Korat: stříbřitě modrý kožíšek řeší věci s rozvahou

fotografie: korat
Zdroj: Gino Santa Maria / 123RF.com

Reklama

Historie plemene

Plemeno korat patří ke krátkosrsté skupině koček poloorientálního typu. Má svůj název podle provincie Khorat, která se nalézá na severovýchodu Thajska. Kniha básní o kočkách vyobrazuje tuto kočku mezi dalšími 16 plemeny, která byla známá již v době vzniku tohoto skvostu asijské literatury.

Plemenu korat se v Thajsku říká si-wat, což značí mnoho štěstí. Z toho tedy lze snadno vyvodit, že kočky jsou považovány za velmi vítané v každé domácnosti. O koratech se praví, že přináší do domu štěstí a thajští domorodí majitelé a chovatelé by je neprodali, jedině snad darovali jako projev úcty a přátelství.

Korat se objevil v roce 1959 na jedné z výstav v USA a okamžitě zaujal místní chovatele. Odtud byl pak přivezen roku 1972 také do Anglie. FIFe uznala plemeno korat v roce 1982. V Evropě není ale dosud příliš rozšířené, větší chovatelskou základnu lze hledat spíše v USA nebo některých asijských zemích.

Stavba těla, popis

Tělo korata není ani velké ani drobné, má spíše svalnatou stavbu, která se vyznačuje značnou pružností a spoustou energie i síly. Hmotnost jedinců je ve skutečnosti o něco vyšší než se jeví na první pohled.

Hlava je při pohledu zepředu tvarovaná jako srdce, je široká, chloupky obočí na ní vytváří horní křivku ve tvaru srdce. Nos má dobré proporce vzhledem k obličeji, s lehkým prohnutím při pohledu z boku. Uši jsou velké a široce nasazené, jejich špičky jsou lehce zakulacené. Nasazení uší je poměrně vysoké.

Oči mají kulatý tvar a vyznačují se jasností a výraznou velikostí. Někdy se mohou v poměru k obličeji jevit jako příliš rozměrné. Nejčastější uznávanou barvou očí je jasně zelená, povolená je ovšem také jantarová.

Zadní končetiny jsou o něco delší než přední, tlapky pak tvoří oválný tvar. Ocas je středně dlouhý, v nasazení silný, postupně přechází v zakulacenou špičku.

Kočky jsou menší než kocouři, mají rovněž jemnější stavbu těla. Váha dospělých jedinců se pohybuje od 3 do 5 kilogramů. Srst plemene korat je kratší až středně dlouhá, těsně přiléhající k tělu, s tendencí dělit se podél páteře při pohybu.

Zbarvení

Barva srsti je stříbřitě modrošedá, špičky chloupků mají takzvaný tipping, tedy stříbřité zakončení. Čím více je tento tipping stříbřitý, tím lépe. Na nohách je stříbrný odlesk ještě intenzivnější než u zbytku těla. Nos a polštářky tlapek mají modrošedou až levandulovou barvu. Jakékoliv jiné zbarvení než stříbřitě modré není uznáno.

Zdroj: Gino Santa Maria / 123RF.com

Charakteristické vlastnosti

Pokud bychom chtěli charakterizovat korata jediným slovem, mohlo by to být například označení rozvážný. Je to opravdu klidná kočka, která působí až dobromyslně a dokáže si člověka velice oblíbit. Ráda se mazlí nejen s dospělými, ale také s dětmi, které jsou přece jen někdy trochu méně ohleduplné.

Korat je inteligentní kočkou, která se pohybuje s noblesou, ale umí také pořádně zrychlit. Jakákoliv hračka ji nenechá klidnou. Stejně tak ji může vyvést trochu z míry cizí zvíře, může dokonce i trochu žárlit na jedince stejného druhu, obecně ale není výrazně konfliktní. Své teritorium si udržuje neustále v čistotě.

Dejte pozor na hlučné prostředí, korat totiž nemá rád až příliš hlasité zvuky. Jeho uši jsou velice citlivé, je proto nutné navykat ho již od kotěte na hluk lidské společnosti, kterou jinak miluje. Tyto kočky na sebe dokážou upozornit širokou škálou různých zvuků, od mrouskání až po hlasité předení.

Březost, koťata

  • Délka říje: 7-14 dní
  • Délka březosti: cca 63 dní
  • Počet koťat: 4-9

Výchova, péče

Vzhledem k vysoké potřebě aktivity zajistěte svému koratovi dostatek volnosti a pohybu, rozhodně mu nesvědčí delší pobyty v uzavřených prostorách. Pokud už v nich musí kočka přebývat, tak jí vyčleňte místnost nebo koutek plný hraček, prolézaček a šplhacích pomůcek.

Péče o srst není u tohoto plemene příliš náročná, postačí použití běžného chovatelského kartáče jednou až dvakrát za týden. Občas se mohou vyskytnout některé svalové potíže, korat je také hodně náchylný na kočičí chřipku.

Tipy, zajímavosti

Kočky korat jsou zajímavé tím, že mohou být až nadměrně přecitlivělé na některé látky a medikamenty. Kupříkladu jsou to anestetika a sedativa. Dávka, která působí na jiné kočky po dobu pár hodin, ovlivní chování a fyzický stav korata až na několik dní.

Tip: Podívejte se i na další zajímavá plemena koček a vyberte si takovou, která se k vám hodí nejlépe.

Sdílet na Facebooku

Nutrivet

Reklama