Kresby na hadí kůži

Zdroj: Alan Tunnicliffe / 123RF.com

Reklama

Zmije, taipan, anakonda, chřestýš, kobra, mamba…. Známe jich tisíce. Konkrétně 2700 druhů, z nichž je 410 jedovatých. Dělí se do 18 čeledí a 19 podčeledí. Plazi z řádu šupinatých (Squamata). Dravci a dokonalí lovci. Hadi.

Zdroj: Matthijs KUIJPERS / 123RF.com

Had má dlouhé tělo bez končetin. Tělo hada je obaleno pružnou kůží pokrytou šupinami. Šupinatá kůže poskytuje hadům ochranu i ohebnost. Chrání před útočníky, jakými jsou přírodní podmínky, hmyz, paraziti či vlastní kořist. Výhodu hadi mají v pohybu. Pomocí šupin se přidržují země, přitahují a šplhají. Šupiny také omezují ztrátu tekutin a současně zabraňují výparu.

Zdroj: Piyagoon Panyo / 123RF.com

Kouzlo šupin lze spatřit i v něčem jiném. A to v pigmentu uloženém v šupinách, který vytváří na hadích tělech rozmanité barevné kresby. Hadi mohou být jednobarevní anebo vzorovaní. A to jsou pak samé tečky, skvrny, půlměsíce, pásky, pruhy… Ale to není vše. Povrchová struktura některých pimentových buněk se láme a odráží světlo. Kůže je pak lesklá a vznikají duhové efekty. Jiní krasavci dokáží měnit zbarvení v průběhu života. Někteří neradi vyčkávají a k proměně jim stačí jen několik minut. Každý had se čepýří svým originálním peřím. Pigment současně slouží také k základní výzbroji pro život. Hadům umožňuje maskování či varuje případné útočníky.

Zdroj: Fernandha Theori / 123RF.com

Ze svých kožených barevných oblečků se hadi také svlékají. Látka zvaná keratin, kterou je kůže tvořena, není dostatečně pružná a zabraňuje hadovi v růstu. A tak se kůže jednou za čas musí ,,převléknout“. Svlékání se děje najednou a netrvá déle než 30 minut. A co se starým oblekem? Kdepak skládání do komínků! Kůži po procesu odhodí naruby, takže spíš připomíná svléknutou punčochu. I barevné skvrny mohou mást. Pozor na ně! Tato nebezpečná hadí krása si totiž může vyžádat hned několik obětí.

Zdroj: missisya / 123RF.com
Zdroj: Kittisak Wutthikraichamrat / 123RF.com
Zdroj: Hairy Azmeer / 123RF.com

Share on facebook
Sdílet na Facebooku

Čas na zdraví

Reklama

Další zajímavé články

Jednorožec: Kůň nebo magický tvor?

Bájný živočich s jedním rohem Co vznikne po zkřížení narvala s koněm? Kůň s ploutvemi nebo… jednorožec!Již na pečetích pocházejících z Pákistánu

Zajímavosti ze světa zvířat 7

Čí lahodnou pochoutkou jsou mršiny? Kterou kočku nezastraší voda a předvádí akrobatické kousky v korunách stromů? Čím je zvláštní mořský plachetník atlantský?

Papoušci se chlubí svým peřím

Hluční a pestří společníci. Takoví jsou papoušci z řádu ptáků. Dnes známe asi 322 druhů. Obývají především tropické oblasti Austrálie, Tichomoří či

Zajímavosti ze světa zvířat 6

Které zvíře nespěchá a dává si neustále na čas? Kdo nemilosrdně vraždí vlastní příbuzné a krade jejich potomky? Který had je ve

Používáme cookies, abychom vám zajistili co nejsnadnější použití našeho webu. Více informací: Podrobnosti o cookies.