Malý kontinentální španěl: nejen živá ozdoba honosných dam

Fotografie: Malý kontinentální španěl
Zdroj: Jiri Vaclavek / 123RF.com

Reklama

Historie plemene

Malý kontinentální španěl pochází podobně jako jeho blízcí příbuzní z oblasti britských ostrovů, kde vznikl z loveckých španělů a slídičů. Jeho příbuznými jsou Kavalír King Charles španěl a King Charles španěl. Tyto psy znali po celé Evropě a v Británii již od dávných dob Keltů, ačkoliv se jejich lovecká specializace objevila až koncem 16. století.

Dle mnoha dochovaných barokních a renesančních obrazů, kupříkladu Tizianovy Venuše Urbinské, se tito malí lovečtí španělé stávali už v dávných dobách kamarády a společníky urozených dam.

Tito psi jsou známí také pod přízviskem „motýlek“, které se objevilo pravděpodobně až na konci 19. století. Z původní formy se zavěšenými slechy byla vyšlechtěna varianta s ušima, které jsou nepoměrně velké a k tomu vzpřímené. Plemeno malý kontinentální španěl bylo vždy velmi oblíbené a svou oblibu u chovatelů si zachovalo až do dneška.

Stavba těla, popis

Tělo malého kontinentálního španěla je stavěné velice harmonicky a má půvabné křivky, vyznačuje se rovným hřbetem a mírně vtaženým břichem. Hlava je úměrná celkové velikosti psa, přitom lebka je trochu zaoblená, s náznakem čelní rýhy. Čenichová partie je o něco kratší a jemně vymodelovaná, nos je malý, na horní straně mírně zploštělý.

Oči jsou poměrně velké a připomínají širokou mandli. Jsou dost nízko posazené, výrazné a zbarvené většinou do tmavých odstínů hnědé. Uši se nalézají hodně vzadu na hlavě a jsou umístěné daleko od sebe. Pokrývá je jemná srst. Konečky uší by měly být patřičně špičaté.

Zuby jsou překvapivě silné, disponují nůžkovým skusem. Krk je střední délky a mírného klenutí. Končetiny jsou kolmé a rovnoběžné, dobře zaúhlené, s delšími „zaječími“ tlapami, světlejší jsou u hnědých jedinců.

Ocas bývá nesený vysoko a dosahuje značné délky, celý je krytý dlouhou srstí.

Srst nemá podsadu, je hedvábná, u čenichové partie poněkud kratší, jinak dosahuje značné délky. Na krku pak vytváří charakteristický límec a na nohou takzvané „kalhotky“.

  • Kohoutková velikost variety papillon – pes i fena dosahují velikosti kolem 28 cm a hmotnosti asi 2,5 kg
  • Phaléne: hmotnost je o něco vyšší a pohybuje se mezi 2,5 kg a 4,5 kg

Zbarvení

Zbarvení malého kontinentálního španěla může být jakékoliv na bílém podkladu, převažovat by měla bílá barva na těle a na končetinách. Na čele se nachází bílá lysinka, přípustná je rovněž bílá skvrnka na zátylku. Na hlavě by ovšem neměla bílá barva převažovat.

Charakteristické vlastnosti

Pro malé kontinentální španěly je charakteristická společenská povaha, dokážou se spřátelit s celou rodinou a mají tak vlastně více pánů. K cizím lidem se ovšem můžou chovat trochu nerudně, zvláště pokud se jim nelíbí. Velmi dobře vychází s dalšími chovanými tvorečky v domácnosti a jiná psí plemena nepůsobí těmto psům žádné „trable“.

Obě formy, tedy papillon i phaléne, se vyznačují značnou inteligencí a sebevědomím. Dají se dobře chovat a trénovat, při správném vedení jsou poslušní. Každou návštěvu bude malý kontinentální španěl poctivě a hlasitě oznamovat, řadí se tedy také k dobrým hlídačům.

Plemeno se vyznačuje příslovečným temperamentem, který je třeba krotit pevným vedením již od mladého věku a zapomenout nemůžeme ani na hravost těchto psů. Jsou velmi zvídaví a dokážou se zabavit nejen se psími hračkami.

Zdroj: Iuliia Malivanchuk / 123RF.com

Březost

  • Délka březosti: cca 65 dní
  • Počet štěňat: většinou 2-3

Výcvik, péče

Pokud se budete psům při výcviku věnovat opravdu poctivě, získáte poslušného jedince. Důslednost je zde na místě, vždy ale s určitou dávkou vlídnosti a citu. Pro spokojenost tohoto španěla je zásadní neustálý kontakt s člověkem, není moc vhodný pro chovatele, kteří jsou často mimo domov.

Dlouhé vycházky patří nezbytně k chovu těchto pejsků, stejně jako různé způsoby hry, kupříkladu s míčkem nebo různými gumovými hračkami.

Využití plemene

Malý kontinentální španěl je vhodný do bytu i do většího domu, nevyžaduje tolik prostoru. Hodí se výborně také k soutěžení, zejména dominuje při soutěžích agility. Je to velice nebojácný hlídač.

Chov se někdy může jevit náročným, zejména ve vrzích, kde dochází často k nevysvětlitelným úhynům štěňat. Některé feny malých kontinentálních španělů postrádají svůj mateřský instinkt. Tito „psíci“ se často stávají živou ozdobou honosných dam.

Zajímavost

  • Zajímavostí je rozhodně fakt, že i při křížení dvou čistých „motýlků“ se objevují ve vrzích štěňata varianty phaléne. Můžou se ovšem narodit také štěňata s deformovanými slechy, což je samozřejmě považováno za nestandardní a nepřípustný znak.

Tip: Hledáte čtyřnohého kamaráda do bytu? Prohlédněte si také ostatní psí plemena a vyberte si toho nejvhodnějšího pro vás.

Sdílet na Facebooku

Nutrivet

Reklama