Manchester teriér: malý dobrman s veselou povahou

Zdroj: Radomír Režný. / 123RF.com

Reklama

Historie plemene

V roce 1800 napsal jistý Syndenham Edwards knihu Cynographia Britannica a v ní se objevil také první popis manchesterského teriéra. To znamená, že se jedná v podstatě o jedno z nejstarších takto poctivě zaznamenaných plemen teriérů. Manchester teriér je navíc nejstarším teriérem na anglickém území, a to už je co říct.

Původ tohoto plemene můžeme hledat zřejmě v hlubokém středověku. Své pojmenování získal manchester teriér až v roce 1880, do té doby byl znám jako English Terrier. Nový název byl reakcí na vznik stabilního vzhledu v anglickém městě Manchester. Mezi další příbuzná plemena se řadí například angličtí toy teriéři, němečtí pinči nebo bulteriéři.

Svou stavbou těla je ovšem manchesterský teriér stále nejvíce podobný původnímu anglickému teriérovi. Do USA tito psi doputovali už v roce 1887 a není pochyb o tom, že se stali velice oblíbenými, což platí vlastně dodnes.

Stavba těla, popis

Tělo manchester teriéra je štíhlé, ale velmi dobře osvalené, převážně v zadní části těla. Z toho vyplývá také fakt, že zadní běhy jsou robustnější a disponují vyvinutějším svalstvem. Přední nohy těchto psů jsou štíhlé, rovné a velice stabilní. Ihned si povšimnete podobnosti s dobrmanem, ten je ovšem větší.

Hlava je zploštělá a zdobí ji podlouhlý čenich, ale také uši do písmene V. Ty mohou být buď vztyčené, nebo sklopené směrem dopředu. Tmavé oči manchester teriérů nejsou příliš velké a trochu se ztrácí v lebce, vyznačují se ovšem velkou bystrostí a doslova z nich čiší inteligence.

Srst tohoto plemene je krátká a lesklá, velmi těsně přiléhá ke kůži a při doteku působí velice hladce. Toto uzpůsobení srsti ale není jen na okrasu, slouží pro lepší odolnost proti různým nečistotám či vlhkosti.

  • Kohoutková výška psa: cca 40 cm
  • Kohoutková výška feny: cca 38 cm
  • Váha dospělých psů je od 7 do 10 kilogramů

Zbarvení

Schválené je pouze jedno barevné provedení, manchesterští teriéři jsou v základu mahagonově černí se zřetelně oddělenými světle hnědými sekcemi. Typická je kresba obličeje se dvěma skvrnkami nad očima, světlejší zbarvení partií tlamy a krku a rovněž tyto hnědé znaky v oblasti nohou a břicha.

Charakteristické vlastnosti

Manchester teriér je typickým zástupcem skupiny teriérů, vyznačuje se neutuchající dobrou náladou, temperamentem a inteligencí. K člověku je přátelský až ochranářský. Tito psi jsou navíc značně empatičtí, to znamená, že se dokážou doslova vcítit do nálady svého pána. Projevuje se to také ve vztahu k cizím lidem. Pokud s nimi budete dobře vycházet vy jako chovatel, bude je akceptovat také váš pes.

Plemenu manchester teriér odvaha rozhodně neschází, a to ho také předurčuje k roli výtečného hlídače. Tito bystří teriéři dokážou být nesmírně učenliví, což ale platí také pro některé zlozvyky. Nepatří k těm psům, kteří se bez svého pána neobejdou, disponují totiž dostatkem sebevědomí a vyrovnanosti. Bez obav je můžete opustit i na delší dobu.

S jinými psy se snáší manchesterští teriéři velmi dobře, až tak, že je lepší chovat je v páru či dokonce ve větší smečce. Pozor si musíte dát pouze na jejich touhu neustále něco honit, například to mohou být slepice, ale také cyklisté nebo automobily, a to už je nebezpečné. Tito psi rovněž milují děti, se kterými si dokážou hrát nekonečně dlouho. Dřív se unaví váš capart než manchester teriér. Samozřejmostí je ale navyknutí psa na malé děti již od velmi mladého věku.

Tip: Dopřejte svému čtyřnohému parťákovi tu nejlepší péči s přírodními veterinárními produkty od Energyvet.

Zdroj: K. Thalhofer / 123RF.com

Březost

  • Délka březosti: cca 65 dní
  • Počet štěňat: většinou 2-8

Výcvik, péče

Výcvik teriérů není většinou procházkou růžovou zahradou, naopak jsou to psi v mnoha ohledech dost nároční a mnohdy až trucovití a „vyčůraní“. V případě manchester teriéra je důležité zajistit dostatek rozptýlení, zábavy a hry, neboť nuda by mohla změnit povahu psa k horšímu a začal by vymýšlet co kde prozkoumat, rozkousat či rozdrápat. Jsou to na jednu stranu zábavní psíci, ovšem při nedostatku pozornosti můžou hrátky přerůst až v psí anarchii.

Péče o srst není na druhou stranu vůbec náročná, postačí pravidelné kartáčování jednou za 14 dní či jednou za týden, u těch svědomitějších chovatelů. O uši ani oči se také nemusíte extrémně starat, snad pouze kontrolujte délku drápků. Pokud máte doma chodník nebo betonový podklad, je pravděpodobné, že si je bude tento teriér brousit sám.

Využití plemene

Manchester teriéři se dokonale hodí na psí sporty, jako agility nebo flyball. Výborně také aportují nebo předvádí krásné a energetické tanečky při dogdancingu. Řadí se mezi jedny z nejaktivnějších hlídačů.

Zajímavost

  • To, že manchesterský teriér připomíná dobrmana, není náhoda, velmi pravděpodobně bude jedním z jeho základních předků.

Tip: Vyberte si svého domácího mazlíčka pečlivě a prohlédněte si i další plemena psů.

Sdílet na Facebooku

Nutrivet

Reklama