající, ovšem ne příliš jemná na krku, ramenou a na hřbetě.
- Velikost těchto psů není standardem nikterak vymezena, je ale podmíněna kvalitou a vyvážeností kohoutkové výšky k tělesné váze.
Zbarvení
- Stříbroplavé
- Plavé či temně plavě žíhané
- Plavé apricot
Charakteristické vlastnosti
Mohutné stavbě těla mastifů odpovídá také jejich povaha. Jsou to psi velice sebevědomí, odvážní a samozřejmě disponují značnou silou. V tomto případě ale síla neznamená menší inteligenci, ba naopak, mastif je velmi vnímavý a svou chytrostí vás mnohdy překvapí.
Je rovněž neohroženým hlídačem, který se vyznačuje mohutným štěkotem, ze kterého jde strach. Pokud zrovna nehlídá, jeho ostražitost poněkud upadá a je skvělým rodinným společníkem. Ano, může být někdy agresivní, ale pouze vůči nočnímu vetřelci nebo tomu, kdo ho vyprovokuje. K dětem se ale mastifové chovají příkladně a něžně, jako kdyby to byly jejich vlastní potomci.
Při výcviku jsou tito psi mírní a velmi vnímaví, znovu překvapí svou ovladatelností vzhledem k velikosti, a výjimkou nejsou ani občasné hry s pánem. Plemeno není příliš vhodné do venkovních prostorů, spokojené bude uvnitř domu a samozřejmě při vycházkách, které ovšem nemusí být přehnaně dlouhé.
Březost
- Délka březosti: cca 65 dní
- Počet štěňat: většinou 2-6
Výcvik, péče
Již jsme zmínili, že výcvik u těchto mohutných psů není tak náročný, jak by se mohlo zdát. K tomu není při tréninku nikterak agresivní. V podstatě se vždy podřídí svému pánovi.
Potřebuje sice hodně prostoru, ale chov venku není zrovna ideální variantou, v podstatě se jedná o trochu lenivého psa.
Využití plemene
V časech minulých se mastif využíval při zápasech v arénách, a to nejen v Římě, ale například také v Anglii, vždy byl a dodnes také je výtečným hlídačem a nesmíme zapomínat ani na jeho přínos v rodině, kde se stane miláčkem dětí i jejich rodičů.
Zajímavost
- Především v mladém věku by tito psi neměli být přetěžováni, aby se jim kvalitně vyvinuly kosti a celý pohybový aparát.
- Mastif se účastnil mnoha válek a bitev, mezi ty nejvýznamnější se řadí válka mezi Anglií a Francií, či americká válka Severu proti Jihu.
Tip: Mastif není pro vás? Podívejte se i na ostatní rasy psů a vyberte si toho nejlepšího.