Lhasa Apso: pes od tibetských mnichů

Fotografie: Lhasa Apso
Zdroj: Bianca Grueneberg / 123RF.com

Reklama

Historie plemene

Význam slova apso je jasný, v tibetském jazyce značí psa, lhasa apso tedy označuje psa ze Lhasy. Původně byl ale pojmenován apso sent-kte, což pro změnu znamenalo štěkající lví strážní pes. Jakmile tyto zvláštně osrstěné psy poprvé spatřili Evropané, byli skutečně využíváni ke hlídání chrámů v sídle dalajlámy. Původně se ovšem jednalo o psy ovčácké, blízké příbuzné dalších plemen, kteří jsou dnes označováni jako tibetští teriéři a ši-tzu a kteří jsou zároveň předchůdci mnoha ovčáckých plemen. Například se jedná o polského nížinného ovčáka, bearded kolii nebo bobtaila.

Přesto, že se apso lhasa po příchodu do Evropy stali zásadně společenským až luxusním plemenem, je u nich jasně zřejmý ovčácký původ i přirozený temperament, rovněž pak způsob pohybu v otevřeném terénu či další typické projevy psů ovčáckého typu.

Stavba těla, popis

Tělo psů lhasa apso je dobře vyvážené, kompaktní a delší než je výška v kohoutku. Hrudní končetiny jsou rovné a kvalitně osrstěné, pánevní jsou dobře zaúhlené, svalnaté, ze zadního pohledu rovnoběžné. Hlava je velice výrazně osrstěná, srst padá přes oči, znatelný je také kvalitně vyvinutý vous a knír. Stop je u lebky dobře vyznačený a nezapomínejme ani na výrazně černý čenich.

Oči jsou tmavě zbarvené, středně velké, vytváří ovál. Nejsou ani vypouklé, ani zapadlé. Zuby disponují klešťovým skusem či lehkým předkusem. Uši lhasa apso jsou zavěšené a bohatě osrstěné. Tlapy mají kulatý tvar, označují se jako kočičí, mají pěkně vyvinuté polštářky, ale skoro nejsou vidět díky dlouhému osrstění, které je zakrývá.

Ocas těchto psů je bohatě srstnatý a vysoko nesený přes záda, na konci může mít přípustnou kličku. Srst je celkově dlouhá, rovná a dost těžká, nevytváří ovšem vlny, ani hedvábnou konzistenci. Je vybavená kvalitní podsadou.

 • Kohoutková velikost psa: 22-26 cm
 • Kohoutková velikost feny: 20-24 cm

Zbarvení

 • Pískové či zlaté
 • Medové
 • Tmavé grizzly
 • Kouřové
 • Břidlicové
 • Dvoubarevné
 • Černé
 • Bílé
 • Hnědé

Charakteristické vlastnosti

Lhasa apso patří k neobyčejně hravým psům, kteří dokážou velmi dobře projevovat svou lásku a přátelství. Přesto, že se jedná o menší plemeno, dokáže se výborně skamarádit s dětmi a nevadí mu i horší zacházení z jejich strany. Celkově je to plemeno čilé a temperamentní, hned tak něčeho se nezalekne a je výborné na hlídání.

Někdy se ale může dostavit určitá tvrdohlavost, proto je důležité věnovat se kvalitní výchově a výcviku. Při správném vedení pak budete mít v dospělosti skvělého a věrného partnera, ideálního psa do rodiny s dětmi. Díky své inteligenci umí pobavit také seniory, ke kterým se rovněž velmi dobře hodí.

Zdroj: Mary Swift / 123RF.com

Březost

 • Délka březosti: cca 65 dní
 • Počet štěňat: většinou 2-6

Výcvik, péče

S výcvikem je nutné začít již ve věku štěněte, mohly by se totiž vyskytnout některé menší či větší charakterové vady, jako kupříkladu již zmiňovaná tvrdohlavost.

Péče o srst lhasa apso není až tak náročná, přesto, že by se vám mohlo zdát, že tomu bude naopak. U štěňátek je dobré pročesávat srst každý den, v dospělém věku psa už to však není nutné a bude stačit česání jednou týdně. Je možné využít různé moderní způsoby úpravy srsti, jako je balíčkování nebo natáčení.

Důležitá je povinnost pravidelně kontrolovat čistotu očí a především pak zarůstajících uší.

Využití plemene

Lhasa apso je ideálním plemenem, které se díky své aktivitě hodí na soutěžení. Dokáže vynikat v nejrůznějších soutěžích agility, může se ale také stát výstavním zvířetem. A samozřejmě je to ten nejlepší kamarád v rodinném kruhu člověka, který umí zabavit ve chvílích nudy.

Zajímavost

Lhasa apso patří ke psům, kteří mají velkou chuť k jídlu, proto by měli být krmeni s rozvahou a správnou stravou. Hrozí u nich obezita, která z nich pak činí spíše nevzhledné kuličky.

Tip: Omrkněte i ostatní psí plemena a vyberte si čtyřnohého parťáka pro život.

Sdílet na Facebooku

Nutrivet

Reklama