Kolibřík alias létající drahokam

Zdroj: feathercollector / 123RF.com

Reklama

Malý ptáček s velkým srdcem

Nejmenší! Nejrychlejší! Nejlehčí! Dámy a pánové – kolibřík.

Držitel výše zmíněných rekordů je nejmenším ptákem světa, kalypta nejmenší z čeledi kolibříkovitých. Od zobáku ke konci ocasu měří 5,5 cm, velikost samostatného těla bez zobáku je tedy pouze 1,5 cm! Ale ne všichni kolibříci jsou takoví rekordmani. Jejich běžná velikost se pohybuje od 6 do 21 centimetrů. Jejich tělo je z 25% tvořeno létacími svaly. Dalších 25% zaujímá srdce, které vyplňuje polovinu tělní dutiny. (Srov.: u člověka tvoří srdce pouze 0,5% celkové hmotnosti).

Kolibříkovi vzdušné manévry

Kolibříkům závidí všichni ptáci. Jako jediní umí létat pozpátku, viset na jednom místě ve vzduchu nebo dokážou při letu najednou zabočit do pravého úhlu. Jejich pletenec ramenní má totiž větší pohyblivost než pletenec jiných ptáků. A to hlavně díky kratší kosti pažní a záprsním kůstkám, které tvoří podporu křídla. Takže zatímco křídlo běžného ptáka opisuje při letu elipsu, kolibříkův pohyb křídla se podobá ležaté osmičce. Navíc umí křídly neuvěřitelně rychle kmitat. V klidu kmitají 60 krát za sekundu, v některých situacích až 200 krát. Proto je pohyb jejich křídel takřka nepostřehnutelný. Slyšíme pouze charakteristický bzukot.

Zdroj: Ondrej Prosicky / 123RF.com

Metabolismus a spánek kolibříka

Kolibříci také drží rekord v rychlosti metabolismu. Je to způsobeno hlavně rychlým tlukotem křídel. Ovšem mít nejrychlejší látkovou výměnu není vždycky výhra. Jedinou denní aktivitou se pak stává sběr potravy. A co víc. Kolibřík musí konzumovat vysoce energeticky výživnou potravu. Pije květní nektar (plný glukózy a fruktózy) a loví drobný hmyz (na doplnění bílkovin a vitamínů). Ani to mu však nestačí a tak 80% dne tráví spánkem. Aby při odpočinku neplýtval energií, sníží se jeho metabolismus na minimum. Tento stav se podobá zimnímu spánku. Počet tepů se tak sníží z 1260 na 100 za minutu.

Tip: Máme pro vás připravené i další zajímavé tvory, nakoukněte do rubriky živočichové.

Sdílet na Facebooku

Nutrivet

Reklama