Kromfohrländer: zachrání se tento milý psí kamarád?

Fotografie: kromfohrländer
Zdroj: wirestock / 123RF.com

Reklama

Historie plemene

Historie plemene kromfohrländer se píše již od druhé světové války, kdy si skupina amerických vojáků dovezla z Francie do německého města Siegen právě předchůdce tohoto psa. Není přesně známo, jestli to byl plavý bretaňský grifon, či větší vendéeský grifon, je ale jisté, že ho nechali u své paní domácí, která dovolila spojení s fenou drsnosrstého foxteriéra.

Výsledkem byla půvabná štěňata, i proto se křížení ještě několikrát opakovalo a již roku 1955 bylo nové plemeno kromfohrländer na světě, ba co víc, bylo v tomto roce také uznáno mezinárodní chovatelskou organizací. Podle místního kraje bylo plemeno nazváno kromfohrländer a na výstavách se začalo objevovat od 80. let minulého století. Od této doby začala jeho obliba velmi strmě stoupat, a není divu, je to ideální pes do města i na venkov.

Stavba těla, popis

Tělo těchto psů je delší než vyšší, se silným hřbetem, bedra jsou spíše užší, ovšem dobře vyvinutá. Hrudník je široký a hluboký, břicho vtažené. Hlava je lehce zaoblená, s čelní rýhou a s dobře značeným stopem. Nos dosahuje střední velikosti, ideální je jeho černá barva. Oči by měly být tmavohnědé, jsou však přípustné i světlejší odstíny hnědé barvy.

Uši jsou nasazeny vysoko a mají tvar trojúhelníku, ve většině případů klopené. Zuby mají nůžkový skus, přípustný je i klešťový. Krk kromfohrländera je poměrně dlouhý a svalnatý.

Hrudní končetiny jsou rovné, se silnými předloktími, pánevní jsou rovné a kolmé, se svalnatými stehny. Tlapy jsou lehce zaoblené, se sevřenými prsty a dobře vyvinutými polštářky. Ocas je středně dlouhý, nesený v mírném oblouku, nekupíruje se, má velmi kvalitní osrstění. Někdy bývá také zatočený.

Srst plemene kromfohrländer má dvě základní podoby, je hrubá nebo hladká. Hrubá srst je hutnější a hustá, drsná na dotek, tvrdší na nohou než na bocích. Žádoucí je zde vous. Hladká srst je podobně dlouhá, ovšem delší na krku a hrudi, uši jsou osrstěny hladce. Na ocase je v tomto případě patrná vlajka. Na těle je srst položena ploše a pevně.

  • Kohoutková velikost: 38-47 cm
  • Tělesná hmotnost: 10-15 kg

Zbarvení

Základní barva je bílá, se světle hnědými až tmavě hnědými znaky s různou velikostí, případně ve tvaru sedla. Znaky tohoto zbarvení můžeme pozorovat i na lících, přes oči a uši, symetricky dělené bílou lysinou, která zasahuje až na krk nebo čelo.

Charakteristické vlastnosti

Kromfohrländer je velice milý pes, vyznačuje se ale jistým temperamentem, který je třeba trochu krotit. Tito psi se chlubí velkou bystrostí a neagresivitou vůči lidem i vůči dalším doma chovaným zvířatům. Je to přesto velice odvážný pejsek, který miluje aktivitu a také trénink s pánem.

Je možné říct, že tohle plemeno patří k těm nejpřívětivějším a dobře se snáší s malými dětmi, dokonce je miluje. Snad jedinou výjimku tvoří cizí osoby, ke kterým jsou pejsci zpočátku trochu nedůvěřiví. A nezapomínejme ani na slovutnou odvahu těchto psů, či na nezdolnou věrnost pánovi i jeho rodině. Rychle se učí nové věci.

Březost

  • Délka březosti: cca 65 dní
  • Počet štěňat: většinou 2-8

Výcvik, péče

Co se týče péče o srst, není zvláště náročná a spočívá pouze ve stříhání, které zase nemusí být striktně pravidelné. U hladké variety je třeba použít hřeben trochu častěji, především na uších a v hrudních partiích, kde hrozí její zacuchání. Dostatek pohybu je nutností, kromfohrländer se dokonce výtečně hodí k lidem, co vyznávají sportovní způsob života.

Občas se u tohoto plemene může vyskytnout dědičná choroba spojená s klouby, jinak je zdravé a plné životního elánu, který bude inspirovat i vás.

Využití plemene

Jak jsme již naznačili, kromfohrländeři se hodí skvěle jako partneři při sportu, ale také se můžou stát sami sportovci. Při různých soutěžích agility, jako je třeba létající talíř, nebo různá klání v obratnosti, jsou skutečnými šampiony, které jen tak někdo neporazí.

Zajímavost

Plemeno kromfohrländer můžeme považovat za nesmírně oblíbené u chovatelů, kterým se pošťastní ho vlastnit. Bohužel mu v současnosti hrozí vyhynutí a jeho chov není vůbec snadný.

Tip: Prohlédněte si také další psí rasy a zjistěte zajímavé informace.

Sdílet na Facebooku

Nutrivet

Reklama