Leonberger: empatický rodinný pes

Zdroj: Peter Joštiak / 123RF.com

Reklama

Historie plemene

Leonberger je město, které leží v německém Württembersku a ve znaku má lva, což pravděpodobně inspirovalo radního Essiga k tomu, že se ve 40. letech 19. století pokusil vytvořit psí plemeno, které bude svým vzhledem připomínat právě krále zvířat. Jako základ mu posloužili potomci dvou bíle zbarvených novofoundlandských psů, jeden z nich měl černou hlavu, zatímco druhý žlutou.

Původ tohoto plemene lze ovšem hledat také mezi svatobernardskými psy, či mezi psy pyrenejského horského typu. Výsledek tehdejšího křížení byl skutečně impozantní a vznikl velice zajímavě zbarvený pes. Ještě za života radního Essiga se dokonce leonbergeři dostali až na královský dvůr.

Stavba těla, popis

Tělo leonbergera se vyznačuje tím, že délka je o něco výraznější než kohoutková velikost. Bederní partie jsou velice silné, záda mají tito psi hodně pevná. Hrudní končetiny jsou rovné, dobře osrstěné, s přiléhajícími lokty. Pánevní končetiny jsou mohutně svalnaté, jejich zakřivení do O nebo X je nežádoucí.

Lebka tohoto plemene je mírně klenutá, s mírným stopem a stejnoměrně širokým nosním hřbetem. Nos a pysky jsou temně černé. Oči jsou světle až tmavě hnědé, je zde vždy snaha o co nejtmavší zbarvení. Uši jsou vysoko nasazené, hladce přiléhají k hlavě, lze je označit za zavěšené.

Zuby disponují velkou silou a také pravidelným nůžkovým skusem. Tlapy jsou zavřené, spíše kulaté, nikoliv zaječí, s prsty, které jsou propojené jakoby plovacími blánami. Srst těchto psů je rovná, na krku a na hrudi pak vytváří hřívu. Je středně měkká až hrubá, dlouhá a přilehlá, má velmi kvalitní podsadu.

  • Kohoutková velikost psa: 72-80 cm
  • Kohoutková velikost feny: 65-75 cm

Zbarvení

Zbarvení leonbergera může být lví, zlaté až červenohnědé, s černou či tmavou maskou. Tmavá maska není nutností, je ale žádoucí.

Charakteristické vlastnosti

Pokud svého leonbergera dobře vychováte, budete vlastnit klidného a rozvážného jedince, bez jakýchkoliv známek agresivity vůči svému okolí. Je-li to ovšem nutné, dokáže se chovat jako pravý hlídač a neohrožený strážce. Vzhledem ke své velikosti a hutnému štěkotu z něj tedy může jít klidně i strach.

Po většinu času je to ale pes mírný, po svých předcích zdědil lásku k dětem, především pak ale k vodě a vodním hrám všeho druhu. Rovněž se může pochlubit vysokou odolností vůči nepříznivým klimatickým podmínkám. Za svého pána i jeho rodinu by bez mrknutí oka položil i život.

Tito psi nejsou až tak obratní, ale přesto si velmi rádi hrají a pohyb jim není cizí. Na zahradě se budou cítit skvěle, dlouhé vycházky přírodou nejsou až takovou nutností.

Zdroj: Peter Joštiak / 123RF.com

Březost

  • Délka březosti: cca 65 dní
  • Počet štěňat: většinou 2-6

Výcvik, péče

Srst nevyžaduje náročnou péči, nicméně je nutné pravidelně vyčesávat zbytky, má totiž poměrně blízko k plstnatění. Pokud leonbergeři línají, pouští hned celé chomáčky, které se dají poměrně snadno také trhat rukama, a možná dokonce lépe než vyčesáváním.

U tohoto plemene se praktikuje poněkud jiný typ výcviku, ovšem to nijak nesnižuje jeho dobrou ovladatelnost. Dobře rozumí pokynům a povelům a rychle chápe, co má vlastně učinit.

Využití plemene

Plemeno leonberger je hlavně kamarádem pro rodinu a ideálním psem na zahradu, k většímu domu. Potřebuje trochu více pohybu a prostoru a do bytu se tolik nehodí. A zapomeňte také na soutěžení v agility sportech, v tomto směru je tak trochu neohrabané. Avšak vše nahrazuje svou hravostí v rodinném kruhu, jedná se o velkého psa, který se doslova ideálně hodí i k menším dětem. A ty ho budou skutečně milovat.

Zajímavost

K pánovi jsou leonbergeři velice citliví, až tak, že dokážou vycítit jeho náladu a tak trochu ji přejmout na svá bedra. Pokud budete smutní, bude smutný i váš pes a naopak. A podobné je to také v případě, že leonberger vycítí, že se blíží nějaké nebezpečí, tehdy pro vás bude tou nejlepší oporou.

Share on facebook
Sdílet na Facebooku

Čas na zdraví

Reklama

Používáme cookies, abychom vám zajistili co nejsnadnější použití našeho webu. Více informací: Podrobnosti o cookies.