Kočka může být spokojená i v bytě. Jak jí bydlení zpříjemnit?

Zdroj: Maciej Maksymowicz / 123RF.com

Reklama

Kočky, které žijí na vesnici, tráví většinu času venku. Do domu svých majitelů chodí často jen na krmení a odpočinek. Ve městech to bohužel nejde, a proto se zde kočky zdržují pouze v bytech. Je to v pořádku? Může se mít městská kočka v bytě dobře? Ale jistě, může být přímo spokojená. Přečtěte si, jak jí bydlení v bytě zpříjemnit.

Kočka musí být na byt zvyklá odmala!

Důležité je, aby kočka bydlela v bytě od útlého věku. Na to je třeba myslet obzvlášť tehdy, když adoptujete zvíře z útulku. Kočka, která byla dříve zvyklá na volný pohyb venku, by si na nový způsob života zvykala jen těžko.

Výbavička pro bytovou kočku

Pohodlný pelíšek

My máme postel, kočka potřebuje pelíšek. Většina z nich má ráda uzavřené kukaně, ve kterých je nikdo neruší. Máte-li dostatek prostoru, můžete pořídit uzavřený i otevřený pelíšek, aby si kočka mohla vybrat, kde zrovna bude relaxovat. Umístěte je mimo průvan, ideálně do rohu místnosti. Nemělo by to být v blízkosti kočičí toalety.

Škrabadlo/prolézačka

Škrabadlo je multifunkční předmět, bez kterého se kočka téměř neobejde. Neslouží pouze ke škrábání a broušení drápků, jak napovídá název. Je to navíc zdroj zábavy a skvělé místo k odpočinku. Kočky rády sledují dění v bytě shora. Mají tak přehled o všem, co se kde šustne. Existuje hodně druhů škrabadel. Vyberte takové, které je vybaveno i domečkem, kam se kočka uchýlí, až bude příliš unavená.

Tip: Nezapomeňte své kočce pořídit i veterinární přípravky pro lepší kondici a spokejný život. Značka Energy nabízí bylinné a šetrné produkty pro vaše čtyřnohé miláčky.

Zdroj: Olga Yastremska / 123RF.com

Kočičí toaleta

Kočičí toaleta by se měla nacházet na klidném místě, i zvířata potřebují na tyto záležitosti soukromí. Jestli to není možné, poohlédněte se po uzavřených toaletách. Ty ovšem oproti otevřeným vyžadují častější čištění.

Vyhněte se příliš malým záchodům. Kočka vyžaduje dostatek místa na otáčení a hrabání. Pro koťata a stará zvířata je lepší toaleta se sníženým okrajem.

Kočka v bytě s radostí přivítá kočičí trávu

Když nemůže kočka do přírody, zařiďte jí přírodu doma. Žvýkání zelených rostlin prospívá jejímu trávení. Nejjednodušší je doma pěstovat kočičí trávu. Kočky mají rády také šáchor nebo různé bylinky či obilí.

Bydlení v bytě má své výhody

I když se na první pohled zdá, že kočka v bytě musí trpět, má oproti „venkovním“ kočkám velkou výhodu: Je v bezpečí. Venku číhá spousta nástrah v podobě silnějších zvířat, aut a bohužel i nevrlých lidí, kteří jsou schopni vybíjet si svou zlost na nevinných tvorech.

Kočka z domácího prostředí navíc nepřichází do styku s infekcemi ani s parazity. Netrápí ji klíšťata, a pokud nemáte psa, vyhnou se jí i blechy. Odčervovat stačí jedenkrát za půl roku.

Až se setkáte s kritickými poznámkami na způsob, jakým chováte kočku, hoďte je za hlavu. Těšte se tím, že je vaše čtyřnohá kamarádka v bezpečném prostředí.

Tip: Hledáte inspiraci jak vylepšit bydlení pro vašeho čtyřnohého mazlíka? Přečtěte si také další zajímavé články v kategorii péče o zvířata.

Sdílet na Facebooku

Nutrivet

Reklama

Další zajímavé články