King Charles španěl: džentlmen s velkým temperamentem

Fotografie: King Charles španěl
Zdroj: aleksandrrr / 123RF.com

Reklama

Historie plemene

Menší společenský pes španěl, který pochází velice pravděpodobně ze skutečných loveckých španělů, slídičů i psů specializovaných na vodní práce, získal své pojmenování díky tomu, že mu velkou přízeň a pozornost věnoval anglický král Karel II. Ten vládl v letech 1660 až 1685, ovšem tito psi byli známi a také zachyceni na obrazech mistrů již o několik staletí dříve. King Charles španěl, který pochází z ostrovů, je nepochybně také blízkým příbuzným malých španělů kontinentálního typu, které chovatelé znají také pod jménem papillon.

Současného King Charles španěla ale budete znát spíše s přízviskem „kavalír“.

Je ovšem skoro jisté, že všichni tito psi pochází ze středomořské oblasti a ještě v devatenáctém století nebylo skoro možné mluvit o samostatném plemenu, které se liší vzhledem.

Stavba těla, popis

Tělo se vyznačuje hlubokým hrudníkem, hřbet je spíše krátký a rovný. Hrudní končetiny jsou krátké, rovné, s dobře položenými lopatkami, pánevní končetiny pak vypadají ze zadního pohledu přímě a jsou dostatečně osvalené. Tlapy jsou kompaktní, s kvalitními polštářky a silným osrstěním. Prsty tlapek jsou dobře klenuté a podobají se kočičím.

Hlava King Charles španěla má dobré klenutí a je poměrně velká a plná zejména kolem očí. Nos je černý, s velkými nozdrami a krátký. Stop je zřetelně vyznačený, čenichová partie má hranatý tvar, dolní čelist dosahuje velké šířky. Oči těchto psů jsou velké a tmavé, posazené docela široko od sebe, mají radostný výraz.

Zuby mají lehký předkus, který je přípustný, to ale neplatí pro vyčnívající jazyk. Krk je středně dlouhý a klenutý. Ocas je velice dobře osrstěný, nikdy nebývá nesený nad linií hřbetu. Srst je dlouhá, hedvábná a rovná, někdy se může lehce vlnit, nikdy ale není zcela kučeravá. Ocas, nohy a uši jsou osrstěny hustěji.

  • Tělesná hmotnost plemene King Charles španěl činí 3,5 až 6,5 kilogramů

Zbarvení

  • Black and tan – černá s pálením. Sytě lesklá čerň, s mahagonovým pálením na čenichu, nohou, hrudi, na uších i pod ocasem a se skvrnami nad očima.
  • Tricolour – základní barvou je perlově bílá, s rozvrženými černými ploškami a jasně pálenými znaky na lících, uších a pod ocasem a se skvrnami nad očima.
  • Blenheim – základní barva je znovu perlově bílá, s červenými ploškami, středem hlavy se táhne čistá a široká lysinka a uprostřed hlavy je znak velikosti mince kaštanově červené barvy
  • Ruby – srst je jednobarevná, kaštanově červená, s bílou skvrnou na hrudi

Charakteristické vlastnosti

King Charles španěl je temperamentním psem, se značnou dávkou vzrušivosti. Jeho bystrost a čilost z něj činí zábavného společníka, rovněž ale výborného a ostražitého hlídače. Povaha tohoto veselého psa je radostná, přítulná, je oddaný svému pánovi i celé jeho rodině. K dětem se chová kavalír velmi vstřícně a leccos vydrží, podobně se projevuje také při tréninku a výchově. Se svou lidskou rodinou žije podobně, jako kdyby se jednalo o psí smečku.

King Charles španěl kavalír je nebojácný, ale nikoliv agresivní a řadí se k nejoblíbenějším plemenům mezi chovateli vůbec. Dobře se hodí také do domácností, které vyznávají hodně aktivity a sporty.

Zdroj: fotyma / 123RF.com

Březost

  • Délka březosti: cca 65 dní
  • Počet štěňat: většinou 2-8

Využití plemene

Srst těchto španělů vyžaduje určitou péči, konkrétně kartáčování alespoň jednou za týden, zvláště citlivá jsou místa kolem hrudi a v ušní oblasti. Pokud připravujete kavalíra na výstavu, není vhodné trimování, ani zásadní stříhání, ideální je pouze zastřižení konečků srsti.

Plemeno je použitelné pro nejrůznější psí sporty a agility soutěže, dá se vycvičit k neuvěřitelným kouskům. Nejedná se sice o psa, který by hned zaútočil, nicméně při hlídání se velmi osvědčil a projevuje se důrazným štěkotem.

Zajímavost

King Charles španěl kavalír se spokojí klidně i s menším prostorem v bytě, nicméně miluje dlouhé procházky a hodně aktivit. Za možnost psích radovánek se vám odvděčí věrností a dávkou veselosti pro celou rodinu.

Tip: Prohlédněte si i další zajímavá plemena psů a najděte si bezvadného čtyřnohého přítele.

Sdílet na Facebooku

Nutrivet

Reklama