Zmije, taipan, anakonda, chřestýš, kobra, mamba…. Známe jich tisíce. Konkrétně 2700 druhů, z nichž je 410 jedovatých. Dělí se do 18 čeledí a 19 podčeledí. Plazi z řádu šupinatých (Squamata). Dravci a dokonalí lovci. Hadi.

Tělo hada
Had má dlouhé tělo bez končetin. Tělo hada je obaleno pružnou kůží pokrytou šupinami. Šupinatá kůže poskytuje hadům ochranu i ohebnost. Chrání před útočníky, jakými jsou přírodní podmínky, hmyz, paraziti či vlastní kořist. Výhodu hadi mají v pohybu. Pomocí šupin se přidržují země, přitahují a šplhají. Šupiny také omezují ztrátu tekutin a současně zabraňují výparu.

Hadí šupiny
Kouzlo šupin lze spatřit i v něčem jiném. A to v pigmentu uloženém v šupinách, který vytváří na hadích tělech rozmanité barevné kresby. Hadi mohou být jednobarevní anebo vzorovaní. A to jsou pak samé tečky, skvrny, půlměsíce, pásky, pruhy… Ale to není vše. Povrchová struktura některých pimentových buněk se láme a odráží světlo. Kůže je pak lesklá a vznikají duhové efekty. Jiní krasavci dokáží měnit zbarvení v průběhu života. Někteří neradi vyčkávají a k proměně jim stačí jen několik minut. Každý had se čepýří svým originálním peřím. Pigment současně slouží také k základní výzbroji pro život. Hadům umožňuje maskování či varuje případné útočníky.

Proč se had svléká
Ze svých kožených barevných oblečků se hadi také svlékají. Látka zvaná keratin, kterou je kůže tvořena, není dostatečně pružná a zabraňuje hadovi v růstu. A tak se kůže jednou za čas musí ,,převléknout“. Svlékání se děje najednou a netrvá déle než 30 minut. A co se starým oblekem? Kdepak skládání do komínků! Kůži po procesu odhodí naruby, takže spíš připomíná svléknutou punčochu. I barevné skvrny mohou mást. Pozor na ně! Tato nebezpečná hadí krása si totiž může vyžádat hned několik obětí.



Tip: Mnohem více zajímavostí ze zvířecí říše najdete v rubrice zajímavosti a mytologie.